...

Pithart, Halík, Žantovský a ďalší radikálni progresívno-liberálni extrémisti & politickí aktivisti z Českej republiky sa nehoráznym spôsobom miešajú do našich vnútorných záležitostí a chcú voči Slovensku rozpútať totálnu nenávisť. V otvorenom liste vyzvali predsedníčku českého parlamentu Pekarovú Adamovú, aby prerušila kontakt so slovenským parlamentom, ak dôjde k odvolaniu Šimečku z funkcie podpredsedu NR SR


Mimoriadna schôdza k odvolávaniu vodcu PS Michala Šimečku by mala byť vo štvrtok 12. septembra. Koaliční politici argumentujú tým, že Šimečkova rodina, aj jeho partnerka, mali od štátu čerpať dotácie. Zároveň podľa nich zneužil demokratické práva na to, aby systém dotácií pre svojich blízkych ochránil.


Dvadsať českých osobností vyzvalo predsedníčku českého parlamentu Markétu Pekarovú Adamovú, aby v prípade odvolania podpredsedu parlamentu Michala Šimečku (PS) prerušila so slovenským parlamentom oficiálne kontakty. Medzi signatármi je aj expremiér českej vlády Petr Pithart, duchovný Tomáš Halík, bývalý veľvyslanec Michael Žantovský či režisérka Olga Sommerová.

Strany Smer, SNS a Hlas musia dosiahnuť odvolanie šéfa PS Michala Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady. Ak to tak nebude, medzi koaličnými partnermi vznikne veľa otázok. Vyhlásil to vo videu na sociálnej sieti predseda SNS Andrej Danko. Apeluje preto na Hlas. Dodal, že otázka nového šéfa NR SR nebude na septembrovej schôdzi podstatná.

„Najdôležitejšie je, aby Hlas ukázal jednotu a aj svoj charakter vo štvrtok, keď budeme odvolávať Šimečku,“ povedal Danko. Poslanci Hlasu nepridali svoje podpisy pod návrh na odvolanie Šimečku. Hlas opakovane hovorí, že šéf PS by mal z postu odstúpiť sám. Koaliční poslanci ho chcú odvolať pre podozrenia o čerpaní štátnych dotácií osobami, ktoré sú Šimečkovi blízke. On to vníma ako pomstu za dobrú opozičnú prácu.

Danko tiež v pondelok skonštatoval, že poverenie viesť Národnú radu má aktuálne jej podpredseda Peter Žiga (Hlas). „Pre SNS a Smer je dôležité, aby bol odvolaný Šimečka,“ dodal.

Predseda SNS potvrdil, že nechcel rokovať o poste šéfa NR SR výmenou za ministerstvo. Vysvetlil, že politika nemá byť o kšeftovaní. Dodal, že ak by sa s Hlasom dohodol na výmene ministerstva, Hlas by mohol mať viac postov vo vláde ako Smer.

Post šéfa NR SR nie je obsadený od apríla, keď zvíťazil Peter Pellegrini v prezidentských voľbách. Podľa koaličnej zmluvy patrí miesto Hlasu, ale nárokovalo si naň aj SNS. Premiér Robert Fico (Smer) opakuje, že sa na výsledku musia dohodnúť strany Hlas a SNS. Situácia sa podľa Fica môže vyvinúť aj tak, že buď bude predsedom parlamentu Danko, alebo ním ostane Žiga.

Strana Smer bude hlasovať za odvolanie šéfa progesívcov, podľa Roberta Fica sa rovnako zachová ich najmenší koaličný partner, Slovenská národná strana. „Všetko má dnes v rukách Hlas, či pán Šimečka padne alebo nepadne,“ vyjadril sa premiér.

Mimoriadna schôdza k Šimečkovmu odvolávaniu by mala byť vo štvrtok 12. septembra. Koaliční politici argumentujú tým, že rodina Michala Šimečku, aj jeho partnerka, mali od štátu čerpať dotácie. Zároveň podľa nich zneužil demokratické práva na to, aby systém dotácií pre svojich blízkych ochránil.

V tomto smere narážali na verejné zhromaždenia, ktoré podporovali odvolávanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD). Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok Šimečku opakovane vyzval na to, aby sám odstúpil z postu podpredsedu parlamentu.

 

Zdroj: pravda.sk / trend.sk / finreport.skdenikn.cz / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.