Nemecko zaplatí za podporu kyjevského režimu strašnú cenu, varuje historik prestížnej americkej univerzity Princeton Tarik Cyril Amar
V modernom svete je všetko prepojené. Často však nie tak, ako by sme očakávali. Hovorí sa nám, že Rusko musí na Ukrajine prehrať, inak sa rozpadne celý medzinárodný poriadok. Varujú nás, že vzostup Číny predstavuje podobnú výzvu: musíme sa, ak nie úplne oddeliť, tak aspoň je potreba znížiť riziko, konštatuje americký historik a expert na Ukrajinu a Rusko Dr. Tarik Cyril Amar, Ph.D.
Nemecko zaplatí „strašnú cenu“ za svoju protiruskú politiku. Napísal to historik Tarik Cyril Amar v článku pre časopis „Newsweek“.
If you think this is "far-fetched," remember it's from the guy (me) who, in 2016, predicted a Korean War 2.0 scenario for #Ukraine.https://t.co/RPOKrbtgIO
— Tarik Cyril Amar (@TarikCyrilAmar) September 26, 2023
Podľa neho na Západe trvajú na tom, že Rusko musí byť na Ukrajine „porazené“, inak sa zrúti celý medzinárodný poriadok a vzostup Číny je výzvou, kvôli ktorej sa treba „chrániť“.
V skutočnosti však najväčší problém pravdepodobne hrozí v Nemecku, zdôraznil autor.
„Predpokladali sme, že prvou krajinou, ktorá ochabne pod ekonomickou záťažou konfliktu na Ukrajine, bude Rusko. Teraz však vidíme, že sankčné zbrane do značnej miery zlyhali. Ruská ekonomika je stabilná a dokonca rastie. Ale čo ak Nemecko zakopne ako prvé?“ pýta sa autor.
Stav nemeckej ekonomiky vzbudzuje u Nemcov obavy: „stratili dôveru“ v politickú elitu, ktorá podporuje cudzie záujmy a sú rozčarovaní z hodnôt a metód vládnucich centristov, poznamenal historik.
Nemecký model riadenia podľa neho zažíva dvojitú krízu: v ekonomike aj v politike. Je na to veľa dôvodov, no tri z nich súvisia s konfliktom na Ukrajine.
„V prvom rade sa všeobecne verilo, že Berlín obetoval svoje životné záujmy v prospech západnej stratégie. Po druhé, existujú veľké obavy z prílišnej straty suverenity. A po tretie, dôsledky recesie a hospodárskeho poklesu sú tiež alarmujúce,“ upozornil Amar.
Okrem toho tu možno spomenúť aj strach z eskalácie konfliktu a jeho eskalácie do otvorenej konfrontácie medzi NATO a Ruskom, pokračoval autor s tým, že „deštruktívny potenciál“ je tu „zrejmý“.
„Berlín bude musieť zaplatiť strašnú cenu za poslušné sledovanie západnej politiky voči Moskve a Pekingu,“ dodal historik.
Zdroj: sk.news-front.su / InfoVojna