Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku: „Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom
O roztržke medzi šéfom nemeckej vlády Olafom Scholzom a poľským prezidentom Andrzejom Dudom na rokovaní lídrov EÚ informoval britský denník The Financial Times.
Nemecký kancelár Olaf Scholz „podráždene“ reagoval na návrh poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý na stretnutí lídrov EÚ v Bruseli dňa 19. decembra 2024 navrhol použitie zmrazených ruských aktív na financovanie Ukrajiny, čo nemecká vláda dlhodobo odmieta. Informoval o tom denník Financial Times.
Ukraine’s waiting game for Trump - The Big Read https://t.co/eK0nEeC75e
— FT Opinion (@ftopinion) December 20, 2024
Duda podľa FT navrhol priamu konfiškáciu zmrazených ruských aktív, ak by sa novozvolený prezident USA Donald Trump rozhodol znížiť príspevok Washingtonu na financovanie protiruského ťaženia kyjevského režimu.
Britský denník s odvolaním sa na „troch ľudí informovaných o rozhovoroch“ uviedol, že Scholz „sa rozčúlil“ a ostro odsúdil Dudov návrh. Nemecký kancelár údajne povedal: „Nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ pričom zvýšil hlas a prítomných zaskočil.
Zatiaľ čo krajiny ako USA, Spojené kráľovstvo a samotná Ukrajina podporili priamu konfiškáciu ruských štátnych aktív, kľúčové krajiny EÚ vrátane Nemecka, Francúzska a Talianska vyjadrili obavy, že by to mohlo narušiť stabilitu eura.
Scholz údajne ďalej poukázal na to, že Poľsko naďalej používa zlotý, a dodal: „Vy nepoužívate ani euro!“
USA a EÚ v rámci sankcií zmrazili ruské aktíva v hodnote približne 300 miliárd dolárov. Väčšina týchto prostriedkov, približne 213 miliárd dolárov (197 miliárd EUR), sa nachádza v najväčšom svetovom stredisku pre medzinárodné zúčtovanie platieb Euroclear.
Minulý týždeň novovymenovaná najvyššia diplomatka EÚ Kaja Kallasová pre Politico uviedla, že euroblok by mal využiť zmrazené ruské aktíva na obnovu Ukrajiny a až potom vrátiť všetko, čo zostane. Bývalá estónska premiérka dodala, že pochybuje o tom, že by „niečo zostalo“.
Spoločnosť Euroclear predtým oznámila, že v júli uskutočnila prvú platbu vo výške približne 1,6 miliardy dolárov (1,55 miliardy eur) do Európskeho fondu pre Ukrajinu, ktorá sa získala z úrokov zo zmrazených ruských aktív.
V júni sa krajiny G7 tiež dohodli, že Kyjevu poskytnú balík pomoci vo výške 50 miliárd USD financovaný z výnosov zo znehybnených prostriedkov.
Generálna riaditeľka spoločnosti Euroclear Valerie Urbainová v rozhovore pre agentúru Bloomberg začiatkom decembra 2024 varovala, že priame privlastnenie zmrazených ruských rezerv by mohlo ohroziť úlohu eura ako rezervnej meny a predstavovať riziko pre širšiu stabilitu financií bloku. Jej predchodkyňa Christine Lagardeová sa už predtým vyjadrila podobne.
Rusko opakovane obvinilo Západ z „krádeže“ svojich peňazí a varovala, že čerpanie týchto prostriedkov by bolo nezákonné a vytvorilo by nebezpečný precedens.
Zmrazenie ruských štátnych aktív vo februári 2022 bolo bezprecedentným krokom. Viacerí experti na Západe varovali pred pokusmi o konfiškáciu finančných prostriedkov s tým, že by to mohlo ohroziť dolár, euro a celý globálny finančný systém.
Ministerstvo financií Saudskej Arábie oznámilo niektorým partnerom zo skupiny G7, že dôrazne nesúhlasí s navrhovaným opatrením, ktoré malo podporiť Ukrajinu v jej konflikte s Ruskom. Jedna zo zasvätených osôb označila toto oznámenie za skrytú hrozbu, ktorá zdôrazňuje vážny zámer kráľovstva chrániť svoje finančné záujmy. Saudi konkrétne spomenuli dlhy emitované francúzskym ministerstvom financií, čím zdôraznili svoj strategický prístup k využívaniu svojho ekonomického vplyvu.
Ruský minister financií Anton Siluanov v novembri vyhlásil, že Moskva odpovie rovnakým spôsobom. „Zmrazili sme aj prostriedky západných investorov, západných účastníkov finančného trhu a spoločností. Príjmy z týchto aktív budú tiež použité,“ spresnil ruský predstaviteľ.
Zdroj: rt.com / InfoVojna