...

Medzi Západom a Ruskom eskaluje aj informačná vojna. Moskva v reakcii na bruselskú cenzúru obmedzí prístup k desiatkam médií z EÚ, vrátane Sorosovho SME a Denníka N. Ruské vedenie týmto krokom podľa rakúskej vlády ponecháva vlastných občanov v tme. Sorosova eurokomisárka Jourová zase hovorí o nezmyselnej odvete. Cenzúra ruských médií na území Európskej únie a propaganda Západu s jediným pohľadom na udalosti, život a svet je zrejme cestou k svetlejším zajtrajškom


Členské štáty Európskej únie na svojom území s platnosťou od 25. júna zakázali pôsobenie tlačovej agentúry RIA Novosti a denníkov Izvestija a Rossijskaja gazeta. Ruská federácia na to reagovala protiopatreniami.


Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že na území Ruskej federácie obmedzí vysielanie a prístup k webom 81 spravodajských médií z Európy. Týka sa to aj slovenských denníkov SME a Denník N či verejnoprávnej Českej televízie a portálu Seznamzpravy.cz, píše TASR.

Ide o odvetné opatrenie za analogický krok EÚ, ktorá na svojom území s platnosťou od 25. júna zakázala pôsobenie tlačovej agentúry RIA Novosti a denníkov Izvestija a Rossijskaja gazeta, informovala britská stanica BBC.

Na zozname zverejnenom v utorok ruským rezortom diplomacie je 77 subjektov: vysielateľov, denníkov, časopisov a online portálov z 25 krajín EÚ, ako aj štyri celoeurópske periodiká.

Ruské ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že tieto médiá šíria nepravdivé informácie o tzv. špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine - ide o slovné spojenie, ktoré sa vo verejnom priestore v Rusku musí používať v súvislosti s vojnou rozpútanou ruskou armádou voči Ukrajine vo februári 2022.

BBC podotkla, že vyhlásenie ruského ministerstva sa sústreďuje na vysielanie médií, hoci v zozname je aj mnoho médií, ktoré publikujú svoje materiály primárne v podobe textov.

Zákaz sa vzťahuje aj na rakúsku verejnoprávnu televíziu ORF, nemecké periodiká Der Spiegel, Die Zeit a Frankfurter Allgemeine Zeitung, španielske denníky El Mundo a El País a tamojšiu tlačovú agentúru EFE a televíziu RTVE, na talianske denníky La Stampa a La Repubblica i taliansku mediálnu spoločnosť RAI.

V zozname je aj viacero francúzskych médií vrátane denníkov Le Monde a Libération či agentúry AFP, ako aj médiá z Belgicka, Bulharska a Maďarska (444.hu).

Zákaz postihne aj vybrané médiá z Grécka, Dánska, Írska, Cypru, Lotyšska, Litvy, Estónska, Malty, Holandska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Fínska a Švédska.

Zoznam zahŕňa aj médiá s celoeurópskou pôsobnosťou: Agence Europe, týždenník Politico - jeho európsku i americkú mutáciu -, spravodajský web EUobserver, ale aj družicový kanál Svoboda Satellite Package.

Členské krajiny EÚ svojím rozhodnutím zo 17. mája zakázali "akúkoľvek vysielaciu aktivitu" mediálnej platforme Voice of Europe a trom ruským médiám: agentúre RIA Novosti a denníkom Izvestija a Rossijskaja gazeta.

Podľa orgánov EÚ tieto médiá predstavujú "významnú a priamu hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť" Európskej únie a zohrávajú "dôležitú úlohu pri podnecovaní a podpore ruskej útočnej vojny proti Ukrajine a pri destabilizácii situácie v susedných krajinách". Toto rozhodnutie EÚ nadobudlo platnosť v utorok 25. júna.

Vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že ak budú zrušené obmedzenia pre ruské médiá, ruská strana tiež prehodnotí svoje rozhodnutie vo vzťahu k prevádzkovateľom médií z Európy.

Nechávate vlastných občanov v tme, odkazuje Rusku rakúska vláda. Nezmyselná odveta, dodáva eurokomisárka Věra Jourová

Rakúska vláda v utorok kritizovala Rusko za to, že na svojom území zablokovalo prístup k rakúskym médiám vrátane verejnoprávneho telerozhlasu ORF a mediálnej skupiny Austrian Media Group. V súvislosti s tým si rakúske ministerstvo zahraničných vecí predvolalo chargé d'affaires ruského veľvyslanectva vo Viedni.

Rakúsky rezort diplomacie vo svojom vyhlásení uviedol, že rozhodnutie o obmedzení prístupu k médiám je "ďalším, aj keď neprekvapujúcim krokom (ruského prezidenta Vladimira) Putina v snahe potlačiť rôznorodosť médií a tým ponechať jeho vlastné obyvateľstvo v tme".

Ako predtým vysvetlila britská stanica BBC, ide o odvetné opatrenie Moskvy za analogický krok EÚ, ktorá na svojom území s platnosťou od 25. júna zakázala pôsobenie tlačovej agentúry RIA Novosti a denníkov Izvestija a Rossijskaja gazeta.

Na zozname zverejnenom v utorok ruským rezortom diplomacie je však až 81 subjektov, z toho 77 vysielateľov, denníkov, časopisov a online portálov z 25 krajín EÚ, ako aj štyri celoeurópske periodiká.

Ruské ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že tieto médiá šíria nepravdivé informácie o tzv. špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine - ide o slovné spojenie, ktoré sa vo verejnom priestore v Rusku musí používať v súvislosti s vojnou rozpútanou ruskou armádou voči Ukrajine vo februári 2022.

Medzičasom na rozhodnutie Moskvy reagovala EÚ, keď ho podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v statuse na sieti X označila za nezmyselnú odvetu. Odsúdilo ho aj ministerstvo zahraničných vecí Talianska, ktorého médiá sú tiež na zozname sankcionovaných médií.

V zozname v Rusku zablokovaných médií sú aj slovinské Nova24TV a spravodajský web Demokracija napojené na pravicových Demokratov (SDS) a známe svojimi konzervatívnymi redakčnými postojmi, informovala v utorok agentúra STA.

Podľa šéfredaktora spomínaného webu Metod Berleca tento zákaz dokazuje, že Demokracija aj Nova24TV kriticky a dôveryhodne informujú o ruskej vojenskej agresii na Ukrajine a že to Moskvu "veľmi škrie". Avizoval, že "v Demokracii budeme naďalej kriticky, dôveryhodne a profesionálne informovať o vojnách na Ukrajine, na Blízkom východe a inde vo svete".

 

Zdroj: hnonline.sk / bleskovky.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.