Mali, Niger a Burkina Faso žiadajú OSN odsúdiť podvratnú činnosť Ukrajiny
Konanie Ukrajiny podľa vojenských lídrov štátov Sahelu ohrozuje stabilitu v regióne a na africkom kontinente.
Vojenské vlády v západoafrických štátoch Mali, Niger a Burkina Faso v utorok adresovali list Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov, ktorú požiadali o odsúdenie pôsobenia Ukrajiny v Afrike. Kyjev podľa nich podporuje povstalecké skupiny a teroristov na ich území. V stredu to uviedla agentúra Reuters, z ktorej informáciu prevzala aj TASR.
African Nations File UNSC Complaint Over Ukraine's Terror Support
— RT_India (@RT_India_news) August 21, 2024
Mali, Burkina Faso & Niger have accused Kiev of making a deliberate choice to support terrorism -after a Ukrainian official admitted Kiev's involvement in a recent attack by Al-Qaeda linked militants on Malian… pic.twitter.com/kuPDsqV4PL
V liste, ktorého znenie zverejnili na sociálnej sieti X, ministri zahraničných vecí troch afrických krajín vyzvali BR OSN, aby "prevzala zodpovednosť" za konanie Ukrajiny a zabránila jej "podvratnej činnosti", ktorá ohrozuje stabilitu v regióne a na kontinente.
#AESinfo | ????????????????????????
— AES INFO (@AESinfos) August 20, 2024
???? #Urgent : Les pays de l'AES saisissent le Conseil de sécurité face au soutien présumé de l'Ukraine aux terroristes
Dans une lettre adressée au Président du Conseil de Sécurité des Nations Unies, les Ministres des Affaires étrangères du Burkina Faso, du Mali… pic.twitter.com/N5itG9wVKg
Vojenské junty list odoslali všetkým 15 členom BR OSN. Ukrajina na rozposlanie listu bezprostredne nereagovala.
Mali a Niger prerušili diplomatické styky s Ukrajinou začiatkom augusta po tom, čo Kyjev obvinili z podpory povstaleckých skupín na svojom území. Tie pri bojoch na severe Mali v júli zabili 84 žoldnierov ruskej Wagnerovej skupiny a 47 malijských vojakov.
Kyjev tieto obvinenia odmieta. Avšak krátko po útoku hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Andrij Jusov podľa stanice BBC vyhlásil, že Ukrajina poskytla povstalcom v Mali "potrebné informácie, a nielen informácie, ktoré umožnili úspešnú vojenskú operáciu proti ruským vojnovým zločincom".
V Burkine Faso, Mali aj Nigeri sa po nedávnych prevratoch k moci dostali vojenské junty. Tie posilňujú vzťahy s Ruskom a využívajú služby wagnerovcov v boji proti separatistom a radikálnym islamistom.
Zdroj: info.sk / InfoVojna