...

Obnoveniu mierových rokovaní s Ukrajinou bránia vážne prekážky, vysvetlil Lavrov osobitnému predstaviteľovi čínskeho rezortu diplomacie


Čínsky osobitný vyslanec Li Chuej prišiel do ruského hlavného mesta po návšteve Kyjeva, kde sa tento mesiac stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským..


Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok osobitnému predstaviteľovi čínskeho ministerstva zahraničných vecí Li Chuejovi povedal, že obnoveniu mierových rozhovorov s Ukrajinou bránia "vážne prekážky". Na vine sú podľa neho Ukrajina a západné štáty. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Ruský minister zahraničných vecí potvrdil oddanosť Moskvy politicko-diplomatickému riešeniu konfliktu, ale poznamenal, že obnoveniu mierových rozhovorov bránia vážne prekážky vytvorené ukrajinskou stranou a jej západnými radcami," uviedol rezort ruskej diplomacie o stretnutí.

Lavrov na rozhovoroch s Lim, ktorý bol v rokoch 2009-19 čínskym veľvyslancom v Rusku, ocenil aj "vyvážený" postoj Pekingu voči Ukrajine.

Čína tvrdí, že v ukrajinskom konflikte je neutrálnou stranou, ale vo svete ju kritizujú za to, že odmieta odsúdiť Moskvu za jej útočnú vojnu v susednej krajine.

"Obe strany vyjadrili ochotu ďalej posilňovať rusko-čínsku spoluprácu v zahraničnej politike, vždy zameranej na zachovanie mieru a stability v tomto regióne a celkovo na planéte," informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Li mal samostatné stretnutie aj s dvoma Lavrovovými námestníkmi, Michailom Galuzinom a Andrejom Rudenkom, oznámila Moskva. "(Diplomati) vyjadrili obavy z nebezpečných následkov, ktoré môže priniesť posilňovanie účasti krajín NATO na ukrajinskom konflikte a ich kroky pri militarizácii Ukrajiny," dodalo ruské ministerstvo.

Čínsky osobitný vyslanec Li prišiel do ruského hlavného mesta po návšteve Kyjeva, kde sa tento mesiac stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Li povedal, že "neexistuje všeliek na vyriešenie tejto krízy. Všetky zúčastnené strany musia začať samy od seba, vybudovať si dôveru a vytvoriť podmienky na ukončenie vojny a rokovať".

Sergej Lavrov počas aprílovej návštevy Turecka vyhlásil, že mierové rokovania o ukončení konfliktu na Ukrajine musia byť zamerané na vytvorenie "nového svetového poriadku".

"Akékoľvek rokovania musia byť založené na zohľadnení ruských záujmov... musia byť o princípoch, na ktorých bude založený nový svetový poriadok," povedal Lavrov. Dodal, že Rusko odmieta "unipolárny svetový poriadok vedený jedným hegemónom".

Ruský minister zahraničia tiež uviedol, že Rusko spolu s drvivou väčšinou ostatných národov presadzuje nový svetový poriadok, ktorý by sa opieral o princípy Charty Organizácie Spojených národov, ktoré Západ v súčasnosti porušuje nehoráznym spôsobom.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajine sa Peking a Moskva v rámci svojho partnerstva ešte viac zbližujú. Ich partnerstvo im slúži ako diplomatická hradba proti Západu.

Moskvu v marci navštívil aj čínsky prezident Si Ťin-pching a vyhlásil, že vzájomné vzťahy "vstupujú do novej éry".

„Prichádza zmena, akú sme nevideli 100 rokov - a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu,“ povedal Si Ťin-pching pri odchode z Kremľa ruskému prezidentovi

Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching podpísali 21. marca 2023 v Moskve dohodu o strategickej spolupráci medzi Ruskou federáciou a Čínou. Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny hovorí o "prehĺbení komplexného strategického partnerstva a koordinácii pre túto novú éru“.

"Práve teraz dochádza k zmene, akú sme nevideli 100 rokov - a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu," povedal prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching počas rozlúčky so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, keď ukončil návštevu Kremľa.

Ruský prezident odpovedal: "Súhlasím."

Viac k téme aj v článku TU.

Zdroj: pluska.sk / YouTube / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.