...

OSN schválilo drvivou väčšinou rezolúciu, ktorá žiada humanitárne prímerie v Pásme Gazy. USA, sionistický Izrael a Česká republika boli proti. Slovensko, Maďarsko a Nemecko sa zdržali hlasovať


Valné zhromaždenie OSN zasadlo v utorok v New Yorku na žiadosť arabských a moslimských štátov.


Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) prijalo v utorok drvivou väčšinou rezolúciu žiadajúcu okamžité humanitárne prímerie v Pásme Gazy, kde pokračuje vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Na prijatie rezolúcie bola potrebná dvojtretinová väčšina. Hlasovalo za ňu 153 krajín, desať členov svetovej organizácie bolo proti vrátane USA a Izraela a 23 sa zdržali hlasovania. Medzi európskymi krajinami hlasovalo proti rezolúcii popri ČR aj Rakúsko. Nemecko, Slovensko či Maďarsko sa hlasovania zdržali.

Pre porovnanie, za rezolúciu z 27. októbra, ktorá vyzývala na "humanitárne prímerie vedúce k zastaveniu nepriateľských akcií", sa vyslovilo 120 krajín, 14 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania.

Rezolúcia vyjadruje "veľké znepokojenie nad katastrofálnou humanitárnou situáciou v Pásme Gazy a utrpením palestínskeho civilného obyvateľstva" a uvádza, že Palestínčania a Izraelčania musia byť chránení v súlade s medzinárodným humanitárnym právom.

Žiada tiež "okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov, ako aj zabezpečenie humanitárneho prístupu" do Gazy.

Valné zhromaždenie OSN zasadlo v utorok v New Yorku na žiadosť arabských a moslimských štátov. O rezolúcii navrhujúcej okamžité prímerie hlasovala minulý piatok aj Bezpečnostná rada OSN. Spojené štáty, ktoré v konflikte v Pásme Gazy podporujú Izrael, však tento návrh vetovali.

 

Zdroj: cas.sk / pravda.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.