Lídri štátov NATO obvinili Čínu z podpory ruskej invázie na Ukrajinu. Ich vyhlásenie je podľa Pekingu plné bojovnej rétoriky, obsahuje provokácie, lži a ohováranie. Maďarsko v reakcii oznámilo, že nebude podporovať protičínsku politiku Severoatlantickej aliancie, obvinilo ju z dvojakých štandardov aj z neschopnosti vysporiadať sa s vojnou na Ukrajine
Štáty NATO na summite Severoatlantickej aliancie vo Washingtone vyjadrili znepokojenie nad väzbami medzi Čínou a Ruskom.
Prehlbujúce sa väzby Číny s Ruskom sú dôvodom na "hlboké znepokojenie", uviedli v stredu lídri členských krajín NATO a zároveň obvinili Peking z toho, že podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.
"Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny na Ukrajine prostredníctvom takzvaného partnerstva bez obmedzení a rozsiahlej podpory ruskej obrannej priemyselnej základne," uviedli lídri vo vyhlásení zo summitu NATO vo Washingtone a dodali, že hrozba, ktorú Rusko predstavuje pre svojich susedov a pre euroatlantickú bezpečnosť sa týmito vzťahmi zvyšuje.
Vo vyhlásení lídri vyzvali Čínu, aby zastavila všetku materiálnu a politickú podporu vojnového úsilia Ruska. "Čína nemôže umožniť najväčšiu vojnu v Európe v nedávnej histórii bez toho, aby to negatívne neovplyvnilo jej záujmy a povesť," uviedla Aliancia.
Čínu tiež vyzvali k tomu, aby dodržiavala svoj záväzok konať zodpovedne v kybernetickom priestore, pričom vo vyhlásení informovali, že zaznamenali pretrvávajúce škodlivé kybernetické a hybridné aktivity vrátane dezinformácií pochádzajúcich z Číny.
Spojené štáty už roky naliehajú na svojich európskych spojencov, aby venovali väčšiu pozornosť hrozbám, ktoré predstavuje Čína, konštatuje Reuters.
"Myslím si, že odkaz vyslaný od NATO z tohto summitu je veľmi silný a jasný a jednoznačne definujeme zodpovednosť Číny, pokiaľ ide o umožnenie vojny Rusku," povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Šéf NATO v júni počas návštevy Washingtonu uviedol, že Aliancia by mala od Číny vyžadovať finančnú kompenzáciu za pomoc Rusku.
Čína: Vyhlásenie summitu NATO je plné bojovnej rétoriky a lží
Čína kritizuje vyhlásenie zo summitu NATO, ktoré je podľa nej plné bojovnej rétoriky a obsah týkajúci sa Číny obsahuje provokácie, lži a ohováranie, uviedol vo štvrtok hovorca čínskej diplomatickej misie pri Európskej únii. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.
Lídri členských krajín vo vyhlásení zo summitu NATO uviedli, že Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom vojnového úsilia Ruska na Ukrajine a Peking naďalej predstavuje systémové výzvy pre Európu a bezpečnosť.
"Ako všetci vieme, Čína nie je pôvodcom krízy na Ukrajine," uviedol hovorca vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok a dodal, že postoj Číny k Ukrajine je otvorený a jej cieľom je podporovať mierové rozhovory a usilovať sa o politické riešenie.
Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že Čína neposkytuje zbrane žiadnej zo strán konfliktu a vykonáva prísnu kontrolu vývozu tovaru dvojakého použitia vrátane civilných dronov. Bežné obchodné toky medzi Čínou a Ruskom podľa vyhlásenia nie sú zamerané na žiadnu tretiu stranu, ani by nemali byť predmetom narušenia alebo nátlaku.
"NATO by malo prestať zveličovať takzvanú hrozbu Číny a provokovať konfrontáciu a súperenie a malo by viac prispievať k svetovému mieru a stabilite," uviedol hovorca diplomatickej misie pri Európskej únii vo vyhlásení na jej webovej stránke a požiadal Alianciu, aby napravila svoje podľa jeho slov nesprávne predstavy o Číne a upustila od mentality studenej vojny.
Čína odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a minulý rok vydala dokument vyzývajúci na politické riešenie konfliktu, ktoré by podľa západných krajín mohlo Rusku umožniť udržať si väčšinu územia, ktoré na Ukrajine obsadilo, píše AFP a dodáva, že strategické partnerstvo Číny a Ruska sa od začiatku invázie v roku 2022 ešte viac zblížilo.
Peking odmieta obvinenia, ktoré na adresu Číny zazneli na pôde NATO
Čína nikdy nebude akceptovať "nepodložené obvinenia" vznesené proti nej na summite NATO vo Washingtone, povedal minister zahraničných vecí Wang I svojmu holandskému kolegovi Casparovi Veldkampovi v telefonickom rozhovore.
Podľa agentúry Reuters o tom v piatok informovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Wang I uviedol, že Čína je ochotná udržiavať kontakty s NATO, od ktorej však očakáva, že nebude zasahovať do jej vnútorných záležitostí a spochybňovať jej záujmy.
Povedal, že Čína a krajiny NATO majú odlišné politické systémy a hodnoty, ale to by nemalo byť pre alianciu NATO dôvodom, aby "vyvolávala konfrontáciu s Čínou".
Čína vo štvrtok kritizovala vyhlásenie summitu NATO, v ktorom lídri členských krajín uviedli, že Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom vojnového úsilia Ruska na Ukrajine a Peking naďalej predstavuje systémové výzvy pre Európu a bezpečnosť.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí pripomenul, že Čína nie je pôvodcom krízy na Ukrajine. Dodal, že postoj Číny k Ukrajine je otvorený a jej cieľom je podporovať mierové rozhovory a usilovať sa o politické riešenie.
Pokiaľ ide o vzťahy s Holandskom, Wang I povedal, že Čína je ochotná nadviazať úzke vzťahy s novou holandskou vládou a viesť s ňou všestranný dialóg.
Dodal, že Čína verí, že Holandsko povzbudí Európsku úniu, aby na Čínu nazerala objektívne a racionálne, a že zohrá konštruktívnu úlohu pri udržiavaní rozvoja vzťahov medzi Čínou a EÚ.
Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko nebude podporovať protičínsku politiku NATO
Maďarsko nemá záujem na tom, aby sa z NATO stal "protičínsky" blok. Iniciatívy NATO zamerané proti Číne Budapešť nebude podporovať. Uviedol to vo štvrtok minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó počas summitu NATO vo Washingtone. TASR správu prevzala z agentúry AP a Reuters.
V rozhovore pre maďarskú štátnu televíziu v rámci tejto schôdzky taktiež uviedol, že prijatie Ukrajiny do NATO oslabí jednotu aliancie.
Lídri členských štátov v stredu na summite uviedli, že prehlbujúce sa väzby Číny s Ruskom sú dôvodom na "hlboké znepokojenie". Peking taktiež obvinili z toho, že podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu.
Čína následne vo štvrtok kritizovala vyhlásenie zo summitu NATO, ktoré je podľa nej plné bojovnej rétoriky a obsah týkajúci sa Číny obsahuje provokácie, lži a ohováranie. Spojenci vo vyhlásení uviedli, že Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom vojnového úsilia Ruska na Ukrajine a Peking naďalej predstavuje systémové výzvy pre Európu a bezpečnosť.
Maďarsko udržiava dobré vzťahy s Čínou. V pondelok Peking navštívil tamojší premiér Viktor Orbán, ktorý stretnutie s čínskym prezidentom označil ako "mierovú misiu".
Si Ťin-pching naopak v máji navštívil Maďarsko, keď obe krajiny podpísali dohodu o strategickej spolupráci.
Maďarsko obvinilo NATO z dvojakých štandardov
Maďarsko obvinilo na konci summitu NATO vo Washingtone svojich partnerov zo Severoatlantickej aliancie z dvojakých štandardov a z toho, že sa nezvládla vysporiadať s vojnou na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa piatkovej správy agentúry DPA.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počas stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským uviedol, že Maďarsko bude ďalej obhajovať dialóg a diplomatické kanály v súvislosti s riešením konfliktu na Ukrajine, uviedol Szijjártóov hovorca. Šéf maďarskej diplomacie vyhlásil, že súčasná stratégia prezentovaná počas dva a pol roka trvania konfliktu je úplným zlyhaním.
Szijjártó na konci summitu reprezentoval maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý odcestoval na Floridu na stretnutie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Šéf maďarskej diplomacie kritizoval na summite nekonzistentný prístup Aliancie. Poukázal pritom na to, že Izrael je podporovaný, aby vyjednával s hnutím Hamas, s ktorým vedie vojnu v Pásme Gazy, zatiaľ čo diplomatické kanály pri vojne na Ukrajine zostávajú zavreté.
Rovnako namietal aj proti tlaku na krajiny Európskej únie, ako je Maďarsko, aby ukončili spoluprácu s Ruskom v jadrovej oblasti, kým obchod, predovšetkým v sektore na spracovanie uránu, medzi Ruskom a Spojenými štátmi narastá. Okrem toho položil otázku, či niekde v zákulisí neprebiehajú tajné rokovania.
V súvislosti so vstupom Ukrajiny do NATO Szijjártó povedal, že Maďarsko sa domnieva, že by to mohlo oslabiť Alianciu, pričom jej členstvo treba dôkladne zvážiť.
Tieto jeho vyjadrenia podľa agentúry DPA vyvolali na konci summitu NATO vo Washingtone rozruch. Niekoľko účastníkov po summite uviedlo, že Maďarsko bolo počas rokovaní izolované. Niekoľko spojencov tiež podľa DPA vyjadrilo nesúhlas s tvrdeniami Szijjártóa.
Zdroj: bleskovky.sk (1), (2), (3) / topky.sk / info.sk / InfoVojna