Maďarsko ani Slovensko ako členovia EÚ nedostali žiadnu ochranu zo strany Európskej únie pred svojvoľným správaním sa Ukrajiny. Európska komisia odmieta konzultácie s Kyjevom pre sankcie uvalené na ruského dodávateľa ropy
Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov kvôli politike slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána.
Európska komisia (EK) nevyhovie žiadosti Maďarska a nezačne konzultácie s Ukrajinou v súvislosti s jej sankciami uvalenými na ruskú spoločnosť Lukoil. Preprava ropy z Ruska do Maďarska totiž nepodlieha sankciám, uviedla EK v nedeľu (25. 8.) pre maďarskú komerčnú televíziu ATV.
Očakáva sa tiež, že Maďarsko sa časom odstaví od ruských fosílnych energetických nosičov, dodala EK.
Vo štvrtok šéf úradu vlády Gergely Gulyás vyhlásil, že existuje veľká šanca, že maďarská ropná spoločnosť MOL bude schopná uzavrieť príslušné dohody, aby neboli blokované dodávky ropy do Maďarska cez Ukrajinu.
Gergely Gulyás spresnil, že technicky to bude znamenať, že hoci bude preprava drahšia a MOL bude znášať riziko tranzitu od rusko-ukrajinskej hranice, existuje zákonné riešenie, ktorým sa dá preprava zabezpečiť.
Podľa Gulyása Maďarsko ani Slovensko nedostali žiadnu podporu z Bruselu. "V skutočnosti vidíme, že Brusel neposkytuje ochranu členom EÚ pred správaním sa krajiny mimo Európskej únie, ktorá porušuje asociačnú dohodu uzavretú s Úniou," uzavrel vo štvrtok Gulyás.
"Skutočnosť, že Európska komisia zamietla našu žiadosť a že nekoná, dokazuje, že ukrajinská vláda dostala pokyn z Bruselu urobiť takýto krok," povedal v sobotu šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v Tihanyi na festivale Tranzit.
Maďarsko a Slovensko v júli vyzvali Európsku komisiu (EK), aby riešila rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil. brusel sa však touto otázkou odmietol zaoberať.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna