O vymyslenej úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vypovedal pred súdom cez telemost zo Sarajeva exvyšetrovateľ NAKA Kučerka, ktorý po tragickom úmrtí policajného exprezidenta Lučanského v obave o svoj život utiekol do Bosny a Hercegoviny
Marián Kučerka už v minulosti hovoril o nátlaku zo strany prokurátorov. Rovnako ako jeho bývalý kolega Ján Kaľavský, spochybňoval kľúčového svedka obžaloby proti Kováčikovi.
Na pôde Špecializovaného trestného súdu pokračoval v piatok 6. októbra 2023 v poradí druhý súdny proces s predchodcom Daniela Lipšica, bývalým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom, v ktorom je súdený spolu s podnikateľom Petrom Koščom prezývaným „pán X".
Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka pri hodinovom výsluchu obšírne odpovedal na otázky obhajcov Dušana Kováčika.
Keď sa dostal k slovu prokurátor Michal Šúrek, svedok, ktorý vypovedal cez telemost zo Sarajeva, odmietol na otázky odpovedať.
„Šúrek je tým prokurátorom, kto sa mne, mojej manželke a mojim deťom s prokurátorom Ondrejom Repom vyhrážal s cieľom donútiť ma, aby som nepravdivo vypovedal tak, ako to oni chceli“, povedal Kučerka.
Expolicajt vraví, že vystupuje ako poškodený v trestnom konaní, ktoré sa týka údajného vydierania Šúrekom a Repom.
Rovnakým spôsobom v stredu 4. októbra vypočuli aj ďalšieho bývalého príslušníka NAKA, neprávoplatne odsúdeného Jána Kaľavského.
Expolicajt Ján Kaľavský tvrdí, že trestné konanie proti Dušanovi Kováčikovi je vymyslené. Povedal to počas výpovede s tým, že detaily vyšetrovania bývalého špeciálneho prokruátora síce nepozná, ale konanie voči obžalovanému spochybnil.
V podobnom duchu vypovedal aj ďalší expolicajt Marián Kučerka, ktorý rovnako ako Kaľavský vypovedal cez telemost z Bosny a Hercegoviny, kde žiadajú o azyl.
Detaily svedeckých výpovedí Kučerku a Kaľavského však nemôžu médiá zverejniť. Na základe požiadavky Kováčikových obhajcov o to poprosil novinárov sudca Michal Truban. Dôvodom je, že o necelé tri týždne chce k výpovediam expolicajtov počuť aj policajtov, ktorí sa na vyšetrovaní bývalého špeciálneho prokurátora podieľali.
Koncom októbra by teda ako svedkovia mali v procese vypovedať súčasný šéf NAKA Ľubomír Daňko, ako aj policajti Róbert Magula a Roman Staš.
Kučerka už v minulosti hovoril o nátlaku zo strany prokurátorov. Verejne sa ho preto zastával aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý označil Šúreka s Repom za gestapákov. Neskôr sa Kučerka za svoje vyjadrenia verejne obom prokurátorom ospravedlnil. Toto ospravedlnenie neskôr odvolal.
Podobne menil prístup aj k svojmu priznaniu. Najskôr sa k úplatkom priznal a chcel uzavrieť aj dohodu o vine a treste vo svojom konaní. Keď sa na úvod súdneho procesu dozvedel, že by nevyviazol s podmienkou, tak vyhlásil, že je nevinný.
V marci 2022 ho sudca Ján Hrubala zo Špecializovaného trestného súdu uznal za vinného a odsúdil na jedenásť rokov a trest prepadnutia majetku. V júli tohto roka mu Najvyšší súd trest zmiernil na desať a pol roka. Kučerka je v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Na súde s Dušanom Kováčikom vypovedal cez telemost.
Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.
Najvyšší súd SR uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.
Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.
Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.
Reakcia Lipšicovho prokurátora Michala Šúreka:
Zdroj: pravda.sk / dennikn.sk (1), (2) / YouTube / InfoVojna