Najvyšší súd resp. tzv. „strýko senát“ vzal advokáta Mareka Paru do väzby protiprávne, rozhodol Ústavný súd
Dôvodnosť trestného stíhania známeho advokáta mali podľa vtedajšieho vyjadrenia predsedu senátu NS SR Juraja Klimenta preukazovať okrem iného výpovede prokurátora Lipšicovho ÚŠP Vasiľa Špirka, ale aj kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Bernarda Slobodníka.
Najvyšší súd (NS) SR rozhodol v máji 2022 o väzbe pre advokáta Mareka Paru protiprávne. Došlo k porušeniu jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. Na základe sťažnosti Mareka Paru o tom rozhodol Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý uznesenie NS zrušil.
Dôvodnosť trestného stíhania mali vtedy podľa predsedu senátu NS SR Juraja Klimenta preukazovať okrem iného výpovede prokurátora ÚŠP Vasiľa Špirka a kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Bernarda Slobodníka. Priblížil, že obvinenie sa týka podozrení z kriminalizácie prokurátora ÚŠP. Najvyšší súd zároveň uviedol, že sa obáva, že by Para pôsobil na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených.
Sudca Juraj Kliment je strýkom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu. Robert Fico pred rokom vo svojom videu poukázal na fakt, že Repa priamo vydieral expolicajta Kučerku, ale aj na to, že je spojený s najväčšími špinavosťami páchanými na ÚŠP pod vedením Daniela Lipšica.
K porušeniu práv obvineného advokáta podľa ÚS došlo aj uznesením NS z júna 2022. NS vtedy zamietol sťažnosť Mareka Paru proti nevylúčeniu sudcu NS SR Juraja Klimenta z vykonávania úkonov trestného konania v jeho prípade.
Aj toto uznesenie senát ÚS na zasadnutí 7. marca zrušil. Sťažovateľovi priznal finančné zadosťučinenie 1 000 eur, ako aj náhradu trov konania, ktoré je NS povinný zaplatiť. V súčasnosti je Marek Para aj poradcom predsedu vlády SR.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho zadržala 20. apríla 2022 pre obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Následne 24. apríla ho na základe rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prepustili na slobodu.
Proti rozhodnutiu podal sťažnosť prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). NS vyhovel jeho sťažnosti a 2. mája poslal Mareka Paru do kolúznej väzby. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, či mariť vyšetrovanie.
Obvinenie vnímal advokát ako účelové s tým, že išlo podľa neho o osobný spor medzi ním a inou osobou. Z väzby ho prepustili 20. júna 2022 s tým, že vykonaním výsluchu konkrétnych osôb dôvod kolúznej väzby pominul.
V júli 2023 v prípade NS potvrdil odmietnutie obžaloby na Mareka Paru pre zistenie závažných procesných chýb, najmä porušenia práva na obhajobu.
Perzekúcia advokáta Paru a antisemitské vyjadrenia voči jeho osoby za židovský pôvod
Marek Para sa sám stal obeťou perzekúcie príslušníkov NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a na politickú objednávku skončil v roku 2022 na dva mesiace vo väzbe. Policajnú akciu na advokáta Mareka Paru pomenovali vyšetrovatelia NAKA po židovskom veľkňazovi Jozefovi Kajfášovi, ktorý pred cca. 2000 rokmi v rámci vtedajšieho politického procesu proti Ježišovi Nazaretskému vydal tohto židovského spirituálneho lídra, ktorý sa stal neskôr ústrednou postavou kresťanského náboženstva, rímskemu prefektovi Pontiusovi Pilátovi. Ten ho pod nátlakom odsúdil na smrť ukrižovaním.
Para ako advokát zastupoval klientov, ktorých chcela polícia a prokurátor v tejto kauze vypočuť, napríklad nitrianskho podnikateľa Norberta Bödöra, bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera či policajného exprezidenta Tibora Gašpara.
Para začiatkom roka 2023 v reakcii po pustení nahrávky s vyjadreniami čurillovcov pohnutým hlasom prečítal potvrdenie, že jeho starý otec bol odvlečený do koncentračného tábora v Sachsenhausene a stará mama bola zastrelená Gestapom.
Viac v článku TU.
Para je už niekoľko rokov právnikom podnikateľa Mariana Kočnera, ktorého Špecializovaný trestný súd v máji 2023 oslobodil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna