Macron navrhuje znížiť závislosť Európy na americkom doláre, aby viac nebola vazalom USA
Vyjadrenia francúzskeho prezidenta prichádzajú uprostred snahy zoskupenia krajín BRICS vytvoriť vlastný Ázijský menový fond. Podľa najnovších správ, po vypracovaní podmienok na prijatie do BRICS, nastane rozšírenie o ďalšie krajiny. Predovšetkým sa uvažuje nad krajinami ako Saudská Arábia, Egypt alebo Argentína..
Napojenie mnohých rozvojových ekonomík na dolár a USA je negatívne hlavne v období vysokej volatility globálnej rezervnej meny. Výnimkou ale nie je ani Európa. Podľa správy News Bitcoin, prezident Francúzska Emmanuel Macron objasnil, aký postoj by mali zaujať európske krajiny v súčasnej situácii.
#French President Emmanuel #Macron recently revealed his stance on the current geopolitical and macroeconomic issues that #Europe is facing, standing in the middle of the Russia-Ukraine war. https://t.co/c7B4k7toJA
— Bitcoin News (@BTCTN) April 10, 2023
Či chceme alebo nie, Európa je rovnako závislá na dolári ako aj rozvojové krajiny. Do napätej situácie medzi USA a Čínou by sa európske krajiny nemali zapájať a mali by sa skôr zamerať na odviazanie sa od dolára. Hlavným cieľom by mala byť zachovaná autonómnosť celého európskeho regiónu.
Problémom je, že Európa nechce zostávať v tieni USA a chce mať dôležité slovo v otázkach bezpečnosti a zahraničnej politiky. Európa sa stala závislou od USA v energetickom a vojenskom sektore.
Macron považuje za dôležité, aby európsky región prichádzal s vlastnými alternatívami, pretože naviazanie na dolár môže v budúcnosti napáchať škody.
Zosadí BRICS zoskupenie G7 z trónu?
Vyjadrenia francúzskeho prezidenta prichádzajú uprostred snahy zoskupenia krajín BRICS vytvoriť vlastný Ázijský menový fond. Podľa najnovších správ, po vypracovaní podmienok na prijatie do BRICS, nastane rozšírenie o ďalšie krajiny. Predovšetkým sa uvažuje nad krajinami ako Saudská Arábia, Egypt alebo Argentína.
Ak bude trend rozširovania BRICS napredovať, je pravdepodobné, že v budúcnosti zoskupenie predbehne aktuálne najsilnejšiu G7. Závislosť od dolára a jeho dominancia bude klesať, na čo upozornil aj Donald Trump. Zdá sa, že nedávne udalosti podporili rozdelenie globálnej ekonomiky na dva fronty.
Hlavným rozdielom medzi BRICS a G7 je, že G7 už nemá ani zďaleka také možnosti rastu. BRICS predstavuje krajiny, ktoré sa posledné roky rýchlo rozvíjajú a obyvateľstvo v nich neustále zvyšuje HDP. Ak dokonca príjmu ďalšie krajiny, z dlhodobého hľadiska môžu zosadiť G7 z trónu.
Zdroj: kryptomagazin.sk