...

Orbán k dohode členských štátov EÚ: „Brusel nemôže dať peniaze Maďarov Ukrajincom. Nezapájame sa do vojny, neposielame zbrane, stále sme na strane mieru“


Vo štvrtok ráno Maďarsko dostalo ponuku a nakoniec bol dohodnutý kontrolný mechanizmus, ktorý zaručuje racionálne použitie peňazí. Budapešť dostala záruku, že peniaze Maďarska nemôžu ísť na Ukrajinu.


Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo štvrtok na Facebooku reagoval na dohodu lídrov členských štátov EÚ na mimoriadnom summite v Bruseli o finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur. "Vybojoval som, že peniaze Maďarov nemôžu dať Ukrajincom," napísal Orbán.

Maďarsko bolo podľa jeho slov dlho proti dohode, potom dalo alternatívny návrh a napokon po dlhých rokovaniach podporilo Maďarsko aj kompromisné riešenie.

"Nezapájame sa do vojny, neposielame zbrane, stále sme na strane mieru," dodal Orbán. Pripomenul, že v stredu večer rokovali dlhé hodiny a pokračovali vo štvrtok skoro ráno.

Diskusie sa podľa neho v decembri prerušili, pretože sa nenašlo riešenie dvoch maďarských problémov. "Báli sme sa, že eurofondy kvôli Maďarom, ktoré nám výbor doteraz nedal, skôr či neskôr skončia na Ukrajine. Obávali sme sa aj toho, že budeme Ukrajine sprístupňovať financie príliš dlho a nekontrolovane," podčiarkol.

Vo štvrtok ráno Maďarsko dostalo ponuku a nakoniec bol dohodnutý kontrolný mechanizmus, ktorý zaručuje racionálne použitie peňazí. Budapešť dostala záruku, že peniaze Maďarska nemôžu ísť na Ukrajinu.

Predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok na sociálnej sieti X oznámil, že lídri členských štátov EÚ sa na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.

Rokovania sa začali s poldruhahodinovým oneskorením, pretože na viacerých menších pracovných stretnutiach sa riešil kompromis o finančnej pomoci Ukrajine.

Rozhodujúcim bolo podľa magazínu Politico zrejme stretnutie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a predsedu Európskej rady Charlesa Michela s prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Neskôr sa k nim pridali premiéri Holandska Mark Rutte, Poľska Donald Tusk a Belgicka Alexander De Croo.

Viac k téme v článku TU.

 

 

Zdroj: info.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.