Minister vnútra Šutaj Eštok sa ospravedlnil sudcovi Kubišovi za svoje vyjadrenie, že by mu malo hroziť disciplinárne stíhanie za nezákonné rozhodnutie v prípade odvolaného policajného viceprezidenta Branka Kišša
Mestský súd Bratislava IV. vydal vo štvrtok 9. 10. 2023 neodkladné opatrenie, v ktorom sudca Michal Kubiš rozhodol, že Branko Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru. Minister Šutaj Eštok príslušnosť bratislavského mestského súdu v tejto záležitosti spochybnil a nevylúčil, že tento sudca bude disciplinárne stíhaný.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) prehodnotil svoje vyjadrenia na adresu sudcu Mestského súdu Bratislava IV Michala Kubiša. Dnes ráno sa mu na sociálnej sieti ospravedlnil.
"Do úradu som nastúpil s presvedčením, že zákon a pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako. A keď hovorím pre všetkých, tak v prvom rade aj pre mňa. Preto sa verejne ospravedlňujem sudcovi Michalovi Kubišovi za moje vyjadrenie, že by mu malo hroziť disciplinárne stíhanie za nezákonné rozhodnutie v prípade odvolaného viceprezidenta Policajného zboru," napísal minister.
Dodal, že jeho vyjadrenie neprospelo vecnej diskusii, aká je v podobných prípadoch nevyhnutná, a mohlo sa dotknúť celého sudcovského stavu, čo ho úprimne mrzí. "Nechcem byť ako bývalá ministerka spravodlivosti, alebo iní politici bývalej vládnej koalície, ktorí sa vyjadrovali nedôstojne na adresu viacerých sudcov," doplnil Šutaj Eštok.
Minister však naďalej trvá na tom, že neodkladné opatrenie vydané týmto sudcom je nezákonné, nemalo byť vôbec vydané a už vonkoncom v tomto znení. Ministerstvo vnútra sa proti nemu bude brániť všetkými dostupnými právnymi cestami. "Debata o nezákonnosti tohto rozhodnutia však musí ostať v čisto vecnej rovine," uzavrel minister.
Výrokmi ministra vnútra a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) na adresu sudcu Mestského súdu Bratislava IV sa bude v utorok zaoberať aj Súdna rada SR. Z neodkladného opatrenia, ktoré súd vydal, vyplýva, že Branko Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru.
Sudca Kubiš minulý týždeň neodkladným opatrením zvrátil personálny rozkaz ministra vnútra, ktorým odvolal z funkcie 1. viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša a preložil ho na Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici. Sudca rozhodol, že Kišš sa má vrátiť na svoju pôvodnú funkciu. Ministerstvo vnútra tvrdí, že sudca prekročil svoje kompetencie. O personálnom rozkaze podľa rezortu má rozhodovať správny súd a nie civilný.
Minister Šutaj Eštok príslušnosť bratislavského mestského súdu v tejto záležitosti spochybnil. Pripomenul v tejto súvislosti veľmi podozrivú náhodu, že sudca Kubiš bol spolužiakom advokáta Petra Kubinu, ktorý obhajuje čurillovcov.
Podrobnejšie o tomto prípade v článku a videu TU a TU.
Šutaj Eštok začal robiť poriadky v polícii
Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.
Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.
Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.
Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.
Viac v článku TU.
Zdroj: plus7dni.pluska.sk / InfoVojna