...

Mladý progresívec označil Izrael za „genocidálny apartheidný projekt kolonialistov“, čím pobúril židovskú náboženskú obec. Progresívne Slovensko reagovalo, že je to jeho názor, ktorý v strane nezakazujú


Člen Progresívneho Slovenska a poslanecký asistent Jany Hanuliakovej pobúril židovskú komunitu na Slovensku, keď sa v statuse na Facebooku vyjadril k vojne v Pásme Gazy.


Kandidát Progresívneho Slovenska v uplynulých parlamentných voľbách a člen opozičného hnutia Dominik Radler prejavil podľa zástupcov Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku slepý politický extrémizmus.

Na sociálnej sieti tak židovská obec reagovala na výrok Radlera, ktorý štát Izrael v súvislosti s vojnou v Gaze označil za „genocidálny apartheidný projekt kolonialistov".

„Neverte, ak vám niekto bude hovoriť o tom, aký je to strašne ‚komplikovaný‘ konflikt. Morálne aj legálne sa jedná o jednoduchý konflikt – jedna krajina sa snaží dobyť cudzie územie silou, nad dobytým územím ustanovila režim apartheidu a ideálne sa ho snaží etnicky vyčistiť. To je celé,“ cituje Radlerov status ozdobený palestínskymi vlajkami denník Štandard.

Radler, bývalý asistent poslankyne PS Jany Hanuliakovej, komentujúc súčasné dianie na Blízkom východe nazval podľa židovskej obce legitímne a medzinárodným právom potvrdené úsilie o vlastný štát na historicky vlastnom území „genocidálnym projektom“.

„Nemlčali sme, keď sa politici vo výkonných funkciách stretávali s otvoreným antisemitom a hľadaným gaunerom Bombicom (aj keď výsledok sa nedostavil, doteraz si ním politici zvyšujú popularitu medzi podobne zmýšľajúcimi ľuďmi). Ozvali sme sa, keď Eduard Chmelár obvinil celý židovský národ z diania v Gaze. Opäť nemôžeme ostať ticho, keď mladý kandidát za jednu z opozičných strán ostentatívne prejavuje slepý politický extrémizmus, pričom flagratne ukazuje do neba volajúcu neznalosť reálií," uviedli v reakcii zástupcovia židovskej komunity.


 „Urobte si o jeho osobnostných „kvalitách“ vlastný úsudok," dodala židovská obec.

Vedenie PS pre Aktuality reagovalo na celý incident vlažne a uviedlo, že Radlerov postoj nie je oficiálnym vyjadrením strany, no zároveň dodáva, že ide o jeho vlastný názor, ktorý nezakazujú.

„Sme stredové hnutie s vyše 600 členmi a členkami, ktorým nezakazujeme vlastný názor. Časť radových členov je skôr propalestínska, časť viac proizraelská, no ich osobné názory nie sú oficiálnym stanoviskom hnutia. To prezentujú po vnútrostraníckej diskusii vrcholoví predstavitelia PS,“ uviedla partaj.

Denník Postoj informoval, že jeho účty sa po ostrom vyjadrení vyparili a bevedno, či dobrovoľne alebo mu to vedenie strany nariadilo.

„Akoby Dominik R. nikdy nebol. No život bez sociálnej siete je pre politického aktivistu z istého pohľadu ako trest smrti,  úplne likvidačná vec. Už sú tam len drobné stopy po jeho aktivitách. Napríklad je tam jeho fotografia s Ondrejom Prostredníkom, lebo Dominik v roku 2020 na Pride v Banskej Bystrici zorganizoval debatu o tom, aké to je byť „cudzincom vo vlastnej krajine“, teda aký to je pocit, ktorý prežívajú ľudia s menšinovou sexuálnou orientáciou či rodovou identitou.Alebo v roku 2019, ako osemnásťročný, spolu s inými progresívnymi chalanmi upratoval vo Zvolene pri hroboch partizánov. Alebo v roku 2019 vo Zvolene na stretnutí bunky Progresívneho Slovenska diskutoval s Vladimírom Šuchom o víziách Progresívneho Slovenska v oblasti vzdelávania,“ píše denník Postoj v článku TU.

https://www.postoj.sk/159595/o-dominikovi-ktory-uz-na-socialnych-sietach-neexistuje

 

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.