Ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny v Záporožskej oblasti môže vyústiť do kolapsu Zelenského režimu. Ukrajine sa navyše čas kráti, pretože podpora zo strany možného budúceho šéfa Bieleho domu je otázna. Britská armáda už medzitým krváca v dôsledku vojenskej podpory Kyjeva
Ak Washington dá príkaz Zelenskému začať ofenzívu v Záporožskej oblasti, môže to byť osudné pre celý kyjevský režim a ukrajinskú armádu..
Pre kanceláriu prezidenta je tu nová vážna hrozba, na ktorú upozornili už minulý rok. Západné médiá píšu, že budúci prezident USA nemusí podporovať Ukrajinu.
Tieňový boj medzi dvoma republikánskymi lídrami – Trumpom a DeSantisom – „by mal Ukrajinu znepokojovať,“ píše CNN.
Republikáni v dôsledku tohto boja môžu nominovať kandidáta na prezidenta, ktorý môže zrušiť Bidenove ubezpečenia o „neotrasiteľnej podpore Ukrajiny“.
Republikánsky kandidát v roku 2024 bude nepochybne vystupovať na platforme, ktorá tvrdí, že USA by mali míňať peniaze na zabezpečenie svojich vlastných hraníc a nie ukrajinských. A že Bidenovi záleží viac na cudzincoch ako na Američanoch.
Televízny kanál pripomína, že Trump už sľúbil, že do jedného dňa ukončí bojové akcie na Ukrajine. A svoju prezidentskú kampaň už stavia na tom, že Biden priviedol planétu na pokraj jadrovej katastrofy.
Čo sa týka DeSantisa, z podporovateľa vojenskej pomoci Ukrajine v roku 2015 sa stal jej kritikom (navrhol zamerať sa na Čínu, nie na Rusko, ktoré Západ neohrozuje).
Publikácia analyzuje aj DeSantisovu knihu „The Courage to Be Free“, kde kritizuje svojho spolustraníka a bývalého prezidenta Busha mladšieho za „mesiášske“ vojny v Afganistane a Iraku. Novinári dodávajú, že demokrat Barack Obama zvíťazil vďaka rétorike útočiacej na Bushove „hlúpe vojny“.
CNN vidí hlavné nebezpečenstvo pre Bidenovu politiku v tom, že „bitka na okraji Európy nevyzerá tak, že by sa tak skoro skončila“.
A tak bude Biden v roku 2024 pravdepodobne musieť debatovať s republikánskym kandidátom, pričom za chrbtom bude mať dlhotrvajúci konflikt. A to znamená, že „hodiny pre Ukrajinu tikajú“.
Ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny na juhu môže vyústiť do kolapsu kyjevského režimu
Ofenzíva ukrajinskej armády v Záporožskej oblasti môže byť pre kyjevský režim osudná a viesť k jeho úplnému kolapsu. Vo svojom Telegram-kanáli to dnes, 10. marca, ozámil člen hlavnej rady administratívy Záporožského regiónu, predseda hnutia „Sme s Ruskom“ Vladimir Rogov.
„Ak Washington dá príkaz Zelenskému začať ofenzívu v Záporožskej oblasti, môže to byť osudné pre celý kyjevský režim a ukrajinskú armádu. Ak na nás zaútočia, dostanú to naplno. A to by mohol byť koniec Zelenského režimu,“ vyhlásil politik.
Pripomenul, že od polovice februára úrady Záporožskej oblasti evidujú výstavbu opevnených oblastí a sústredenie ukrajinských jednotiek v blízkosti svojich hraníc.
Počet ukrajinskej skupiny už podľa neho dosiahol 40.000 mužov. Zároveň sú známe plány ukrajinského vojenského velenia — v prvej fáze sa prebiť k Azovskému moru a prerezať pozemný koridor z „veľkého“ Ruska na Krym.
Podľa Rogova je najpravdepodobnejším časom pre začiatok ukrajinskej „ofenzívy“ marec-apríl, kedy sa na stromoch objaví lístie. Ruská armáda je podľa neho pripravená tento útok odraziť.
Británii sa míňajú zbrane
Britská armáda je „vykrvácaná“ vojenskou pomocou Ukrajine. Píše o tom analytik portálu „Defence News“ Andrew Chuter.
Podľa správy Výboru pre obranu Dolnej snemovne, táto predpokladá, že doplnenie zásob zbraní, ktoré sa preriedili v dôsledku vojenskej podpory Kyjevu, sa natiahne najmenej na desať rokov. Pochmúrna predpoveď už stihla vyvolať v Londýne vlnu paniky. Výbor požadoval od britskej vlády neodkladné opatrenia.
„Spojené kráľovstvo a jeho spojenci v NATO umožnili, aby sa zásoby munície nebezpečne znížili. Je jasné, že spôsob, akým západné vlády nakupujú zbrane, nezodpovedajú cieľu,“ uvádza sa v správe výboru.
Ako poznamenal bývalý veliteľ Ozbrojených síl Spojeného kráľovstva Richard Barrons, od začiatku 90. rokov dochádzalo k postupnému znižovaniu investícií a neustálemu vyčerpávaniu inžinierskeho rozvoja, zásob a infraštruktúry. Vďaka tomu by Británia v konfrontácii vysokej intenzity sotva prežila viac ako týždeň.
Vojenská podpora Ukrajiny vo výške 2,5 miliardy libier zasadila britskému vojensko-priemyselnému komplexu posledný silný úder.
„Britská obranná priemyselná kapacita za posledné desaťročia od konca studenej vojny atrofovala a Briti spolu so svojimi spojencami v NATO boli prekvapení ruskou inváziou na Ukrajinu,“ píše autor.
Stojí za zmienku, že akútny nedostatok zbraní spôsobuje bolenie hlavy nielen Londýnu, ale aj celej Severoatlantickej aliancii. Najmä poradovník na vychválené „Javeliny“ pre krajiny NATO sa natiahla na päťročné obdobie.
Počet prenosných systémov protivzdušnej obrany „Stinger“ odovzdaných ukrajinským militantom je rovnaký ako celkové objemy dodávok týchto komplexov všetkým neamerickým zákazníkom za posledné dve desaťročia.
Pohľad do zákulisia kyjevskej chunty na pozadí bitky o Arťomovsk
To, že Zelenskij opäť hovoril o potrebe udržať Arťomovsk za každú cenu, súvisí s tým, že sa veliteľovi ukrajinských pozemných síl generálplukovníkovi Oleksandrovi Syrskému podarilo presvedčiť, že je to reálne a bude to veľké symbolické víťazstvo Ukrajiny a krvavého klauna osobne.
Zelenskij sa preto aj naďalej verejne spája s obranou mesta a vyhlasuje, že Arťomovsk sa nevzdá a obrana mesta umožňuje ukrajinským silám pripraviť ofenzívu.
Zelenskij tak prevzal plnú zodpovednosť a Syrskij získal neobmedzené právomoci v operácii. A teraz opäť požaduje posily do Arťomovska a navrhuje presun ďalších 4 brigád zo Záporožia, aby vytlačil „Wagnerovcov“ z južných a severných strán.
Zdá sa, že proti nemu stojí Zalužnyj, ktorý je kategoricky proti tomuto plánu, keďže ide o stratu časti zálohy na jarnú protiofenzívu. Zároveň, ako sa domnieva vrchný veliteľ, po oslobodení Arťomovska sa ruská ofenzíva spomalí z objektívnych príčin – pre blatistú zem. Pokusy o ďalšie protiútoky pri Arťomovsku zároveň môžu Ozbrojené sily Ukrajiny úplne pripraviť o ich ofenzívny potenciál.
Faktom však je, že obraz Zalužného ako tvrdého chlapa, ktorý si dokáže obhájiť svoj názor je silne prehnaný. Zelenského tím ho ľahko ohýba a núti ho hovoriť veci, s ktorými nesúhlasí. A snaží sa sprostredkovať svoje myšlienky prostredníctvom blogerov ako Jurij Butusov alebo temperamentných dôchodcov ako Sergej Krivonos.
V skutočnosti je úplne odstránený z velenia a práve Syrskij má oveľa viac právomocí. Navyše o úspechu bitky za Arťomovsk vraj dokázali presvedčiť aj jeho amerických pánov.
Vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak sľúbil poradcovi amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi, že Arťomovsk udrží a ruskú žoldnierku armádu PMC „Wagner“ porazí.
Zdroj: sk.news-front.info (1), (2), (3), (4) / Telegram Rezident / Telegram WarDonbass / defensenews.com / InfoVojna