...

Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že pri manažmente Plandémie mohla pochybiť eurokomisia. Šéf NKÚ posunie výsledky kontroly europoslancom, aby začali konanie proti von der Leyenovej & spol. pre závažné porušenia ich povinností pri nakladaní s európskymi verejnými finančnými prostriedkami


Vládna koalícia avizovala už pred tým zámer vytvoriť komisiu na skúmanie manažmentu pandémie koronavírusu. Zámer Ficovej vlády preveriť manažovanie pandémie je podľa vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej legitímny. Európska komisia sa v čase pandémie v zmluve so spoločnosťou Pfizer/BioNtech zaviazala nakúpiť 900 miliónov dávok vakcíny s opciou na nákup ďalších 900 miliónov. Zmluva je nevypovedateľná. Zmluvy o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19 začala vlani v jeseni preverovať európska prokuratúra.


Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) už viackrát prešetroval manažment pandémie a inicioval aj celoeurópske prešetrenie zazmluvnenia vakcín, ktoré riešila Európska komisia (EK). Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy v rozhovore v Otvorene s Annou Vargovou v Rádiu Slovensku uviedol, že sa pri tomto prešetrovaní prišlo na vážne pochybenia v transparentnosti a hospodárnosti.

„Asi prvýkrát v histórii Slovenska posunieme výsledky kontroly aj europoslancom, aby začali konanie proti EK za možné závažné porušenia ich povinností pri nakladaní s európskymi verejnými finančnými prostriedkami,“ prezradil Andrassy.

„Tento podnet sme ponúkli aj Európskemu dvoru audítorov. Ten do toho nemôže ísť, pretože Európska komisia mu odmieta sprístupniť mnohé dokumenty. My máme ale úplne inú skúsenosť s rezortom zdravotníctva, od ktorého máme dostatok podkladov na to, aby sme tento audit vedeli urobiť,“ priblížil Andrassy.

Európska komisia sa v čase pandémie v zmluve so spoločnosťou Pfizer/BioNtech zaviazala nakúpiť 900 miliónov dávok vakcíny s opciou na nákup ďalších 900 miliónov. Zmluva je nevypovedateľná. Členské štáty sú tak podľa nej povinné nakupovať vakcíny v dohodnutých objemoch aj dnes, keď záujem o očkovanie klesol a žiadna pandémia nie je. Peniaze v podstate vyhadzujú von oknom, vrátane Slovenska.

Zmluvy o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19 začala vlani v jeseni preverovať európska prokuratúra.

Vládna koalícia avizovala zámer vytvoriť komisiu na skúmanie manažmentu pandémie koronavírusu. Politici chceli, aby vznikla na pôde NKÚ. Zatiaľ však k dohode v koalícii nedošlo. Myšlienku podporil aj premiér Robert Fico (Smer-SD). NKÚ však nie je vyšetrovacím orgánom, a teda to nebude možné urobiť na jeho úrovni.

Andrassy však podotkol, že vyšetrovaciu komisiu môžu zriadiť buď na úrovni parlamentu v rámci politických strán alebo inštitúciami s takouto ústavnou kompetenciou.

Niektoré krajiny žiadali zmluvu zrušiť. Nestalo sa tak. Slovensko sa pridalo k tým členským štátom, ktoré podpísali dodatok k zmluve. ,,Pristúpením k dodatku č. 5 sme získali možnosť znížiť svoje pôvodne zakontrahované množstvo vakcín, ďalej možnosť rozloženia dodávok dohodnutého objemu v dlhšom časovom horizonte, a to až o 4 roky," informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Dodatok tiež umožňuje dávky zvýšiť, ak sa epidemická situácia zhorší, je v ňom aj prístup k vakcínam prispôsobeným novým variantom.

Koľko dávok vlastne kupujeme a za akú cenu? Verejnosť sa to nedozvie. Tieto údaje sú totiž tajné. „Všetky údaje, z ktorých vyplývajú finančné práva či záväzky zmluvných strán, vrátane ceny vakcín, boli zmluvnými stranami v kúpnej zmluve a jej dodatkoch označené za dôverné informácie," dodal zdravotnícky rezort.

Známe je iba to, čo zatiaľ zistil NKÚ. Podľa neho sa zo štátneho rozpočtu na vakcíny proti covidu minulo 240 miliónov eur. Nespotrebovalo sa asi 6 miliónov kusov vakcín. „K novembru 2023 evidujeme viac ako 4,7 milióna dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré expirovali. V roku 2022 bolo v rámci iniciatívy COVAX darovaných viac ako 1 milión vakcín, v tomto roku Slovensko darovalo už viac ako 2 milióny dávok," upresnilo čísla ministerstvo.

Ako bude NKÚ robiť kontrolu, ked Komisia robí okolo všetkého tajnosti? „Postoj Európskej komisie v súvislosti s preverovaním nákupu vakcín je neprípustný. Je dôležité, aby začala rešpektovať kontrolné orgány a podstúpila audit zo strany nezávislej inštitúcie,“ myslí si Ľubomír Andrassy.

Vypočujte si celý záznam relácie Otvorene s Annou Vargovou, ktorej hosťom bol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy:

Andrassy hovoril aj o kontrole na ministerstve hospodárstva k výstave EXPO v Dubaji.

 

Zámer vlády preveriť manažovanie pandémie je legitímny, myslí si prezidentka Čaputová

Zámer vlády preveriť manažovanie pandemickej situácie bývalou vládnou koalíciou považuje prezidentka Zuzana Čaputová za legitímny. Ide podľa nej o bežnú vec, ktorá sa deje za každej vlády. „Pokiaľ by malo byť predmetom preverovania alebo hodnotenia nejaký ideologický prístup, to už by bola úplne iná otázka,“ uviedla pre RTVS.

Čo sa týka zákona, ktorý odkladá optimalizáciu siete nemocníc, prezidentka skonštatovala, že zákon ešte analyzuje. Lehotu na podpis má do budúceho týždňa. O svojom rozhodnutí bude následne informovať aj verejnosť.

Niektorí členovia koalície už avizovali, že chcú upraviť podmienky, za akých sa udeľuje status chráneného oznamovateľa. Pokiaľ nebudú zmeny presnejšie známe, prezidentka tento krok bližšie komentovať nechce.

„Neviem o tom, že by boli nejaké špeciálne podmienky. Pokiaľ viem, máme v právnej úprave ochranu oznamovateľov všeobecne – bez ohľadu na inštitúciu, z ktorej pochádzajú,“ skonštatovala hlava štátu.

Prezidentka nevie ani to, či ide o zámer vlády alebo o informáciu od jedného politika. Uviedla tiež, že je ťažké vyjadriť sa k čiastkovým informáciám, ktoré odznievajú v televíznych diskusiách.


Zdroj: spravy.rtvs.sk (1), (2) / plus7dni.pluska.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.