...

Najvyššie postavený britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin priznal, že ukrajinská protiofenzíva neprebieha podľa plánu aj to, že Západ podcenil silu ruskej obrannej línie. O nesplnených očakávaniach Západu hovorí aj šéf britskej diplomacie. Exminister obrany Spojeného kráľovstva medzitým poradil ako posledné riešenie kyjevskému režimu verbovať do vojny mladých Ukrajincov


Pre Západ nie je jednoduché prezentovať jednotný front, keďže konflikt má silný dopad na ekonomiky viacerých štátov, pripustil britský minister zahraničných vecí James Cleverley.


Línia obrany ruských ozbrojených síl sa ukázala byť silnejšia, ako si Západ myslel, a preto ukrajinská protiofenzíva postupuje pomalým tempom. Povedal to náčelník štábu obrany britských ozbrojených síl admirál Tony Radakin, informuje denník „The Times“.

Vonkajší pozorovatelia by podľa neho mali znížiť svoje očakávania o výsledkoch ukrajinskej protiofenzívy v krátkodobom horizonte. Radakin verí, že v súčasnosti skutočne prebieha „opotrebovacia vojna“, v ktorej je na víťazstvo potrebná vojenská aj ekonomická sila.

„Vojaci vyhrávajú bitky, ale je to ekonomika a udržateľnosť, ktoré majú tendenciu vyhrávať vojny,“ povedal.

Radakin zdôraznil, že úlohu kyjevských jednotiek komplikuje nedostatok vojenského výcviku medzi ukrajinskými mobilizovanými vojakmi, ako aj rôznorodosť zbraní, medzi ktorými sa nachádza techniky zo sovietskej éry aj západného typu. Okrem toho naznačil, že Kyjev mešká s rozhodnutím spustiť protiofenzívu.

„Keď sa pozriete na začiatok protiofenzívy, boli momenty, keď Ukrajina chcela získať viac techniky a munície. Potom prišlo zlé počasie a to ovplyvnilo [začiatok protiofenzívy]. Potom bola vykonaná vojenská analýza týkajúca sa [schopností] Ruska. A potom sa [ukázalo], že v skutočnosti sa niektoré z ruskej obrany ukázali byť silnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo,“ povedal britský admirál, ktorý vo štvrtok navštívil Kyjev spolu s ministrom obrany Grantom Shappsom.

Britský minister zahraničia: Kyjev nesplnil nádeje Západu na rýchlu protiofenzívu

Boje na Ukrajine sa nevyvíjajú tak, ako si Západ želá, a preto sa konflikt môže naťahovať. Povedal to britský minister zahraničných vecí James Cleverley v prejave na podujatí výskumného centra „Onward“ v Manchestri.

„Ruská armáda v zime v očakávaní jarnej protiofenzívy [ukrajinských ozbrojených síl] kopala zákopy, kládla míny, nastražovala pasce a fyzické bariéry. Dosiahli vytvorenie ťažkého terénu, kde boli problematické vojenské manévre, čo viedlo k oslabujúcemu konfliktu. Ani jeden z nás to nechcel, pretože opotrebovávacia vojna je pomalá a plná ťažkých strát. Toto nie je preferovaná možnosť,“ povedal.

Minister zahraničných vecí priznal, že Londýn chcel, aby Ukrajina „rýchlo vyhrala“. Dodal, že ukrajinskí vojaci sa však aj napriek tomu „predierajú vpred“.

„Musíme byť trpezlivejší. To znamená, že musíme zostať pokojní po dlhšiu dobu,“ povedal minister.

Pripustil, že pre Západ nie je jednoduché prezentovať jednotný front, keďže konflikt má silný dopad na ekonomiky viacerých štátov.

„Čím bližšie ste ku konfliktu, tým väčšie bremeno je na vás z hľadiska utečencov a ekonomiky. Chápem, že to nie je jednoduché,“ dodal Cleverley.


Britský exminister obrany poradil Kyjevu, aby verboval do vojska mládež

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace poradil ukrajinskému vedeniu, aby aktívnejšie verbovali mladých ľudí do armády s cieľom zabrániť spomaleniu tempa protiofenzívy. Napísal o tom v nedeľnom vydaní novín „The Daily Telegraph“.

„Ukrajina tiež musí zohrať svoju úlohu. Priemerný vek [ukrajinských] vojakov na fronte presahuje 40 rokov. Chápem túžbu [ukrajinského] prezidenta Vladimira Zelenského zachovať mladých ľudí pre budúcnosť,“ napísal Wallace a priznal, že ruské ľudské zdroje sú oveľa väčšie.

„Rovnako ako Británia v rokoch 1939 a 1941, možno je čas prehodnotiť rozsah ukrajinskej mobilizácie,“ poznamenal Wallace.

Wallace, ktorý opustil svoj post 31. augusta, odporučil premiérovi Rishi Sunakovi zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu o 50%, pričom sa sťažoval, že Spojené kráľovstvo je v tomto ohľade menej štedré ako Nemecko.

„Pred odchodom z funkcie som požiadal premiéra, aby tento rok prisľúbil Ukrajine 2,3 miliardy libier (2,85 miliardy dolárov), čím sa pripojí k 4,6 miliardám libier, ktoré sme už minuli. Veľká Británia už nie je najväčším európskym darcom, je ním Nemecko,“ dodal Wallace.


Zdroj: sk.news-front.su (1), (2), (3) / InfoVojna


https://www.telegraph.co.uk/politics/2023/10/01/ben-wallace-told-rishi-sunak-to-give-2bn-more-to-ukraine/

https://www.thetimes.co.uk/article/russian-defensive-lines-stronger-than-west-expected-admits-british-defence-chief-xjlvqrm86

https://sk.news-front.su/2023/10/02/britsky-minister-zahranicia-kyjev-nesplnil-nadeje-zapadu-na-rychlu-protiofenzivu/

https://sk.news-front.su/2023/10/02/britsky-exminister-obrany-poradil-kyjevu-aby-verboval-do-vojska-mladez/

https://sk.news-front.su/2023/09/29/times-zapad-podcenil-silu-ruskej-obrannej-linie/

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.