Niger pozýva konkurenčný blok do Aliancie pre štáty Sahelu (AES) ktorú vytvorili Niger, Mali a Burkina Faso, keď skoncovali s francúzskym kolonializmom a oznámili aj svoj odchod z ECOWAS kvôli ohrozovaniu vlastnej suverenity
Bývalé francúzske kolónie Burkina Faso, Mali a Niger podpísali v septembri roku 2023 chartu AES, v ktorej sa zaviazali, že si navzájom pomôžu v prípade vonkajšej agresie alebo vnútorného ohrozenia svojej suverenity.
Armádou dosadený premiér Nigeru Ali Mahaman Lamine Zeine požiadal členov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), aby sa pripojili k Aliancii pre štáty Sahelu (AES), ktorú nedávno založili tri vojenské vlády tohto regionálneho bloku.
— Conseil National pour la Sauvegarde de la Patrie (@NIGER_CNSP) May 29, 2024
Ministerský predseda predniesol túto žiadosť počas výročného zasadnutia rady guvernérov Africkej rozvojovej banky (AfDB), ktoré sa konalo v stredu v kenskom Nairobi, ako sa uvádza v príspevku, ktorý vláda Nigeru zverejnila na sieti X (predtým Twitter).
"Nemôžem byť príliš provokatívny, ale chcem požiadať CEDEAO [ECOWAS vo francúzštine], aby sa pripojila k AES. Sú krajiny ECOWAS, ktoré by sa pravdepodobne chceli pripojiť k AES, pretože v rámci AES ide o kultúru suverenity a dôstojnosti kontinentu," citoval Zeineho portál Afrique sur 7.
???????? ???????? ???????? Confédération AES, une nouvelle étape franchie
— Conseil National pour la Sauvegarde de la Patrie (@NIGER_CNSP) May 27, 2024
Les ministres en charge des Affaires Etrangères des trois (3) pays membres de l’Alliance des Etats du Sahel (AES) se sont réunis le vendredi 17 Mai 2024 à Niamey.
Au cours de cette réunion, les ministres et les experts ont… pic.twitter.com/8KaPENBJ9h
Burkina Faso, Mali a Niger podpísali v septembri roku 2023 chartu AES, v ktorej sa zaviazali, že si navzájom pomôžu v prípade vonkajšej agresie alebo vnútorného ohrozenia svojej suverenity.
V januári 2024 tieto tri bývalé francúzske kolónie oznámili, že okamžite vystupujú zo spoločenstva ECOWAS v súvislosti s "neľudskými sankciami", ktoré na ne boli uvalené s cieľom vyvinúť na ne nátlak, aby obnovili demokratickú vládu po tom, ako prevraty zosadili ich civilné vlády.
Ouagadougou, Bamako a Niamey obvinili západoafrický politický a hospodársky blok, že ohrozuje ich suverenitu tým, že slúži ako nástroj zahraničných mocností, najmä Francúzska, s ktorým prerušili vojenské vzťahy.
Vojnské vlády v spoločnom vyhlásení prečítanom v štátnej televízii vo všetkých troch krajinách uviedli, že „s úplnou suverenitou rozhodli o okamžitom vystúpení Burkiny Faso, Mali a Nigeru z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov“, pričom tvrdili, že blok sa po takmer 50 rokoch od svojho založenia „vzdialil od ideálov svojich otcov zakladateľov a panafrikanizmu“.
„Okrem toho sa ECOWAS pod vplyvom cudzích mocností, spreneveriacich sa svojim zakladajúcim princípom, stalo hrozbou pre svoje členské štáty a ich obyvateľstvo, ktorého šťastie má zabezpečiť,“ uviedli.
Pätnásťčlenný blok sa snažil presvedčiť vojenské vlády v týchto štátoch, aby prehodnotili svoje rozhodnutie o vystúpení, keď vo februári oznámil, že s okamžitou platnosťou ruší hospodárske a cestovné sankcie voči Nigeru, Mali a Burkine Faso.
Sankciami a hrozbami vojenskou intervenciou sa ECOWAS snažilo zvrátiť dopady júlového puču, keď nigerská armáda zajala prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého drží v domácom väzení. Vojenská junta, ktorá prevzala moc, ignorovala výzvy západu a ich posledných satelitov v Afrike na prepustenie prezidenta.
ECOWAS zdôvodnilo svoj najnovší krok humanitárnymi ohľadmi voči obyvateľstvu Nigeru, na ktoré dôsledky sankcií najviac dopadajú. Odvolanie sankcií však môže byť snahou o oživenie diplomatických rokovaní s Nigerom, ktorý v januári oznámil zámer združenia opustiť spoločne s Mali a Burkinou Faso, kde rovnako vládnu vojenské junty. Vystúpenie zo spolku začne platiť rok po tom, ako ho krajina oznámi oficiálnym listom.
Ghanský prezident Nana Addo Dankwa Akufo-Addo požiadal 17. mája svojho senegalského partnera Bassiroua Diomaye Fayeho, ktorý bol po svojej inaugurácii na regionálnom turné, aby pomohol pri riešení sporov medzi ECOWAS a tromi sahelskými štátmi.
Faye, ktorý bol zvolený v marci, vo štvrtok počas návštevy Bamaka v Mali povedal, že presvedčí dočasného prezidenta Mali, plukovníka Assimiho Goitu, aby zostal v ECOWAS.
"Strávil som veľa času diskusiami s plukovníkom... Chápem malijský postoj, ktorý je síce prehnaný, ale nie úplne neprispôsobivý,“ povedal najmladší zvolený prezident Afriky pre malijský štátny rozhlas.
Zdroj: rt.com / InfoVojna