...

Manipulátor Vagovič končí s moderovaním v RTVS. Necítil vraj jednoznačnú podporu vedenia a ochotu zastať sa jeho tendenčne zameranej relácie


Militantný politický aktivista v drese novinára a notorický šíriteľ dezinformácií Marek Vagovič končí so svojou nevyváženou reláciou vo verejnoprávnej RTVS..


Moderátor diskusnej relácie Pod povrchom Marek Vagovič oznámil, že v tejto pozícii končí. Ako zdôvodnil, svoju slobodu, integritu a nezávislosť si váži viac ako „teplé miestečko“ v televízii. Nepáčil sa mu opatrnícky prístup vedenia televízie.

Moderátorské kreslo v relácii opúšťa Vagovič po pár týždňoch. Od vedenia RTVS totiž očakával iný prístup.

"V ideovom zámere projektu, o ktorom som informoval vedenie RTVS, som ho definoval takto: „Diskusná relácia o spoločensko-politických témach, s dôrazom na boj proti korupcii a organizovanému zločinu.“ Primárne som chcel volať rešpektovaných odborníkov, ktorí stoja v prvej línii zápasu s korupciou a mafiou – policajtov, prokurátorov, sudcov. Napríklad šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila Martina Babacsová. Mojou ambíciou však bolo pozývať aj ľudí z pomysleného druhého brehu barikády. Vrátane kajúcnikov typu František Imrecze, ktorého som avizoval aj v zmienenom projekte diskusnej relácie Pod povrchom," vysvetľuje na sociálnej sieti.

Vedenie televízie vraj podľahlo tlakom Rady RTVS

Po rozhovore s Imreczem, ktorý televízia po dlhom váhaní odvysielala, sa začali problémy. I keď vedenie televízie bolo podľa Vagoviča spokojné, objavili sa tlaky zo strany Rady RTVS. "Od tohto momentu som necítil jednoznačnú podporu a ochotu zastať sa relácie Pod povrchom – a nepodľahnúť mocenskému tlaku členov rady," vysvetlil. 

"Naplno sa to prejavilo, keď som chcel urobiť rozhovor so šéfkou tímu Gorila. Martinu Babacsovú som „lámal“ ešte dlhšie ako Imreczeho, dokopy zhruba tri roky. Nakoniec sa to predsa len podarilo, čo som s radosťou oznámil kompetentným v RTVS, ktorí najskôr nijako nenamietali. Asi po dvoch dňoch však prišla stopka, respektíve odkaz, že teraz (rozumej v polovici decembra) sa rozhovor neodvysiela. Keď som sa pýtal na dôvody, vypočul som si „argument“, ktorý pre zmenu paralyzoval mňa. „Po Imreczem by to bola ďalšia provokácia smerom k Rade RTVS, ktorá by nám nemusela schváliť rozpočet.“ S odsunutím rozhovoru na neskôr (cca polovicu januára) nesúhlasila ani Babacsová, čo bolo pochopiteľné," vysvetľuje Vagovič.

Svoju slobodu si váži viac ako miesto v televízii

Okrem toho že tento rozhovor verejnoprávna televízia neodvysielala, vedenie rozhodlo aj o tom, že diskusná relácia bude od januára presunutá na menej sledovaný kanál 24. Tiež nereflektovali na požiadavku, aby Vagovičovi aj písomne garantovali úplnú autorskú slobodu a nezávislosť pri výbere tém a hostí do relácie. I keď mal už na január dohodnutých ďalších exkluzívnych hostí, rozhodol sa, že od Nového roka reláciu moderovať nebude.

"Na jednej strane mi je to ľúto, keďže som dal do nej všetko a mala aj veľmi pozítívne divácke ohlasy.Na druhej strane si vážim svoju slobodu, integritu a nezávislosť viac ako „teplé miestečko“ v televízii. Nie som oportunista, nikdy nebudem ustupovať záujmom oligarchov a ich politickým nominantom," zdôraznil.. 

Prečítaje si celý status Mareka Vagoviča:

KONČÍM AKO MODERÁTOR RELÁCIE POD POVRCHOM

Keď som dostal ponuku moderovať reláciu vo verejnoprávnej televízii, bolo mi jasné, že prídu aj hejty a podpásovky z rôznych strán. Počnúc politikmi, cez Radu RTVS až po niektoré, prevažne bulvárne médiá.

Napriek tomu som to zobral ako výzvu zúročiť dvadsaťročné novinárske skúsenosti. A dúfal, že vedenie RTVS mi bude kryť chrbát, keď sa budú stupňovať tlaky, od ktorých ma bude so zdravým sebavedomím izolovať.

V ideovom zámere projektu, o ktorom som informoval vedenie RTVS, som ho definoval takto: „Diskusná relácia o spoločensko-politických témach, s dôrazom na boj proti korupcii a organizovanému zločinu.“

Primárne som chcel volať rešpektovaných odborníkov, ktorí stoja v prvej línii zápasu s korupciou a mafiou – policajtov, prokurátorov, sudcov. Napríklad šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila Martina Babacsová.

Mojou ambíciou však bolo pozývať aj ľudí z pomysleného druhého brehu barikády. Vrátane kajúcnikov typu František Imrecze, ktorého som avizoval aj v zmienenom projekte diskusnej relácie Pod povrchom.

Keďže nikto z vedenia RTVS nemal výhrady, začali sme s dramaturgičkou Martinou Kubániovou oslovovať jednotlivých respondentov. Nebolo to jednoduché, tento typ hostí nedáva rozhovory každý deň.

Imreczeho som „lámal“ viac ako rok. Napokon však súhlasil a odvtedy už nebolo nič také, ako predtým.

Začalo to „nevinnými“ poznámkami, či je naozaj nevyhnutné robiť s ním rozhovor – a keď už to musí byť, či ho radšej neodložiť na neskôr...

Časť vedenia RTVS sa totiž obávala, že bude hovoriť o živých veciach v kauzách, kde je kľúčovým svedkom (spolupracujúcim obvineným). Dokonca padla aj veta: „Čo keď tam povie niečo o Pellegrinim“.

Napriek tomu, že voči predloženému zámeru relácie neboli žiadne výhrady, som musel vynaložiť nemalé úsilie, aby som obhájil opodstatnenosť exkluzívneho interview s Františkom Imreczem.

Po konzultácii s právnym oddelením bol napokon rozhovor predsa len odvysielaný. Obavy pominuli, relevantní ľudia z vedenia televízie boli s výsledkom maximálne spokojní.

Inak to však videla Rada RTVS, kde majú svoje záujmy aj politické strany a vplyvní oligarchovia. Zaznela pestrá zmes výhrad, väčšina z nich však krívala na obe nohy. Napríklad, že dostal priestor „trestne stíhaný človek“.

Tento typ kritiky je obzvlášť pikantný, keďže v diskusných reláciách RTVS pravidelne vystupujú trestne stíhaní politici. Nikoho nezaujímalo, ako som viedol s rozhovor s Imreczem, riešili len to, prečo práve on.

Účelovú argumentáciu viacerých členov rady prebrala aj časť médií. Novinári, ktorí spravidla nezabudnú pripomenúť, kto, prečo a za koho kope, brali zrazu ako písmo sväté všetko, čo zaznelo na rokovaní rady…

Čo je však horšie, neférová kritika s postrannými motívmi/záujmami natoľko vyplašila vedenie RTVS, že zostalo úplne paralyzované. Od tohto momentu som necítil jednoznačnú podporu a ochotu zastať sa relácie Pod povrchom – a nepodľahnúť mocenskému tlaku členov rady.

Naplno sa to prejavilo, keď som chcel urobiť rozhovor so šéfkou tímu Gorila. Martinu Babacsovú som „lámal“ ešte dlhšie ako Imreczeho, dokopy zhruba tri roky. Nakoniec sa to predsa len podarilo, čo som s radosťou oznámil kompetentným v RTVS, ktorí najskôr nijako nenamietali.

Asi po dvoch dňoch však prišla stopka, respektíve odkaz, že teraz (rozumej v polovici decembra) sa rozhovor neodvysiela. Keď som sa pýtal na dôvody, vypočul som si „argument“, ktorý pre zmenu paralyzoval mňa.

„Po Imreczem by to bola ďalšia provokácia smerom k Rade RTVS, ktorá by nám nemusela schváliť rozpočet.“ S odsunutím rozhovoru na neskôr (cca polovicu januára) nesúhlasila ani Babacsová, čo bolo pochopiteľné.

Jednak by už nemusel byť aktuálny (v tom čase vzniesla Haščákovi a spol. obvinenie zo založenia zločineckej skupiny), alebo by zasiahol Žilinka (paragraf 363). Mohli ju tiež odvolať, zastrašiť, umlčať.

Každý novinár, ktorý komunikuje s ľuďmi ako šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila, veľmi dobre vie, čomu čelia a pod akým tlakom pracujú. A že ak súhlasia s exkluzívnym rozhovorom, treba ho nahrať a odvysielať hneď.

Akékoľvek pokusy o vecnú argumentáciu z mojej strany však narážali na stenu. Vedenie televízie sa skrátka podvolilo tlaku Rady RTVS, ktorá ešte neuzavrela ani „prípad Imrecze“, tak načo zbytočne provokovať…

Keďže som nechcel prísť o výnimočného hosťa, rozhovor s Martinou Babacsovou napokon vyšiel – s plným vedomím vedenia RTVS – na platformách denníka Postoj, s ktorým tiež spolupracujem.

Televízii som zároveň oznámil, že som ochotný pokračovať len pod jednou podmienkou: že mi bude nielen ústne, ale aj písomne garantovaná úplná autorská sloboda a nezávislosť pri výbere tém a hostí Pod povrchom.

Nič také sa však nestalo, naopak: RTVS zhodila moju požiadavku zo stola s tým, že ak si s dramaturgičkou relácie myslíme, že sme bohovia, máme ju robiť na vlastnom webe, lebo televízia je zodpovedná za to, čo odvysiela…

Následne som sa dozvedel, že od januára presúvajú reláciu na kanál 24, ktorý má rádovo nižší zásah ako prvý okruh. Pôvodná dohoda pritom bola, že od Nového roka bude pokračovať na Jednotke v oveľa lepšom čase…

Na poslednom stretnutí som sa vedenia RTVS spýtal, či sa mám ešte usilovať o hostí typu Imrecze, ak by som sa rozhodol pokračovať. „Kajúcnikov už nie,“ zaznelo unisono. Veď načo zbytočne provokovať...

Na január som už mal predbežne dohodnutý rozhovor s významným prokurátorom, ktorý dozoruje najväčšie korupčno-mafiánske kauzy s politickým pozadím. Vo výhľade som mal aj ďalších exkluzívnych hostí.

Napokon som sa však rozhodol, že od Nového roka už nebudem moderovať reláciu Pod povrchom.

Opatrnícke kroky vedenia televízie – vrátane vecne neobhájiteľného postupu v prípade rozhovoru s M. Babacsovou – sú totiž v príkrom rozpore so schváleným projektom relácie Pod povrchom. A tiež s ústnymi aj písomnými dohodami.

Na jednej strane mi je to ľúto, keďže som dal do nej všetko a mala aj veľmi pozítívne divácke ohlasy.

Na druhej strane si vážim svoju slobodu, integritu a nezávislosť viac ako „teplé miestečko“ v televízii. Nie som oportunista, nikdy nebudem ustupovať záujmom oligarchov a ich politickým nominantom.

Ďakujem Vám za doterajšiu priazeň, verím, že to pochopíte. Určite som však nerezignoval, v rozhovoroch, ktoré som robil pre RTVS, chcem pokračovať. Kedy a kde to bude, zverejním hneď, ako to bude aktuálne.

Zdroj: topky.sk / Facebook Marek Vagovič / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.