O klamstvách exriaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka na súdnom pojednávaní v spolitizovanej korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a o neschopnosti policajnej inšpekcie
Podľa obžaloby Dušan Kováčik prevzal v lete 2016 úplatok 50-tisíc eur od Petra Košča. Sprostredkovateľom bol údajne Bernard Slobodník. Peniaze vraj odovzdal vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi v bratislavskej nemocnici u Milosrdných bratov v knihe s vyrezanými stranami. Stať sa tak malo po schôdzke s vtedajším čerstvým riaditeľom SIS Antonom Šafárikom, pripomína vo svojom článku novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Ľubomír Daňko bol celé roky vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), istý čas tomuto policajnému útvaru, ktorý často dostáva prívlastok elitný, aj šéfoval. V súvislosti s kauzou Rozuzlenie dostal status chráneného oznamovateľa, napokon odišiel do civilu. V súčasnosti pracuje ako právnik v Nadácii Zastavme korupciu, s ktorou mal priateľské vzťahy ešte v čase, keď pôsobil v policajnom zbore.
Podieľal na vyšetrovaní zločineckej skupiny sátorovcov, neskôr bol aj v tíme Očistec a ako vyšetrovateľ pracoval aj na korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča alias pána X.
V čase policajnej razie, v marci 2021 sa Peter Košč nachádzal v Dubaji. NAKA sa ho tak nepodarilo zadržať, v jeho dome však urobili domovú prehliadku. V korupčnom prípade tak proti nemu vedú konanie, ako voči ušlému a je na jeho vydaný zatykač.
Preverovanie inšpekcie
Inšpekcia preverovala, či nedošlo k úniku. „O začatí trestného stíhania vo veci korupcie páchanej Petrom Koščom vedel len úzky okruh pracovníkov NAKA, z dôvodu, že Košč mal byť vysokým dôstojníkom v spravodajskej službe a pre zníženie rizika vyzradenia informácií sa s informáciami narábalo veľmi diskrétne,“ uviedol na inšpekcii Ľubomír Daňko. Išlo vraj o úzky okruh pracovníkov tímu Očistec, ktorých však nemenoval, vedeli to aj dozorový prokurátor vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
„O veci mali vedomosť aj svedkovia Bernard Slobodník, Lukáš Kyselica, Boris Beňa a Norbert Paksi,“ vymenoval na inšpekcii Ľubomír Daňko. Všetci menovaní boli v kauze Košča vypočutí už po začatí trestného stíhania veci
KONTEXT:
-
20. januára 2021 bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre korupciu.
-
28. januára operatívci inšpekcie k trestnej činnosti Petra Košča vyťažili Bernarda Slobodníka.
-
5. februára bol doručený realizačný návrh operatívcov inšpekcie do spisu NAKA.
-
11. februára vyšetrovateľka NAKA odstúpila časť výpobvede Slobodníka vedúcemu tímu Očistec Ľubomírovi Daňkovi.
-
3.marca Košč odletel zo Schwechatu do Dubaja.
-
9.marca odletel z Dubaja na Maldivy.
-
23. marca chceli policajti z elitného tímu Očsitec Petra Košča zadržať, doma ho však nenašli, zistili, že už skôr odletel do Dubaja.
-
24.marca Košč odletel z Maldív späť do Dubaja.
-
25.marca mal Košč naplánovaný let z Dubaja späť na Schwechat, no do lietadla už nenastúpil. Pre televíziu JOJ sa vyjadril, že je na dovolenke v zahraničí. Polícia vyhlásila po ňom pátranie, šlo o takzvané pátranie po pobyte. Ide o zisťovanie informácií, kde sa dotyčný nachádza.
-
31. marca Špecializovaný trestný súd vydal príkaz na zatknutie, platný iba na území Slovenskej republiky.
-
30.apríla na Petra Košča vydali na Špecializovanom trestnom súde medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz.
„Realizácia nebola prezradená,“ vyhlásil na inšpekcii. Argumentoval tým, že o tom svedčí aj fakt, že keď išli 23.marca 2021 ráno zadržať Petra Košča do jeho domu v Pezinku a následne aj do bytu v bratislavskej Petržalke, v ktorom má trvalý pobyt, bola jeho matka prekvapená. Spomenul tiež, že po tom ako Petra Košča nenašli, volali aj jeho bratovi, ktorý by mal tiež pôsobiť v spravodajskej službe a ten poskytol policajtom jeho telefónne číslo.
Policajti z tímu Očistec telefonovali aj svojmu vtedajšiemu kolegovi - vedúcemu bratislavských operatívcov na NAKA Jánovi Káľavskému, o ktorom vedeli, že má s Petrom Koščom blízky vzťah. „Káľavský bol rozospatý a celkom zjavne nepripravený na informáciu o pokuse zadržať Košča a na požiadanie poskytol na neho telefónne číslo,“ povedal Daňko. Ján Káľavský prišiel na NAKA v roku 2018.
Vyšetrovateľka inšpekcie prišla k záveru, že k žiadnemu úniku nedošlo a s tým sa stotožnil aj prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava.
(Informácie o výsluchu Ľubomíra Daňka som získala z uznesenie inšpekcie, ku ktorému som sa dostala zákonným spôsobom. – pozn. autorky.)
Klamstvo prvé
V októbri 2023 vypovedal Ľubomír Daňko v kauze exšpeciálneho prokurátora na verejnom hlavnom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde.
Kajúcnika, inak kriminálnika Petra Petrova alias Tigra vypočul až po vznesení obvinenia z dôvodu, že od samého začiatku, ako začal trestné stíhanie vo veci, mal vedomosť, že sa pozná s Jánom Káľavským. „Aby nedošlo k tomu, aby sa o tom Káľavský nedozvedel, že čo povie, keďže pán Petrov bol jeho informátor, bola taká obava,“ vysvetľoval pred súdom. Poprosil aj operatívnych pracovníkov, aby o vyšetrovaní nič nehovorili Jánovi Káľavskému.
„Košč sa to musel dozvedieť a to z toho dôvodu, že raz prišiel za mnou pán (Ján) Čurilla a povedal mi, že bol s pánom Káľavským a ten vykrikoval alebo niečo sa rozčuľoval v tom duchu, že Petrov má na inšpekcii niečo vypovedať na Košča a spomenul aj nejakú knihu a Čurilla mi hovoril, že on na to nijako nereflektoval, z tohto dôvodu vyplývalo, že vie, že nejaké takéto vyšetrovanie sa vedie,“ povedal pred súdom.
„Pán Káľavský o pripravovanej realizácii nevedel a domová prehliadka bola na druhý deň, pán Čurilla volal, že pán Košč nie je doma, aby som sa spojil s Káľavským, pretože sme mali informácie, že sa Káľavský s Koščom poznajú a majú dobrý vzťah. Ja som na to ráno medzi štvrtou a piatou hodinou volal pánovi Káľavskému, oznámil som mu, že sme obvinili Košča a že sme u neho doma, ale nie je tam, že či mi vie poskytnúť na neho telefónne číslo. Pán Káľavský bol veľmi prekvapený, že sme toto urobili, ale telefónne číslo mi poskytol,“ spomenul. Následne mu volal Ján Čurilla, že Ján Káľavský bol veľmi zhrozený z toho čo sa stalo.
Na pojednávaní však vyšla najavo aj ďalšia zaujímavá skutočnosť. Ľubomír Daňko sa o Petrovi Koščovi a Jánovi Káľavskom zhováral aj s bývalým kolegom , operatívcom Miroslavom Borzom, ktorý je už od 2018 roku v civile. Expolicajt pochádza z rovnakej dediny ako Ján Káľavský. Po odchode do civilu sa zamestnal v štátnej akciovke Slovenská elektrizačná a prenosová sústava na odbore bezpečnosti, ktorý v tom čase viedol bývalý policajný funkcionár Ján Vaľo. Ján Vaľo má blízky vzťah s pánom X, jeho dcéra dokonca od neho získala pozemok na výstavbu rodinného domu.
Stretnutie sa uskutočnilo niekedy v lete 2021, keď boli majstrovstvá sveta v hokeji a Slováci hrali s Bielorusmi, teda už po neúspešnom pokuse Petra Košča zadržať. „Borza sa ma spýtal, či som nevedel, že Košč sa dobre pozná s Káľavským a ja som uviedol, že odkiaľ som to mal vedieť a zároveň som uviedol, že som od začiatku vykonával opatrenia smerujúce k tomu, aby sa Káľavský nedozvedel opatrenia ohľadom Košča a to od začiatku vyšetrovania v januári 2021. O vzťahu Káľavského a Košča som mal vedomosť od začiatku vyšetrovania, ale som nevedel, že má vybavovať bratovi pobyt v USA alebo že sa majú súkromne stretávať, že často sa súkromne stretávajú viacerí a že medzi týmito osobami sú aj niektoré, ktoré teraz pôsobia v SIS, ale predtým pôsobili na PPÚ v Prešove, kde predtým pôsobil Káľavský,“ povedal pred súdom po zákonnom poučení.
Bývalého riaditeľa NAKA po jeho výsluchu na súde pýtala: „ Viete, že aj Miroslav Borza mal dobré vzťahy s Petrom Koščom ?", odpovedal: „Viem o tom.“
Klamstvo druhé
Advokátov Dušana Kováčika, zaujímalo, že či niekedy vypovedal v nejakom trestnom konaní ohľadom Petra Košča. „Áno, vypovedal, myslím si, že bolo podané ním alebo jeho obhajkyňou trestné oznámenie na Úrade inšpekčnej služby za prípravu úkladnej vraždy na Košča v súvislosti s realizáciou tejto trestnej veci a ja som bol vysvetľovať, že nešlo o prepad, ale o klasický policajný zákrok voči Koščovi. Chceli sme ho zadržať a realizovať vstup do obydlia. To bolo v tejto veci,“ spomenul pred súdom, kedy to bolo už nevedel, možno v roku 2022.
"Vypovedali ste okrem tohto prípadu vo vzťahu k osobe Košča?, " pýtali sa advokáti. „Nie,“ tvrdil. Ľubomír Daňko tak zjavne po zákonom poučení v postavení svedka zamlčal svoju výpoveď pred inšpekciou v súvislosti s preverovaním možného úniku realizácie na pána X.
Klamstvo tretie
Podľa Ľubomíra Daňka aj v médiách bolo, že „bol videný Káľavský u Košča“. Pred súdom spomenul, že vtedajšiemu riaditeľovi NAKA Branislavovi Zurianovi volal minister vnútra Roman Mikulec (vtedy OĽaNO, teraz Hnutie SLOVENSKO) a pýtal sa ho, či takýto človek, - Ján Káľavský pracuje na NAKA. „Chcel vysvetliť, že kde bol v ten konkrétny deň. My vieme interne, že potom pán Káľavský z tohto písal úradný záznam, že bol u Košča,“ vysvetľoval na súde.
O tom, že bol Ján Káľavský na návšteve u Petra Košča doma sa Branislav Zurian dozvedel od svojich nadriadených, ktorí mu ukázali fotografiu. „Keď som sa Jána Káľavského pýtal, prečo tam bol, dostal odpoveď, že je jeho informátor. Potvrdili mi to aj iní policajti z NAKA,“ povedal Branislav Zurian napríklad na výbore pre obranu a bezpečnosť v parlamente, keď ho vypočúvali ako kandidáta na šéfa inšpekcie.
Fotografiu napokon oveľa neskoršie, až v máji 2021 zverejnila televízia Markíza a portál Topky.sk. Je však nemožné, že by novinári vystriehli niekoho pred domom Petra Košča, keďže má na ňom bezpečnostné kamery, okolie stáži ho ochranka a neďaleko býva jeho brat, ktorý bol v tom čase funkcionár v spravodajskej službe. Naviac ľudia blízki vtedajšiemu ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi tieto zábery ponúkali viacerým médiám. Keď som Ľubomíra Daňka s týmto konfrontovala povedal, že pred sa zrejme zle vyjadril a vraj nie je rozdiel v tom, niekoho vyfotiť a záber záber zverejniť. Kto fotografiu vyhotovil vraj nevie.
Existujú tak dôvodné pochybnosti nie len o pravdovravnosti niektorými médiami a politikmi ospevovaného Ľubomíra Daňka, ale aj o schopnostiach vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby, ktorá preverovala možný únik informácii pred realizáciou prípadu pána X. Rozhodnutie prokurátora, ktorý z jej rozhodnutím súhlasil, vyvoláva rozpaky.
Perlička na záver
Jána Káľavského v prípravnom konaní Ľubomír Daňko nevypočul z dôvodu, že mu z vyšetrovacieho spisu (korupcie v prípade Kováčika a Košca- pozn. autorky) nevyplývala žiadna skutočnosť, o ktorej by on niečo mohol vedieť.
Následne však sám napísal na súd a žiadal, aby ho vypočuli, lebo má o ňom (Jánovi Káľavskom) informácie. „ K jeho osobe vypovedám preto, lebo som v médiách zachytil informáciu, že vypovedá, že sme mali kriviť vyšetrovanie,“ vysvetľoval na súde.
KONTEXT: Ján Káľavský je neprávoplatne odsúdený za korupciu na základe výpovede jeho informátora, inak kriminálnika Petra Petrova. Podľa rozsudku mal informácie vynášať aj Petrovi Koščovi. Žije v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Je kľúčovým svedkom vojny v bezpečnostných zložkách.
Ostáva tak tiež nezodpovedaná otázka, kto teda Petrovi Koščovi z polície vynášal informácie pred príchodom Jána Káľavskeho na NAKA, keďže v prostredí bezpečnostných zložiek a kriminálnom prostredí sa pohybu minimálne od roku 2006 a často sa týmito informáciami chválil.
Samosudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban pred časom prerušil trestné stíhanie v tejto korupčnej kauze, dôvodom je pozastavenie účinnosti novely Trestného zákona na Ústavnom súde SR. Rozhodnutie nie je právoplatné, rozhodovať ešte bude najvyšší súd .Prípad je v štádiu záverečných rečí, predniesť ju má ešte Dušan Kováčik a vyhlásia rozsudok.
Úplatok v knihe
Podľa obžaloby Dušan Kováčik prevzal v lete 2016 úplatok 50-tisíc eur od Petra Košča. Sprostredkovateľom bol údajne Bernard Slobodník. Peniaze vraj odovzdal vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi v bratislavskej nemocnici u Milosrdných bratov v knihe s vyrezanými stranami. Stať sa tak malo po schôdzke s vtedajším čerstvým riaditeľom SIS Antonom Šafárikom. Košč chcel úplatkom údajne zamiesť pod koberec vyšetrovanie dvoch prípadov. Prvý sa týkal bývalého policajného funkcionára Jozefa Reháka, ktorý vraj vynášal informácie mafiánskej skupine sýkorovcov. Na miesto riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností sa dostal v roku 2010 ako nominant vtedajšieho ministra Daniela Lipšica (vtedy KDH). So spolupráce so „sýkorkami“ ho súdia v samostatnom konaní. Pri domovej prehliadke našli policajti u Košča v dome aj dokumenty NAKA z kauzy Jozefa Reháka. Druhý prípad súvisel so samotným Petrom Koščom a podozreniami v jednej pozemkovej kauze.
Autor: Júlia Mikolášiková - novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Zdroj: blog.sme.sk