Náhly obrat v oblasti spaľovacích motorov. Európska únia ich ponechá pod jednou podmienkou
Zložitosť spaľovacích motorov znamená, že veľké továrne často spolupracujú s mnohými menšími dodávateľmi. Úplný zákaz spaľovacích motorov by mnohých z nich potopil.
Spaľovacie motory mali v Európe zaniknúť od roku 2035. Ich úplný zákaz je však nepravdepodobný. Najväčšia strana v Európskom parlamente, Európska ľudová strana, podporuje ich ponechanie, ak sa do nich budú môcť tankovať palivá s neutrálnymi emisiami CO2.
Ako informoval portál Automotive News, Európska ľudová strana stanovuje svoj politický program na päťročné funkčné obdobie. Medzi priority patrí zmiernenie zákazu sťahovania spaľovacích automobilov, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od roku 2035.
Agentúra Reuters mala vidieť návrh pripravený na stretnutí v Portugalsku s týmto cieľom. Mal znieť: „Revízia pravidiel znižovania emisií CO2 pre nové osobné a dodávkové vozidlá s cieľom umožniť používanie alternatívnych palív s nulovými emisiami po roku 2035“.
Spaľovacie motory sa budú môcť používať, ale nie s naftou a benzínom
Európska komisia oznámila, že legalizuje predaj nových automobilov poháňaných výlučne e-palivami. Dôrazne o to žiadali Nemci, ktorí do tejto technológie investujú. Týka sa to najmä Porsche, výrobcu, ktorý je súčasťou skupiny Volkswagen. Porsche už má v Čile závod, kde sa e-palivá vyrábajú. Táto technológia sa okrem iného vyvíja aj v rámci majstrovstiev sveta v rallye (WRC).
Automobilový priemysel usilovne čaká na zelenú a rozvoj e-palív. To by mohlo zachrániť mnoho pracovných miest pred stratou. Zložitosť spaľovacích motorov znamená, že veľké továrne často spolupracujú s mnohými menšími dodávateľmi. Úplný zákaz spaľovacích motorov by mnohých z nich potopil. Výzvou teraz bude vytvoriť účinnú ochranu, aby legálne spaľovacie motory nemohli fungovať na bezolovnatý benzín alebo naftu. Systém by umožňoval len certifikované e-palivo.
Hľadanie väčšiny
Európska ľudová strana sa spolieha na to, že jej projekty pomôže presadiť šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Práve ona dokáže riadiť environmentálnu agendu správnym spôsobom, ale na to bude ešte potrebné nájsť väčšinu v europarlamente.
EPP je najväčšou skupinou v tejto inštitúcii, keďže po posledných voľbách získala 188 zo 720 kresiel. Združuje poslancov Európskeho parlamentu z Občianskej koalície a Poľskej ľudovej strany. Hoci sa navrhovaná legislatíva zdá byť rozumná, je potrebné získať hlasy ostatných strán. Medzi tie, ktoré sú proti oslabeniu európskej klimatickej politiky, patrí aj Progresívna aliancia socialistov a demokratov (vrátane poslancov Novej ľavice). Tu ide o druhú najväčšiu skupinu so 136 kreslami.
Zdroj: autotrendy.sk