Osem štátov EÚ vrátane Slovenska ostro napadlo emisnú normu pre automobily Euro 7
Samotné automobilky považujú normu Euro 7 za príliš drahú a zbytočnú. Európska komisia chce, aby sprísnené emisné pravidlá platili už od júla 2025 pre osobné autá a dodávky. Autobusy a nákladiaky by mali dvojročný odklad..
Osem štátov Európskej únie sa postavilo proti zavedeniu emisnej normy Euro 7 pre automobily. Je medzi nimi aj Slovensko. Text, ktorý označil pripravovanú normu za nerealistickú, podpísali tieto krajiny: Česko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Poľsko a Rumunsko a tiež Francúzsko a Taliansko. Je ich dostatok na to, aby v prípade hlasovania norma Euro 7 nebola schválená.
Osem krajín sa obrátilo nielen na Brusel, ale aj na ďalšie členské štáty EÚ. Obávajú sa tiež, že by investície, potrebné pre zavedenie normy Euro 7, chýbali pri realizácii cieľov, ktoré rátajú s výrobou iba elektrických áut v roku 2035. Signatárom textu sa nepáči ani pripravované meranie emisií z bŕzd a pneumatík, ktoré má byť súčasťou „ekologizácie“ automobilizmu.
Samotné automobilky považujú normu Euro 7 za príliš drahú a zbytočnú. Európska komisia chce, aby sprísnené emisné pravidlá platili už od júla 2025 pre osobné autá a dodávky. Autobusy a nákladiaky by mali dvojročný odklad.
VW: Ak sa norma Euro 7 neodloží, stopneme výrobu viacerých modelov
Podľa predstaviteľov Volkswagenu by sa mala nová emisná norma Euro 7 zaviesť najskôr na jeseň v roku 2026. Volkswagen tlačí na Európsku komisiu, aby odložila implementáciu emisných pravidiel Euro 7 najskôr na jeseň 2026, informuje magazín Automotive News Europe s odvolaním sa na stanovisko automobilky.
Spoločnosť tvrdí, že ak nové emisné predpisy vstúpia do platnosti v júli 2025, bude musieť zastaviť výrobu niekoľkých modelov.
Ďalšie nariadenia novej emisnej normy Euro 7, ako sú limity na drobné častice z bŕzd a opotrebovania pneumatík, by sa mali odložiť na neurčito. „Je na ich implementáciu potrebných niekoľko rokov prípravného obdobia,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré poukazuje na nedostatok dodávateľov a chýbajúce pneumatiky, ktoré by vyhovovali novým požiadavkám.
Čo znamená zákaz spaľovákov, emisná norma Euro 7 a čínska konkurencia?
Ak by sme aj my pristúpili zodpovedne k plánom EÚ prejsť od roku 2035 na bezemisné autá, každoročne by sme museli zaregistrovať približne 15-tisíc elektrických vozidiel. V súčasnosti sme však na čísle maximálne 1300 elektrických vozidiel. Popritom sa diskutuje o zavedení emisnej normy Euro 7.
„Európska únia nám stanovila, že pobežíme sto metrov za 11 sekúnd. Dnes to beháme pod 11 sekúnd a splnili sme hranicu EÚ. No nová norma Euro 7 stanovuje také podmienky, že už nebeháme v hale pod strechou na tartane a s tretrami, ale pôjdeme do kopca, bosí, v protivetre a v mínus dvadsaťstupňových mrazoch. Naozaj nevieme, ako to máme rozumne technicky splniť,“ hovorí o tejto norme výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak.
Viac v rozhovore s ním o zákaze spaľovacích motorov, čínskej konkurencii, ale aj o trende SUV vozidiel v článku TU.
Zdroj: pravda.sk (1), (2), (3) / InfoVojna