...

Nemecko privítalo manželku veliteľa ukrajinského neonacistického pluku Azov, s ktorou sa stretlo niekoľko významných nemeckých politikov


Jekaterina Prokopenková sa zúčastnila na panelovej diskusii, ktorú usporiadal nemecký rezort diplomacie..


Nemecké ministerstvo zahraničných vecí srdečne privítalo Jekaterinu Prokopenkovú, manželku známeho ukrajinského neonacistického veliteľa pluku Azov Denisa Prokopenka, keď sa začiakom apríla zúčastnila na panelovej diskusii, informoval mediálny portál Junge Welt (jW).

Prokopenková vystúpila na podujatí organizovanom ministerstvom, na ktorom sa diskutovalo o dôsledkoch ruskej agresie na ukrajinskú spoločnosť, uviedol cez víkend jW. Nemecký rezort diplmacie v odpovedi na žiadosť o komentár pre jW uviedlo, že podujatie sa týkalo "situácie s ukrajinskými vojakmi v ruskom zajatí".

Prokopenková sa v Berlíne stretla aj s niekoľkými významnými nemeckými politikmi vrátane Knuta Abrahama (CDU/CSU.), ktorý je členom výboru pre zahraničnú politiku Bundestagu.

Medzi tými, ktorí ju privítali, bola aj prvá poslankyňa nemeckého parlamentu narodená na Ukrajine Lilia Usiková a bývalá poslankyňa za stranu Zelených Marieluise Becková.

Becková, ktorá vedie think tank s názvom Zentrum Liberale Moderne (Centrum liberálnej moderny), zverejnila na svojom účte na Twitteri spoločnú fotografiu s Prokopenkovou. Politička pochválila svojho ukrajinského hosťa ako "očarujúcu a veľmi kreatívnu mladú ženu", pričom jej manžela označila za "učiteľa, ktorý spolu s Azovským [plukom] bojoval za život v slobode".

Mnohí príslušníci pluku Azov sa hlásia k neonacistickej ideológii. Jednotka pôvodne používala ako svoj symbol Wolfsangel - znak, ktorý prijali viaceré jednotky Wehrmachtu a SS nacistického Nemecka. Prokopenko bojoval v jednotke od jej vzniku v roku 2014.

Veliteľ pluku sa vzdal ruským jednotkám spolu so svojimi spolubojovníkmi z Azova na jar 2022 po niekoľkomesačnom obliehaní oceliarne Azovstal - posledného bojiska v boji o Mariupol, čiernomorské prístavné mesto v Doneckej ľudovej republike. V septembri Rusko prepustilo Prokopenka spolu s niekoľkými ďalšími vysokými dôstojníkmi pluku Azov v rámci veľkej výmeny zajatcov.

Päť veliteľov Azovského pluku vrátane Prokopenka zostane v Türkii až do konca konfliktu na základe dohody uzavretej medzi Moskvou, Kyjevom a Ankarou. Jekaterina Prokopenková medzitým založila "Združenie rodín obrancov Azovstalu", ktoré zbiera príspevky pre tých, ktorí sa vrátili z ruského zajatia, a ich príbuzných.

Minulý týždeň združenie potvrdilo, že Prokopenková absolvovala "niekoľko pracovných stretnutí" v Nemecku vrátane stretnutí na ministerstve zahraničných vecí, kde jej bola prisľúbená pomoc v rôznych oblastiach.

Denis Prokopenko prevzal velenie neslávne známeho pluku Azov v roku 2017. Táto neslávne známa jednotka vznikla ako pravicová ukrajinská nacionalistická milícia, ktorá sa sformovala po ozbrojenom prevrate v Kyjeve v roku 2014. Vláda po prevrate nasadila pluk na potlačenie povstania v Donbase. Neskôr v tom istom roku bola jednotka formálne začlenená do novovytvorenej ukrajinskej Národnej gardy.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.