...

Matovičov námestník v SIS je jeho spolužiak. Bol policajtom, šéfom akvaparku aj prednostom okresného úradu


Politickú zodpovednosť za udalosti v SIS niesol doposiaľ iba líder Sme rodina. Môže to byť aj inak?


Tento článok som začala písať v pondelok, v utorok som ho plánovala dokončiť a zverejniť, stali však udalosti, ktoré moje plány zmenili. Musela som reagovať na situáciu v súvislosti so šéfom daňových kriminalistov Petrom Grinčom.

Keď som chcela text v stredu dopoludnia zverejniť, tlačovú besedu strany SMER – SSD s témou migrácie narušil líder OĽaNO Igor Matovič, kopol exministra vnútra Roberta Kaliňáka a vzápätí dostal od Richarda Glücka päsťou do tváre... Udalosť zaplavila mediálny priestor, slovenské aj zahraničné internety. Tak až teraz sa v pokoji môžem vrátiť k mojej téme a článok publikovať.

Politickú zodpovednosť za udalosti v Slovenskej informačnej službe (SIS) niesol doposiaľ iba líder Sme rodina Boris Kollár, keďže riaditeľom bol jeho nominant Vladimír Pčolinský, no v kontexte informácií, ktoré vyplávali na verejnosť v posledných dňoch, to vyzerá už inak. 

Mimochodom Vladimír Pčolinský, bol dlhoročný súputník Daniela Lipšica, ktorý je v súčasnosti špeciálny prokurátor.

Pred kamerami

Igor Matovič a Boris Kollár sa minulú nedeľu stretli pred televíznymi kamerami v relácii Na telo v televízii Markíza, reč prišla aj na spravodajskú službu. Igor Matovič vysvetľoval, prečo SIS prenechal koaličnému partnerovi. Na otázku, či by sa dnes rozhodol inak, vlastne ani neodpovedal. Novinár Marek Vagovič vo svojej knihe však napísal je, že Igor Matovič s nomináciou Vladimíra Pčolinského súhlasil potom, ako mu Daniel Lipšic povedal, že mu dôveruje.

„Verím, že Boris Kollár chce úprimne bojovať proti korupcii“, vyjadril sa Igor Matovičm Boris Kollár zase schvaľuje, že počas vlády s ním polícia riešila „smerácke kauzy“. Vyhlásil však, že došlo aj k manipuláciám, na ktoré mala upozorniť SIS. „Do dvoch týždňov zavreli Vlada Pčolinského za smiešny úplatok, že by zobral 20-tisíc,“ uviedol. 

Nuž, iba pripomeniem, že Vladimíra Pčolinského usvedčuje aj jeho bývalý námestník Boris Beňa, ktorého si sám do funkcie vybral. (V decembri 2020 ho obvinili pri akcii Judáš, priznal k vlastnej trestnej činnosti, usvedčuje ďalšie osoby.) Vladimír Pčolinský skončil vo väzbe a prišiel o funkciu.

Igor Matovič v relácii Borisovi Kollárovi oponoval v a tvrdil, že v súvislosti s policajným vyšetrovaním exponovaných káuz, to bola SIS, ktorá manipulovala. 

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) totiž  pred pár týždňami obvinil pri akcii Rozuzlenie Vladimíra Pčolinského a aj jeho nástupcu Michala Aláča zo založenia zločineckej skupiny, ktorú mal riadiť Peter Košč alias pán X. Skupina mala diskreditovať policajtov, ktorí riešia veľké kauzy a aj svedkov z týchto prípadov.

Nominant

„Igor Matovič mal v tej SIS-ke námestníka,“ povedal v relácií Boris Kollár. Šéf OĽaNO napokon túto nomináciu pripustil.

Námestníci boli v SIS pôvodne traja. Spomínaný Boris Beňa v službe pôsobil od roku 2016, šéfoval jej vtedy Anton Šafárik (nominant SNS). Keď sa v roku 2020 stal riaditeľom Vladimír Pčolinský, Boris Beňa nastúpil do funkcie námestníka, po obvinení skončil. Ďalším námestníkom je dlhoročný príslušník SIS Tomáš Rulíšek (dnes je poverený vedením). Boris Kollár mal na mysli tretieho. Je ním istý Ľuboš Sloboda.

Kajúcníkove návštevy

Na súde v korupčnej kauze s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom a pánom X vypovedali ako svedkovia expolicajti Peter Koščo a Marek Švarc. Uviedli, že pred voľbami v roku 2020 pravidelne vozievali svojho šéfa Bernarda Slobodníka, policajného funkcionára z éry SMER-u (kľúčový svedok v korupčnej kauze Kováčika) do Trnavy za Igorom Matovičom a aj istým trnavským podnikateľom Vladimírom Klepancom.

O tomto trnavskom podnikateľovi rozprával aj bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. V prvej korupčnej kauze Dušana Kováčika na súde vypovedal, že  s bývalým siskárom Františkom Böhmom sa zoznámil v roku 2016 v reštaurácii Čárda v Stupave. Predstavil mu ho Bernard Slobodník a boli tam aj Vladimír Klepanec, prokurátorka z generálnej prokuratúry Janette Plháková. Prezentovali sa ako Böhmovi kamaráti.

Vladimír Klepanec je považovaný za akýsi zdroj informácií pre Igora Matoviča z podnikateľského prostredia a je možné, že ide aj o akého si gestora ekonomického krídla OĽaNO. No a práve tento podnikateľ, podľa viacerých zdrojov aj on spája Igora Matoviča a Ľuboša Slobodu. Okrem toho, Igor Matovič a Ľuboš Sloboda sú spolužiaci zo strednej školy.

S Vladimírom Klepancom som sa spojila telefonicky, najskôr si nechal poslať otázky a potom už nereagoval.

Bývalý policajt

Ľuboš Sloboda bol pôvodne policajt a pôsobil ako riaditeľ trnavskej krajskej kriminálky, v čase keď rezort vnútra viedol Daniel Lipšic, odišiel na okresné riaditeľstvo polície v Senici. Niekedy v roku 2014 v polícii skončil. Šéfoval akvaparku v Trnave a podľa obchodného registra aj podnikal.

Keď sa v roku 2020 dostalo k moci hnutie OĽaNO, uskutočnili plošnú výmenu všetkých prednostov okresných úradov. Do čela toho trnavského sa dostal Ľuboš Sloboda. Vo funkcii však neostal ani mesiac. 

V kuloároch bolo už skôr známe, že do spravodajskej služby nastúpil ako nominant OĽaNO. Keď sa denník SME na vzťah Ľuboša Slobodu a Igora Matoviča  predčasom pýtal, z OĽaNO, reagovali, že nemôžu potvrdiť, že je nominantom ich lídra v SIS. Podľa vyjadrení ľudí z okolia Igora Matoviča sa pravidelne stretávali.

Čo vedel Matovič?

Vynárajú sa tak otázky, či skutočne Igor Matovič nevedel, čo sa v spravodajskej službe deje po celý čas vojny v bezpečnostných zložkách?  Neposkytoval mu jeho nominant žiadne informácie? Má aj on nejaký podiel na tom všetkom?

Igor Matovič v relácii tvrdil, že v čase keď SIS šéfoval Vladimir Pčolinský a Michal Aláč informácie nemal. "Šéf SIS „zakuklí a odreže toho námestníka od informácií"," povedal.

Spravodajská služba sa pre denník SME odmietla vyjadriť, či námestník Ľuboš Sloboda bol počas svojho pôsobenia "zakuklený", ako o tom hovoril predseda OĽaNO a nechcela sa vyjadrovať k akýmkoľvek špekuláciám z mediálneho priestoru.

"Každý námestník má v súlade s internou právnou reguláciou presne vymedzený rozsah svojej pôsobnosti a právomocí, ktoré musí vykonávať v rámci svojho služobného postavenia," uviedli zo SIS. S Ľubošom Slobodom sa mi spojiť nepodarilo. 

Verí, neverí...

Igor Matovič mal vraj pochybnosti, čo sa týka skoršieho obvinenia Vladimíra Pčolinského z korupcie.

"Skôr som mu chcel veriť, že ten úplatok nezobral. Na 60 percent skôr veril, že Pčolinský je nevinný," uviedol v relácii televízie Markíza Na telo.

Ilúzie by vraj stratil, ak by sa potvrdilo, že Vladimir Pčolinský vypovedal o tom, že s jeho súhlasom „upratal“ v roku 2020 riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy SR Ľudovíta Makóa do SIS výmenou za navýšenie rozpočtu o 20 miliónov eur pre službu. 

Podľa uniknutej zápisnice o výsluchu obvineného bývalého šéf SIS z kauzy Rozuzlenie, to však Vladimír Pčolinský skutočne povedal. 

 

Autor: Júlia Mikolášiková - novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
 


 

Zdroj: blog.sme.sk

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.