...

Nemecké firmy budú musieť znížiť svoju produkciu, pretože už nedokážu viac šetriť ruským plynom, na ktorom sú životne závislé. Najhoršie sú na tom výrobcovia potravín, krmív a kovových produktov


V dôsledku šialenej zelenej politiky v rámci agendy Green deal, a neskôr aj pre dopady konfliktu na Ukrajine a pokračujúcim provokáciam voči Rusku, stúpli ceny zemného plynu prudko nahor..


Veľká časť nemeckého priemyslu viac nebude schopná vyhnúť sa zníženiu výroby, ak budú spoločnosti nútené obmedziť spotrebu zemného plynu. Podľa agentúry Bloomberg to vyplynulo z nedávneho prieskumu Inštitútu pre hospodársky výskum.

Mnohým podnikom sa zatiaľ podarilo udržať svoju výrobu stabilnú a zároveň znížiť spotrebu plynu.

Podľa výsledkov prieskumu im však dochádza priestor k ďalšiemu šetreniu. Až 41,4 percenta opýtaných priemyselných spoločnosti tvrdí, že obmedzenie výroby je jediným spôsobom, ako dokážu znížiť svoju spotrebu plynu.

V dôsledku šialenej zelenej politiky v rámci agendy Green deal, a neskôr aj pre dopady konfliktu na Ukrajine a pokračujúcim provokáciam voči Rusku, stúpli ceny zemného plynu prudko nahor. Napriek tomu sa až 75 percentám nemeckých firiem, ktoré pri výrobe využívajú toto palivo, podarilo znížiť spotrebu plynu bez toho, aby museli obmedziť výrobu.

Z výsledkov prieskumu takisto vyplynulo, že 12,3 percenta výrobných spoločnosti bude musieť úplne zastaviť výrobu, ak majú ušetriť ešte viac plynu. Situácia je oveľa horšia pre vydavateľstvá, výrobcov potravín, krmív či kovových produktov.

Nemecký minister hospodárstva varoval už v septembri, že v zime hrozí jeho krajine nedostatok plynu

Nemecko je v súvislosti s dodávkami energií "v extrémne napätej situácii", vyhlásil koncom septembra nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, deň po tom, ako vláda rozhodla o pláne na pomoc nemeckým firmám a domácnostiam zvládať vysoké ceny energií.

Na financovanie tohto plánu známeho ako "ochranný štít" si Nemecko požičia 200 miliárd eur. Rozhodnutie vlády oznámil vo štvrtok (29. 9.) kancelár Olaf Scholz.

Napriek tomu je však situácia na nemeckom energetickom trhu vážna. Ako Habeck povedal pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk, Nemecko je naďalej v núdzovej situácii.

"Ak nebudeme šetriť, ak domácnosti neznížia spotrebu energií, naďalej nám hrozí, že v zimných mesiacoch nebudeme mať dostatok plynu," povedal minister hospodárstva.

Nemci čelia výzvam, aby napriek chladnému počasiu šetrili plynom

Spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) vyzval v septembri spotrebiteľov, aby viac šetrili plynom bez ohľadu na chladné počasie, keďže čísla ukázali nadpriemernú spotrebu, napriek opakovaným prosbám o zdržanlivosť.

"Bez výrazného zníženia, a to aj v súkromných domácnostiach, bude ťažké vyhnúť sa nedostatku plynu túto zimu," uviedol vo vyhlásení šéf BNetzA Klaus Müller.

Údaje, ktoré BNetzA zverejnil, ukázali spotrebu 483 gigawatthodín (GWh) za týždeň od 19. do 25. septembra, čo je výrazne nad priemerom 422 GWh za toto obdobie v rokoch 2018 až 2021.

"Aj keď bol minulý týždeň výrazne chladnejší ako ten istý týždeň v predchádzajúcich rokoch, úspory potrebné na zabránenie nedostatku plynu sa musia dosiahnuť bez ohľadu na teploty," uviedol úrad, podľa ktorého na to, aby sa zamedzilo nedostatku plynu, by bolo potrebné znížiť jeho spotrebu aspoň o 20 %.

Nemecká ekonomika je životne závislá na ruskom plyne

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila energetickú krízu v Nemecku, pričom Moskva mu čoraz viac stláčala dodávky plynu. Najväčšia európska ekonomika bola predtým silne závislá od ruského plynu a snaží sa zabezpečiť si dodávky odinakiaľ.

BNetzA tiež uviedol, že nemecké zásobníky plynu sú pred zimu naplnené na 91,5 %, ale stále sú potrebné ďalšie úspory. "Plynom treba šetriť, aj keď sa ešte viac ochladí. To bude závisieť od každého jedného z nás," povedal Müller.

Nemecká vláda opakovane vyzýva spotrebiteľov, aby šetrili energiou. Vonovia, najväčšia realitná skupina v krajine, plánuje obmedziť nočnú teplotu vo svojich 350.000 nájomných bytoch na 17 stupňov Celzia.

Dolná komora nemeckého parlamentu Bundestag plánuje túto zimu vypnúť teplú vodu vo svojich kanceláriách a udržiavať teplotu vzduchu nie vyššiu ako 20 stupňov Celzia.

Zdroj: trend.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.