Najprv hoax, konšpiračná teória a dezinformácia, dnes realita, ktorú už priznáva aj USA: Americký rezort energetiky dospel k záveru, že pandémia Covid-19 je dôsledkom úniku koronavírusu z laboratória
Verziu o laboratórnom pôvode koronavírusu predtým podporoval iba americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Iné americké úrady toto podozrenie nezdieľali. Teraz však k rovnakému záveru ako FBI prišlo aj ministerstvo energetiky..
Americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémia infekčnej choroby COVID-19 vo svete nastala v dôsledku úniku vírusu z laboratória v Číne.
S odvolaním sa na denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý vychádza zo zdrojov oboznámených s obsahom utajenej správy amerických tajných služieb, o tom v noci na pondelok informovala agentúra AFP.
The Energy Department has concluded that the Covid pandemic most likely arose from a lab leak, according to a classified intelligence report https://t.co/mO9cnU6Egc
— The Wall Street Journal (@WSJ) February 26, 2023
Verziu o laboratórnom pôvode koronavírusu predtým podporoval iba americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Iné americké úrady toto podozrenie nezdieľali.
Teraz však k rovnakému záveru ako FBI prišlo aj ministerstvo energetiky, konštatuje AFP, z ktorej cituje agentúra TASR. AFP uvádza, že ide o posun zo strany ministerstva energetiky, ktoré predtým tvrdilo, že nedokáže stanoviť, ako vírus vznikol.
Záver, ktorý je údajne výsledkom analýzy nových spravodajských informácií, je podľa AFP napriek tomu významný, pretože ministerstvo energetiky dohliada v USA na sieť laboratórií vrátane niektorých, ktoré sa zaoberajú pokročilým biologickým výskumom.
Štyri americké spravodajské agentúry sa domnievajú, že covid vznikol prirodzeným prenosom, zatiaľ čo ďalšie dve zostávajú nerozhodné, pripomína WSJ.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan zdôraznil, že na túto záležitosť sú naďalej "rôzne názory". Momentálne neexistuje definitívna odpoveď zo strany spravodajskej komunity, povedal Sullivan v nedeľu pre CNN.
V polovici februára Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prisľúbila, že urobí všetko, čo bude v jej silách, "kým nedostaneme odpoveď" o pôvode covidu, prišom súčasne poprela správy, podľa ktorých WHO upustila od vyšetrovania.
Vedecká komunita považuje určenie pôvodu pandémie za kľúčové, aby bolo možné lepšie bojovať proti ďalšej pandémii alebo jej dokonca zabrániť.
Prvý prípad choroby COVID-19 bol zistený v čínskom meste Wu-chan koncom roka 2019; potom sa rozšíril do ďalších krajín. WHO dňa 11. marca 2020 vyhlásila šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 za pandémiu.
Od začiatku pandémie bol COVID-19 identifikovaný u takmer 700 miliónov ľudí na celom svete. Počet obetí sa blíži k siedmim miliónom.
„Spomínate si na „inštitucionálnu“ a korporátnu odozvu sociálnych médií v prvej polovici roku 2020, keď niekto protirečil konsenzu? Boli potrestaní za „zločin“ „dezinformácie“. Korporácie už nikdy nesmú mať právo robiť policajtov za prejavený názor,“ uviedol v reakcii na Twitteri bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.
Do you remember the "institutional" and social media corpo response in the first half of 2020 when someone contradicted the consensus? They were punished for the "crime" of "disinformation."
— Edward Snowden (@Snowden) February 26, 2023
Corporations must never again be permitted to police speech.https://t.co/0drKmWQaFM
Polícia SR už od začiatku hystérie spojenej so šírením koronavírusu označovala správy o umelom pôvode vírusu za hoaxy, dezinformácie a konšpiračné teórie. InfoVojna zverejnila už 20. marca roku 2020 článok, v ktorom ruský akademik Sergej Glazyev vyjadril presvedčenie, že koronavírus bol stvorený človekom.
Jeho súčasťou bola zmienka o profesorovi genetiky na Štátnej univerzite Jawaharlal Nehru v Dillí, ktorý s kolegami uverejnil správu o štúdii čínskeho koronavírusu.
"Môžeme pozvať biologických inžinierov, ktorí povedia ako ho syntetizovať. Je nám tiež známe, že to môže urobiť len tá krajina, ktorá má biologické laboratóriá po celom svete. Blízko nás napríklad, na Ukrajine, v tajných laboratóriách majú plný arzenál biologických zbraní a testujú na ľuďoch rôzne vírusy. Máme informácie, že po celom svete a najmä v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, bolo uvedených do prevádzky viac ako 200 biologických laboratórií, a ktoré sa nachádzajú taktiež v Azerbajdžane, Arménsku, Gruzínsku, Kazachstane, Moldavsku, Uzbekistane a na Ukrajine,“ povedal Anand Ranganatan.
„Najľahším a najzrozumiteľnejším argumentom sa pre niektorých stal "cielený útok biologickou zbraňou" alebo "nehoda s biologickou zbraňou". Nevedeli prijať fakt, že svet je aj v 21. storočí ohrozený rovnako v prípade pandémii ako v predošlých storočiach,“ vysmievala sa na sociálnej sieti Polícia SR v reakcii na zverejnený článok.
Neskôr sa notoricky známa stránka polície (Hoaxy a podvody - Polícia SR), ktorá mala za účel loviť hoaxy a dezinformácie, stala nástrojom štátnej propagandy, ktorá všetky kritické názory ohľadne koronavírusu, jeho pôvodu, biologických laboratórií, rúšok a vakcín, označovala za konšpirácie a bludy. Týmto spôsobom sa navážala nielen do občanov Slovenskej republiky, ale aj do lekárov, vedcov, biológov, právnikov a ďalších expertov, ktorí nemali na problematiku rovnaký názor, aký prezentovala štátna a korporátna propaganda v spolupráci so servilnými vedcami napojených na farmaceutický priemysel a niektoré medzinárodné organizácie.
Rovnakým spôsobom v súčasnosti informuje Polícia SR "zasvätene a s jediným správnym pohľadom" aj o konflikte na Ukrajine.
Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna