Macron vyzval Izrael, aby dodržiaval rozhodnutia OSN a pripomenul Netanjahuovi, aby nezabúdal, že jeho krajina vznikla vďaka rezolúcii práve tejto organizácie
Mierová misia OSN (UNIFIL), v ktorej pôsobí 10.000 príslušníkov vrátane kontingentu 700 Francúzov, v posledných dňoch opakovane upozorňovala na narušenie jej pozícií zo strany izraelskej armády.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyzval Izrael, aby dodržiaval rozhodnutia OSN. Izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi Macron odkázal, že by nemal zabúdať, že Izrael vznikol na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN prijatej v roku 1947.
Ako informovala agentúra AFP, napätie medzi Netanjahuom a Macronom sa v posledných týždňoch zvýšilo, pričom francúzsky líder minulý týždeň deklaroval, že zastavenie vývozu zbraní používaných Izraelom v Pásme Gazy a Libanone je jediným spôsobom, ako zastaviť súčasné konflikty v tejto časti Blízkeho východu. Tento postoj vyvolal v Izraeli nepochopenie.
Francúzsko okrem toho opakovane odsúdilo paľbu Izraela proti mierovým jednotkám OSN rozmiestneným v južnom Libanone, v ktorých slúži aj francúzsky kontingent.
AFP v tejto súvislosti pripomenula rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1701, podľa ktorej by v južnom Libanone mala byť nasadená iba libanonská armáda a mierová misia OSN (UNIFIL). Tento dokument stanovuje aj zastavenie bojov na oboch stranách hranice.
Netanjahu však opakovane tvrdí, že proiránske libanonské hnutie Hizballáh využíva "zariadenia a pozície UNIFIL ako krytie na uskutočnenie svojich útokov" proti Izraelu. Netanjahu aj preto v nedeľu vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby tzv. modrým prilbám dal pokyn okamžite opustiť pozície v južnom Libanone a presunúť sa do bezpečných oblastí.
Misia UNIFIL, v ktorej pôsobí 10.000 príslušníkov vrátane kontingentu 700 Francúzov, v posledných dňoch opakovane upozorňovala na narušenie jej pozícií zo strany izraelskej armády a v nedeľu oznámila dokonca "násilný" vstup dvoch izraelských tankov na jedno zo svojich stanovíšť.
Izraelská armáda na margo tohto incidentu vysvetlila, že jeden z jej tankov narazil do stanovišťa UNIFIL pri evakuácii zranených vojakov, keď bol súčasne pod paľbou z pozícií Hizballáhu.
Netanjahu odmietol obvinenia zo zámerných útokov na mierové jednotky OSN
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok 14. októbra 2024 odmietol obvinenia, podľa ktorých izraelská armáda zámerne útočí na dočasné mierové sily OSN v Libanone (UNIFIL). Označil ich za "absolútne falošné" a opätovne vyzval na stiahnutie jednotiek UNIFIL z bojových zón.
Netanjahu vyhlásil, že izraelská armáda vynakladá maximálne úsilie na to, aby zabránila zraneniam príslušníkov UNIFIL. "Najlepším spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť príslušníkov UNIFIL je presun jednotiek UNIFIL na žiadosť Izraela a dočasný presun z rizikových oblastí," dodal.
"Zostávame. Sme na juhu Libanonu s mandátom bezpečnostnej rady (OSN). Je dôležité udržiavať tu medzinárodnú prítomnosť a zachovať na mieste vlajku OSN," uviedol hovorca UNIFIL Andrea Tenenti vo videu zverejnenom na sociálnej platforme X.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v pondelok vyjadrila silné znepokojenie z ostreľovania niekoľkých pozícií UNIFIL na juhu Libanonu. Pätnásť členov rady jednomyseľne prijalo vyhlásenie, ktorým vyzýva všetky strany konfliktu, aby rešpektovali bezpečnosť príslušníkov a objektov mierovej misie OSN. Vyhlásenie však strany nemenovalo.
"Mierové jednotky OSN a objekty OSN nikdy nesmú byť cieľmi útokov," uviedla BR. Zopakovala tiež podporu mierovej misii a upozornila na jej dôležitosť pre udržanie stability v oblasti.
Pozície UNIFIL boli od začiatku izraelskej pozemnej operácie v Libanone 1. októbra ohrozené už 20-krát. Do tohto počtu patria aj prípady priameho zásahu paľbou a nedeľný incident, počas ktorého dva izraelské tanky prerazili bránu základne UNIFIL, dodáva OSN.
Erdogan kritizuje OSN pre izraelské útoky na dočasné mierové sily v Libanone
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok kritizoval Organizáciu Spojených národov za to, že nedokáže zabrániť Izraelu v ostreľovaní dočasných mierových síl OSN v Libanone (UNIFIL). Informuje o tom správa z agentúry AFP.
Najmenej piati príslušníci UNIFIL počas posledných dní utrpeli zranenia v dôsledku bojov medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Turecký prezident vyčítal OSN aj to, že neuvalila sankcie na Izrael pre jeho vojny, ktoré vedie s libanonským Hizballáhom a taktiež palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.
"Obraz OSN, ktorá nedokáže chrániť vlastný personál, je hanebný a znepokojujúci," uviedol Erdogan v televíznom prejave. "Úprimne, sami seba sa pýtame, na čo čaká Bezpečnostná rada OSN, aby zastavila Izrael," pokračoval turecký prezident.
"No chápete to? Izraelské tanky vniknú do zóny UNIFIL, zaútočia na vojakov mierových síl, dokonca niektorých z nich zrania, ale Bezpečnostná rada (BR OSN) sa rozhodne, že sa na všetky tieto zločiny bude len tak pozerať, to nazývame bezmocnosť," dodal.
OSN odsúdila izraelské útoky na mierové sily
OSN odsúdila izraelské útoky na mierové sily a generálny tajomník OSN uviedol, že môžu predstavovať vojnový zločin. Izraelskí vojaci podľa neho zámerne narušili areál mierových síl. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyzval Guterresa, aby presunul členov mierových jednotiek z nebezpečného územia a povedal, že Hizballáh ich využíva ako ľudské štíty.
UNIFIL obvinili izraelskú armádu zo zámerného ostreľovania ich pozícií. Úlohou UNIFIL je dozerať na libanonsko-izraelskú hranicu. Mandát tejto misie sa každoročne obnovuje. Pôsobí v nej viac ako 10 000 príslušníkov ozbrojených síl. Mierovú misiu zriadila BR OSN so zámerom dohliadať na stiahnutie izraelských vojsk z Libanonu a obnovenie mieru. Mala tiež pomôcť libanonskej vláde obnoviť svoju moc v oblasti.
Zdroj: hnonline.sk / topky.sk