Petrovi Saganovi komplikujú jeho športový výkon problémy so srdcom a vysoký tep. Uznávaný slovenský kardiochirurg Fischer za tým vidí očkovanie proti Covid-19
V závere úspešnej cyklistickej kariéry v TotalEnergies kvárili Petra Sagana problémy s dlhým covidom, teraz brzdia jeho snahy o účasť na olympijských hrách v Paríži problémy so srdcom.
Petrovi Saganovi (34) sa opäť ozvali problémy so srdcom. Po februárovej ablácii, čo je liečba, ktorá sa používa pri závažných srdcových poruchách, ho čaká invazívny zákrok u talianskeho odborníka. Uznávaný slovenský kardiochirurg Viliam Fischer (85) však v súvislosti s jeho problémami zdvíha varovný prst.
Podľa informácii, ktoré v uplynulých hodinách zverejnil sám Tourminátor na sociálnych sieťach, bilo jeho srdce počas tréningu v Marseille opäť príliš rýchlo.
Podobné ťažkosti s vysokým tepom sa objavili u rodáka zo Žiliny už vo februári. Vtedy jeho monitor srdcovej frekvencie opakovane zaznamenával hodnoty nad 200 úderov za minútu, pričom zvyčajne sa pohybuje okolo 190. Teraz sa udialo niečo podobné.
Sagan neváhal ani sekundu, okamžite zrušil svoj najbližší program a namiesto bicyklovania smerovali jeho kroky do nemocnice. „Nie je sa čoho báť, ale dalo by sa povedať, že moje srdce potrebuje zastávku v boxoch. Budúci týždeň podstúpim operáciu a vďaka môjmu priateľovi a kardiológovi Robertovi Corsettimu som si istý, že sa čoskoro vrátim na bicykel,“ napísal slovenský cyklista koncom minulého týždňa na sociálnych sieťach.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Problémy so srdcom začali po februárových pretekoch XCO v Španielsku, keď mal Sagan nezvyčajne vysoký tep a jeho monitor srdcovej frekvencie opakovane zaznamenával hodnoty nad 200 úderov za minútu. Vtedy médiá, vrátane La Gazetta dello Sport informovali, že Sagan mal podstúpiť operačný zákrok s názvom ablácia, ktorým by odstránili tkanivo, ktoré arytmiu spôsobuje. To sa nepotvrdilo a trojnásobný majster sveta dostal senzor, ktorý neustále monitoruje jeho tep.
Po pár týždňoch sa však operácia ukázala ako nevyhnutná, čo potvrdil Sagan na Instagrame. „Kým som trénoval v Marseille, opäť sa objavili moje problémy so srdcovým rytmom. Nie je sa čoho báť, ale dalo by sa povedať, že moje srdce potrebuje zastávku v boxoch,“ napísal Slovák.
Sagan mal po arytmií dostať senzor, ktorý neustále monitoruje jeho tep a v prípade, že by sa achykardická epizóda zopakovala, tento senzor zaznamená EKG. Na základe toho by sa dala určiť presnejšia diagnóza.
Elitný slovenský reprezentant v cestnej cyklistike Peter Sagan bol vzatý na viaceré vyšetrenia. Ako informuje web sport24.sk, 34-ročného žilinského rodáka trápi abnormálna tachykardia. A to môže nabúrať aj jeho plány v lete štartovať v horskej cyklistike na OH v Paríži.
Sagan v polovici febuára 2024 spadol počas pretekov, ktoré však napokon dokončil. „Saganovi sa po pretekoch ihneď vybavil scenár Sonyho Colbrelliho, ktorý musel pre problémy so srdcom ukončiť kariéru. Tourminátorova tepová frekvencia presahovala 200 úderov za minútu, čo sa doposiaľ v jeho kariére ešte nestalo. Maximum sa vždy pohyboval okolo 190 úderov za minútu. Údaje z meracích zariadení ako prvý zanalyzoval tréner Patxi Vila,“ referuje sport24.sk.
Slovenský reprezentant sa mal hneď obrátiť na kardiológa Roberta Corsettiho, ktorého pozná od začiatku profesionálnej kariéry.
"Budúci týždeň podstúpim operáciu a vďaka môjmu priateľovi a kardiológovi Robertovi Corsettimu som si istý, že sa čoskoro vrátim na bicykel,“ uviedol žilinský rodák.
„V utorok už sedel v jeho ordinácii v Imole. V ten istý deň a aj v stredu absolvoval niekoľko testov vrátane testu maximálnej námahy na cykloergometri,“ uviedol spomenutý zdroj.
Sagan kvôli tomu vynechá najbližšie podujatia na horskom bicykli, ale tiež cestné jednorazovky v Slovinsku, na ktorých sa mal v najbližších dňoch zúčastniť.
V súvislosti s jeho súčasnými zdravotnými problémami sa spomína postcovidový syndróm, keďže Peter Sagan prekonal koronavírus niekoľkokrát. A to aj napriek tomu, že je proti nemu zaočkovaný.
Lenže práve očkovanie môže podľa celosvetovo uznávaného slovenského kardiochirurga Viliama Fischera stáť za jeho problémami so srdcom. „Nedá sa to vylúčiť. Ak by jeho problémy súviseli s vakcináciou, bol by som maximálne opatrný a s tréningom by som začínal ako po ťažkom zranení. Niekoľko mesiacov by som sa testoval s pomaly sa zvyšujúcou záťažou, než by som dospel do maxima. Ja osobne s mojimi vedomosťami by som toto praktizoval minimálne polroka, skôr by som nešiel do plného pretekania,“ skonštatoval pre Šport24.sk Viliam Fischer s tým, že nejde len o jeho názor, ale aj o názory približne 50 svetových virológov, infektológov, epidemiológov, bakteriológov, či známych klinických pracovníkov a teda ľudí, ktorý sa tým detailne zaoberajú.
Uznávaný odborník zároveň priznáva, že kým detailne nepozná diagnózu trojnásobného majstra sveta, je v rozpakoch ako nikdy predtým. Ale… „Po preštudovaní a predebatovaní všetkého, čo súvisí s možnými postvakcinačnými následkami, moja jednoznačná odpoveď na to, či má Sagan ďalej súťažiť alebo nie, neexistuje. Po tom, čo som všetko čítal, seriózne na to neodpovie žiadny lekár,“ dodal Viliam Fischer.
Násilná propagandistická očkovacia kampaň "Vakcína je sloboda" z roku 2021. Prvými osobnosťami podporujúcimi kampaň Vakcína je sloboda boli Zuzana Čaputová, Vladimír Krčméry, Viliam Dobiáš, Kamila Magálová, Elena Vacvalová, Renáta Názlerová, Adela Vinczeová, Daniel Hevier, Ondrej Kandráč, Matej Tóth, Marek Hamšík:
Zdroj: sport24pluska.sk / startitup.sk / sportweb.pravda.sk / InfoVojna