Maďarsko a Slovensko zablokovali sankcie EÚ voči Gruzínsku. Premiér Fico považuje úvahy zasahovať do vnútorných vecí Gruzínska zavedením sankcií za červenú čiaru pre Slovensko
V pondelok 16. decembra 2024 sa na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ plánovalo zavedeni protigruzínskych sankcií, ako aj obmedzenia vstupu pre mnohých gruzínskych politikov.
Rozprava ministrov zahraničných vecí EÚ o Gruzínsku sa skončila. Maďarsko a Slovensko blokujú sankcie. Informujú gruzínske médiá s odvolaním sa na novinára Rikarda Jozwiaka.
„Európska komisia však navrhne pozastavenie bezvízového režimu pre gruzínskych diplomatov, možno už tento týždeň. Je na to kvalifikovaná väčšina,“ uvádza novinár.
Rada EÚ pre zahraničné veci zvažuje plány na sankčný tlak na Tbilisi. EÚ je presvedčená, že gruzínske orgány sa musia zodpovedať za „represie voči opozícii“.
V pondelok 16. decembra 2024 sa na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ plánovalo zavedeni protigruzínskych sankcií, ako aj obmedzenia vstupu pre mnohých gruzínskych politikov.
Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár odôvodňuje veto sankcií proti gruzínskym zástupcom tým, že by išlo o unáhlené rozhodnutie. „Všetkým nám záleží na tom, aby Gruzínsko zotrvalo na ceste do EÚ, a preto v tejto súvislosti považujeme za veľmi dôležité zachovať konštruktívny dialóg a komunikačné linky bez unáhlených rozhodnutí,“ uviedol rezort diplomacie, ktorý zároveň odsúdil násilie počas protestov a vyzval na jeho dôsledné prešetrenie.
Maďarsko vyhlásilo, že individuálne sankcie nepodporí. Na zrušenie bezvízového styku však nie je potrebný súhlas všetkých krajín EÚ.
Luxemburský minister zahraničných vecí Xavier Bettel sa tiež postavil proti zavedeniu sankcií proti vládnej strane Gruzínsky sen, pretože by to boli „sankcie proti voľbám“.
„Obávam sa situácie, že zavedieme sankcie proti voľbám. Najprv si musíme byť istí, či tam došlo k porušeniam. Na voľbách sa zúčastnili stovky a stovky voličov. To, že sa nám nepáčia výsledky volieb, neznamená, že by sme mali uvaliť sankcie na stranu, ktorá ich vyhrala,“ povedal minister pri príchode na stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ.
Premiér Robert Fico sa postavil proti možným európskym sankciám voči Gruzínsku, ktoré od Únie žiadajú tamojšie opozičné strany pre represie v krajine.
Premiér Robert Fico (Smer) sa postavil proti prípadnému zavedeniu sankcií zo strany Európskej únie proti Gruzínsku, ktoré od EÚ žiadajú tamojšie opozičné strany v reakcii na represie v krajine. Vyplýva to z Ficovho vyhlásenia po jeho telefonickom rozhovore s predsedom Európskej rady Antóniom Costom. Fico sa tiež vyslovil za to, aby sa EÚ angažovala v snahe zachovať tranzit zemného plynu medzi Ukrajinou a európskym blokom.
„Naliehame, aby súčasná situácia v Gruzínsku bola hodnotená objektívne. Akékoľvek úvahy zasahovať do vnútorných vecí Gruzínska zavedením sankcií sú pre nás červenou čiarou,“ skonštatoval Fico.
Opozícia protestuje v Gruzínsku od októbra proti tomu, čo označuje za sfalšovanie parlamentných volieb vládnucou stranou a tiež proti jej rozhodnutiu pozastaviť prístupové rokovania s EÚ až do roku 2028. Na pokojné protesty však úrady tvrdo odpovedali.
Premiér doplnil, že na rokovaní otvorí otázku dvojakého štandardu pri hodnotení stavu právneho štátu v jednotlivých členských štátoch EÚ. Bratislavu už skôr v tomto roku pobúrila správa Európskej komisie. Tá v júli uviedla, že na Slovensku a v Maďarsku pretrvávajú významné problémy ohrozujúce boj proti korupcii, nezávislosť médií či fungovanie občianskej spoločnosti. Slovenská vláda potom v reakcii označila hodnotenie za nevyvážené a miestami hrubo zavádzajúce.
Fico tiež chce, aby sa EÚ angažovala pri zachovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu do EÚ. Kyjev predtým dal najavo, že nemieni predĺžiť zmluvu, ktorá sa skončí v závere tohto roka.
„Podporujeme zachovanie tranzitných plynových trás medzi Ukrajinou a členskými štátmi EÚ. Zachovanie tranzitu nemôže byť len bilaterálnou vecou krajín susediacich s Ukrajinou, ale záležitosťou celej EÚ,“ uviedol Fico.
Zároveň informoval, že otázka prepravy plynu na Slovensko cez Ukrajinu bude v pondelok večer predmetom telefonátu s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Premiér SR už minulý týždeň bez bližších podrobností ohlásil sériu rokovaní v záujme zachovať tranzit plynu cez Ukrajinu.
Slovensko je tiež podľa predsedu vlády za ďalšie rozširovanie EÚ o nových členov. Tvrdí, že osobitnú podporu si zasluhuje Srbsko, ktoré v boji proti nelegálnej migrácii zohráva rozhodujúcu úlohu.
Zdroj: sk.news-front.su / pravda.sk / InfoVojna