...

VIDEO: Národná rada SR spečatila osud Hegero-Matovičovej vlády. Poslanci väčšinou hlasov vyslovili nedôveru nenávidenej antidemokratickej garnitúre, ktorá takmer 3 roky terorizovala všetkých Slovákov, porušovala zákony, ústavu, zneužívala políciu v boji proti opozícii, likvidovala demokraciu, slobodu prejavu, ekonomiku, zavádzala v štáte covidovú diktatúru, cenzúru a nastoľovala totalitný režim slúžiaci cudzím mocnostiam, volajúci po vojne s Ruskom a prenasledujúci každého kritika


Poslanci Národnej rady SR vyslovili nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Za odvolanie hlasovalo 78 poslancov, proti bolo 20 zákonodarcov, zdržali sa 2 členovia parlamentu a 2 poslanci nehlasovali. Ešte pred hlasovaním opustili sálu poslanci OĽaNO..


Národná rada (NR) SR vo štvrtok vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO).

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde v parlamente prešiel, za hlasovalo 78 poslancov, proti ich bolo 20. Dvaja poslanci nehlasovali a 2 sa zdržali. Ešte pred hlasovaním opustili sálu poslanci OĽaNO.

Ako hlasovali jednotliví poslanci NR SR si môžete pozrieť TU.

Ešte počas štvrtka ponúkol minister financií Igor Matovič (OĽaNO) svoju demisiu, pokiaľ SaS stiahne podpisy spod návrhu na vyslovenie nedôvery a podporí rozpočet.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala opozičná SaS. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Líder SaS Richard Sulík v pléne počas diskusie uviedol, že si vie po páde vlády predstaviť jej riadnu a zmysluplnú rekonštrukciu. V takom prípade by SaS kabinet podporila, no nebola by jeho súčasťou. Hovoril aj o možnosti predčasných volieb či úradníckej vlády.

V pléne vystúpili aj viacerí členovia vlády a premiér. Návrh SaS odmietali. Liberálov vyzvali, aby urobili krok späť. Argumentovali zachovaním demokratickej vlády a upozorňovali na riziká návratu Smeru-SD a Hlasu-SD.

Výsledok hlasovania poslancov NR SR:

Priebeh hlasovania vo videu:

 

Šialenec Matovič prišiel doručiť demisiu prezidentke Čaputovej, následne si to rozmyslel a podpísaný dokument vytrhol z ruky vedúcemu jej kancelárie

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) prišiel pred hlasovaním o dôvere vlády SR doručiť do Kancelárie prezidenta (KP) SR svoju demisiu.

"Chcem aj na tomto mieste potvrdiť, ako dnes Igor Matovič nedoručil demisiu do prezidentskej kancelárie. Igor Matovič dnes podvečer prišiel doručiť do prezidentskej kancelárie demisiu. Pred zamestnancami kancelárie svoju demisiu podpísal, napokon si však podanie svojej demisie v poslednej chvíli rozmyslel a podpísaný dokument vytrhol vedúcemu kancelárie Metodovi Špačekovi z rúk. Demisia tak nebola doručená do kancelárie prezidentky," uviedla na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Vedúci kancelárie prezidentky Metod Špaček taktiež opísal, ako mu Igor Matovič zobral z rúk svoju už podanú demisiu. „Počas toho, ako sme vytvárali kópiu, aby sme mu ju odovzdali, tak si z mojich rúk vytrhol kópiu a originál, otočil sa a odišiel. Zazneli slová: Viete čo, rozmyslel som si to.“

Matovič podľa kancelára celý čas telefonoval. „Počas celého aktu podávania demisie telefonoval,“ vraví Špaček, ktorý sa podľa svojich slov s niečím takým ešte nestretol. Informoval Denník N.

„Mal som v rukách v jeden čas demisie, potom som ich nemal, to je podobné, ako keby som mal v rukách mobilný telefón a zrazu som ho nemal. Môžete to nazvať hocijako, faktom je, že som mu tú demisiu nepodával, on si ju zobral sám,“ odpovedal na otázku, či mu dokumenty Matovič z rúk naozaj vytrhol.

Šéf liberálov Richard Sulík pred samotným hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera informoval o incidente ministra financií, ktorý mal v Kancelárii prezidenta SR svoju demisiu vytrhnúť z rúk pracovníka paláca.

„Stalo sa niečo nehorázne a neviem, či sa to stalo za posledných 30 rokov v slovenskej politike. Minister financií prišiel k prezidentke, podpísal demisiu a potom to vytrhol jej pracovníkovi z rúk s tým, že si to rozmyslel. Ja si myslím, že nič lepšie nedokumentuje to chaotické vládnutie, ktoré tu zažívame,“ uviedol šéf liberálov Richard Sulík.

Sulík informoval, že Matovič najprv podpísal demisiu a potom podpísaný papier vytrhol z ruky pracovníkovi Prezidentskej kancelárie s tým, že si to rozmyslel:

Igor Matovič (OĽaNO) doobeda na tlačovej besede ponúkol SaS svoju demisiu na post ministra financií. Žiadal za to stiahnutie podpisov pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde a podporu štátnemu rozpočtu.

Národná rada nedala dôveru vláde v histórii samostatnej SR dodnes dvakrát

V histórii samostatného Slovenska parlament nedal dôveru vláde dodnes dvakrát. Prvý raz parlament odvolal z funkcie premiéra Vladimíra Mečiara 14. marca 1994, čím vyslovil aj nedôveru jeho druhej vláde. Druhý raz podporu nezískala vláda Ivety Radičovej 11. októbra 2011, keď premiérka hlasovanie o dôvere spojila s hlasovaním o eurovale.

Druhá vláda Vladimíra Mečiara vznikla po predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. a 6. júna 1992. Tie vyhralo Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a lídra hnutia Mečiara poveril predseda parlamentu Ivan Gašparovič 23. júna 1992 zostavením vlády. Vznikla na druhý deň zo zástupcov HZDS a Slovenskej národnej strany (SNS).

Dňa 9. marca 1994 predniesol prezident SR Michal Kováč Správu o stave Slovenskej republiky, v ktorej kritizoval pôsobenie premiéra Mečiara a jeho vlády. Krátko na to HZDS opustilo osem poslancov a vytvorilo v parlamente klub nezávislých poslancov.

Dňa 11. marca 1994 poslanci NR SR v tajnom hlasovaní vyslovili nedôveru Mečiarovi. Prezident ho 14. marca 1994 odvolal, čo malo za následok pád celej vlády. Kováč na druhý deň vymenoval novú vládu na čele s premiérom Jozefom Moravčíkom.

Po parlamentných voľbách konaných 12. júna 2010 sa začala formovať vláda Ivety Radičovej. Tvorili ju zástupcovia z SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd. Premiérkou sa stala Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a funkčné obdobie jej vlády sa začalo 8. júla 2010 a trvalo do 4. apríla 2012.

Dňa 11. októbra 2011 poslanci NR SR hlasovali o vládnom návrhu na súhlas s rozšírením eurovalu, nástroja na obranu finančnej stability v eurozóne. Premiérka Radičová hlasovanie o návrhu spojila s hlasovaním o dôvere vláde. S návrhom totiž nesúhlasila koaličná SaS na čele s Richardom Sulíkom.

Za euroval a zároveň dôveru vláde hlasovalo zo 124 prítomných poslancov 55 poslancov. Za euroval a dôveru vláde hlasovali poslanci z SDKÚ-DS, KDH a Mostu-Híd spolu s poslancami Martinom Feckom (OĽANO, v tom čase člen klubu SaS), Františkom Šebejom (člen OKS a poslaneckého klubu Most-Híd) a Andrejom Ďurkovským (nezaradeným poslancom).

Osemnásti poslanci SaS, traja členovia zoskupenia Obyčajní ľudia združení okolo Igora Matoviča (vrátane), traja členovia OKS začlenení do klubu Most-Híd sa zdržali. Nehlasovali poslanci za Smer-SD. Proti bolo sedem poslancov SNS a dvaja nezaradení poslanci. Vláda premiérky Radičovej tak nezískala súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, a teda ani dôveru parlamentu.

Richarda Sulíka, lídra SaS, poslanci 13. októbra 2011 odvolali z postu predsedu NR SR. V ten istý deň poslanci však schválili posilnenie dočasného eurovalu, a to po dohode troch koaličných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd s opozičným Smerom-SD. Výmenou za podporu súhlasili s predčasnými voľbami. Tie sa konali 10. marca 2012. Zvíťazil Smer-SD, ktorý zostavil jednofarebnú vládu s premiérom Robertom Ficom. Jej funkčné obdobie trvalo od 4. apríla 2012 do 23. marca 2016.

OĽaNO: Toto Richardovi Sulíkovi história nezabudne

"ZAS RAZ MAFIA VYUŽILA SAS Toto Richardovi Sulíkovi história nezabudne. V kritickej situácii pre celú krajinu opäť nezvládol svoje ego a rozbil tretiu demokratickú vládu. Zrejme si neuvedomil, že poslúžil ako užitočný idiot bande mafiánov a zlodejov, ktorí len čakali, kým sa neovládne, a využili ho, aby zničili protikorupčnú, demokratickú a prozápadnú vládu Eduarda Hegera," uviedlo Matovičovo hnutie na Facebooku.

Som sklamaný z komunikácie prezidentky. Demisiu som nevytrhol, bolo to inak, vraví Matovič

„Veľmi ma mrzí komunikácia zo strany prezidentského paláca aj zo strany pani prezidentky, keď hovoria o vytrhnutí mojej demisie,“ reagoval Igor Matovič na stanovisko prezidentky Zuzany Čaputovej k incidentu v prezidentskej kancelárií.

Podľa slov Richarda Sulíka, ktoré neskôr potvrdila aj prezidentská kancelária, mal I. Matovič vytrhnúť demisiu z rúk vedúcemu Kancelárie prezidenta SR Metodovi Špačekovi.

Igor Matovič s podobnou interpretáciou nesúhlasí. Podľa jeho slov v kritickej situácii, kedy „videl, že zrejme nie je iná cesta“ povedal, že je ochotný podať demisiu.

„Chcel som ale stanovisko od SaS, či v tom prípade podržia vládu. Išiel som do prezidentského paláca a odpoveď neprichádzala. Nakoniec prišla odpoveď od premiéra, že nevie garantovať, ako sa SaS zachová,“ pokračoval v rozprávaní.

Dodal, že následne požiadal o kópiu demisie a zobral si aj originál. Medzitým totiž údajne telefonoval s „človekom, ktorého si veľmi váži“ a jeho pohľad na vec zmenil.

„Ten človek mi povedal, že bojovníci sa pred mafiou neskláňajú. Pre mňa to boli natoľko silné slová, že keď mi kancelár priniesol moju demisiu a jej kópiu, ja som si ich zobral späť. Podával mi jednu, ja som si zobral aj druhú,“ argumentoval I. Matovič.

Takisto sa obhajuje tým, že v prezidentskej kancelárii bol spolu s vedúcim Úradu vlády SR, ktorý môže priebeh situácie potvrdiť.

Matovič: Začína sa ťažká predvolebná kampaň. Keď nedokážeme zobudiť demokratov, stratíme demokraciu. Mám dôkazy o korupcii Sulíka

Na Slovensku sa začína volebná kampaň. Po hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde to povedal líder OĽANO Igor Matovič. Varuje pred zmenou volebného systému, bude to podľa neho kľúčová téma parlamentných volieb.

Dodal, že strana SaS a mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) sa svojím postojom pri hlasovaní dostali do spoločnosti mafie a fašistov. Je rád, že napokon ako minister financií demisiu nepodal.

Matovič varoval pred koncom demokracie. „Začína sa ťažká predvolebná kampaň,“ povedal. Tvrdí, že Smer-SD, Hlas-SD a Republika sú dohodnutí na zmene volebného systému. Pokiaľ prídu k moci, prvý zákon, ktorý zmenia, sú podľa Matoviča volebné pravidlá. Myslí si, že budú chcieť zaviesť zmiešaný volebný systém, čiže časť poslancov bude volených za región.

To podľa neho bude výhodné pre tieto strany. Považuje to za cestu ku koncu demokracie. „Keď nedokážeme zobudiť demokratov, stratíme demokraciu,“ povedal s tým, že ak demokratický volič nepôjde voliť, bude tu len paródia na demokratické voľby. PS a SaS nemajú podľa neho snívať o vláde s Hlasom-SD. „Pellegrini nakoniec pôjde s mafiou,“ povedal.

Matovič považuje stranu SaS po hlasovaní za mŕtvu. Demokratický volič ju podľa neho nemôže voliť. Zároveň dodal, že má dôkazy o korupcii šéfa SaS Richarda Sulíka. Zverejniť ich chce počas kampane. Zároveň tvrdí, že poslanec Ján Krošlák, ktorý hlasoval za pád vlády, od neho v minulosti chcel, aby podplácal policajtov. PS a SaS podľa Matoviča neprekážalo, spojiť sa s ním.

Heger: Hlasovanie ukázalo, že nevisíme na hlasoch extrémistov

Hlasovanie o nedôvere vláde jasne ukázalo, že nevisela na hlasoch fašistov a extrémistov, hoci sa to mnohí snažili tvrdiť mesiace. V reakcii na vyslovenie nedôvery to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).

"Mrzí ma, že SaS potrebovala na to, aby sa o tom presvedčila, pád demokratickej, protikorupčnej a reformnej vlády," povedal Heger na tlačovej konferencii.

Premiér ubezpečil občanov, že do poslednej minúty mandátu bude vláda pomáhať ľuďom a sprevádzať ich náročnou energetickou krízou.

Viac v zázname tlačovej besedy hnutia OĽaNO, na ktorej vystúpil Igor Matovič a Eduard Heger:

 

Smer-SD víta vyslovenie nedôvery vláde, chce rýchle predčasné voľby: Pekný vianočný darček Slovenkám a Slovákom

Strana Smer-SD víta vyslovenie nedôvery vláde. Podľa predsedu strany Roberta Fica nie je iné riešenie, ako ísť do rýchlych predčasných parlamentných volieb.

"Pokiaľ budú dohodnuté veci okolo predčasných volieb, ideálny termín je máj, začiatok júna, tak sme pripravení hovoriť aj o potrebných úpravách v návrhu štátneho rozpočtu," skonštatoval Fico.

Ako zdôraznil, po páde vlády musí prísť k schváleniu ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Ako rezervu označil januárové referendum.

Fico komentoval vládu Eduarda Hegera (OĽANO) ako mimoriadne zlú, ktorá ohrozovala budúcnosť Slovenskej republiky, rozvrátila verejné financie, sociálny štát, právny štát.

 

Pellegrini: Neschopná vláda padla, je to najkrajší darček pod stromček

Zlá a neschopná vláda padla. Je to najkrajší darček slovenským ľuďom pod vianočný darček. Uviedol to na sociálnej sieti nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini.

 

Sulík: SaS sa prikláňa k vláde odborníkov alebo rekonštrukcii vlády

Po páde vlády sú aktuálne na stole tri scenáre. Prvým je ľubovoľná dohoda v parlamente postavená na rekonštrukcii vlády, druhým je vláda odborníkov, ktorú stanoví prezidentka, a tretím sú predčasné voľby. Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík s tým, že jeho strana sa prikláňa k vláde odborníkov alebo rekonštrukcii vlády. Vie si predstaviť, že umožnia vznik novej vlády. Do vládneho kabinetu však podľa Sulíka SaS vstúpiť nechce. Hlavné slovo podľa neho bude mať teraz prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka má plnú podporu SaS. "Ona sa ukázala ako stabilný prvok na politickej scéne, keď sa nielen vláda, ale aj parlament zmietal v chaose. Očakávame od pani prezidentky a dúfame, že vstúpi do tohto diania," poznamenal.

"Novú 76" v parlamente SaS nebude hľadať. "Vieme si za určitých podmienok predstaviť, že umožníme vznik novej vlády, že na vyslovenie dôvery dáme hlasy, ale naďalej platí, že sme konštruktívnou opozíciou. V tomto sme konzistentní," povedal predseda SaS.

Predčasné voľby by podľa Sulíka predstavovali návrat Roberta Fica (Smer-SD). V parlamente je momentálne návrh na zmenu ústavy, ktorým by si poslanci mohli skrátiť volebné obdobie. SaS k nemu podala pozmeňujúci návrh. Ak by prešiel, Sulík deklaroval, že za návrh bude SaS hlasovať.

 

SNS považuje pád vlády Eduarda Hegera za najkrajší vianočný darček

Mimoparlamentná SNS považuje pád vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) za najkrajší vianočný darček. Opozícia by sa mala v parlamente dohodnúť na čo najskoršom termíne predčasných volieb. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Hegerovej vláde SNS vyčíta nezvládnutie riadenia štátu. "Prichádza čas, keď Eduard Heger a jeho ministri musia urobiť odpočet svojej práce a niesť prípadne aj zodpovednosť za chyby, ktoré pri riadení štátu urobili," priblížila Škopcová.

Heger a jeho vláda dostali Slovensko podľa SNS na grécku cestu. "Zadlžili ho, zneužívali moc a dnes je zrejmé, že by sa mala opozícia v parlamente dohodnúť na termíne predčasných volieb tak, aby nová vláda začala čo najskôr naprávať chyby a zlyhania pro-ukrajinskej Hegerovej vlády," dodala.

PS: Slovensko potrebuje dohodu na predčasných parlamentných voľbách

Slovensko potrebuje dohodu na predčasných parlamentných voľbách. Progresívne Slovensko (PS) bude súčinné pri všetkých krokoch, ktoré povedú k novému rozdaniu kariet. Uviedol to predseda mimoparlamentného PS Michal Šimečka.

Štvrtok považuje za smutný deň pre slovenskú demokraciu. "Našou úlohou je vrátiť ľuďom nádej, že politika sa dá robiť inak. Progresívne Slovensko bude v najbližších voľbách pre voličov predstavovať modernú, európsku a príčetnú alternatívu," zdôraznil Šimečka v stanovisku, ktoré TASR poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Čaputová odvolá vládu v piatok. Predčasné voľby by sa podľa Kollára mali konať najneskôr v júni

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok (16. 12.) odvolá vládu Eduarda Hegera (OĽaNO). Zároveň ju dočasne poverí vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu, informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec. „O ďalšom postupe bude prezidentka informovať zajtra,“ priblížil hovorca.

Predčasné parlamentné voľby by sa mali konať najneskôr v júni, ešte lepší termín by bol v máji. Vyhlásil to predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Ja sa zhodujem v termíne predčasných volieb s pani prezidentkou,“ vyhlásil šéf parlamentu. Konať by sa podľa jeho slov mali čo najskôr.


Zdroj: InfoVojna / YouTube / info.sk (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7) / cas.sk / hnonline.sk / trend.sk / interez.sk / pravda.sk

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.