Podpredseda parlamentu Blaha píše otvorený list britskému veľvyslancovi: „Neposielajte Juliana Assangea na smrť do USA. Zakladateľ WikiLeaks je globálnym symbolom boja proti okliešťovaniu slobody slova a proti totalitným tendenciám, ktoré zvnútra rozožierajú demokraciu aj v krajinách tzv. demokratického Západu“
Manželka Juliana Assangea varovala, že zakladateľ WikiLeaks "zomrie", ak bude vydaný do Spojených štátov. O jeho odvolaní bude rozhodovať britský Najvyšší súd tento týždeň. Profesor politických vied na Chicagskej univerzite a odborník na medzinárodné vzťahy John J. Mearsheimer sa k jeho prípadu vyjadril vo svojom videu. „Trestné stíhanie Juliana Assangea je zločinom proti ústave,“ napísal v nedeľu 18. februára 2024 bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. „Rozhodnutie deportovať Juliana Assangea do USA, aby tam bol drakonickým spôsobom potrestaný, by vytvorilo nebezpečný precedens, ktorý by mohol mať vážne dôsledky pre slobodu tlače na celom svete,“ uviedol námestník predsedu parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SSD) vo svojom liste adresovanom britskému ambasádorovi na Slovensku.
Vážený pán veľvyslanec,
verejnosť na Slovensku s vážnym znepokojením sleduje dianie okolo whistleblowera Juliana Assangea, človeka, ktorému svet vďačí za to, že sa dozvedel pravdu o mnohých zločinoch páchaných v mene veľmocí.
Je iróniou, že v čase, kedy mnohé západné kruhy ostro kritizujú to, čo sa stalo Alexejovi Navaľnému, v britskom väzení sa nachádza nevinný človek, Julian Assange, ktorý sa "previnil" iba tým, že bojoval za pravdu a slobodu slova. Mnohým ľuďom na Slovensku to pripadá ako do očí bijúce pokrytectvo.
Julian Assange ako zakladateľ organizácie Wiki Leaks, ktorá viac ako desaťročie zverejňuje utajované vládne a korporátne dokumenty týkajúce sa USA, ale aj mnohých iných štátov, má byť deportovaný do USA, kde mu hrozí trest odňatia slobody na 175 rokov, pričom podľa ľudskoprávnych aktivistov nie je vylúčený ani trest smrti.
Dôvodom tohto drastického trestu má byť zverejnenie tajných dokumentov, hoci on a jeho spolupracovníci tieto dokumenty zverejnili výlučne s ušľachtilým cieľom informovať verejnosť o zločinoch, ktorých sa americký režim dopustil v Iraku, Afganistane a iných krajinách.
Išlo okrem iného o letecké útoky, pri ktorých zahynuli civilisti, vrátane novinárov, o mučenie zajatcov, o popravy bez súdneho procesu a iné vojnové zločiny.
Asi sa obaja zhodneme, vážený pán veľvyslanec, že takéto neľudské činy sú absolútne neprípustné a je absurdné, ak sa nesnažíme potrestať toho, kto ich spáchal, ale toho, kto o nich informoval svetovú verejnosť.
Julian Assange je pre veľkú časť svetovej verejnosti globálnym symbolom boja proti postupnému okliešťovaniu slobody slova a proti totalitným tendenciám, ktoré zvnútra rozožierajú demokraciu aj v krajinách tzv. demokratického Západu.
Vážený pán veľvyslanec,
dovoľujem si Vás upozorniť, že rozhodnutie deportovať Juliana Assangea do USA, aby tam bol drakonickým spôsobom potrestaný, by vytvorilo nebezpečný precedens, ktorý by mohol mať vážne dôsledky pre slobodu tlače na celom svete.
Ak pripustíme, aby USA potrestali austrálskeho občana za jeho statočný postoj, za to, že v Európe zverejňuje pravdu o zločinoch, ktoré USA páchajú vo svete, tak potom už žiadni novinári nebudú môcť o podobných veciach slobodne písať, pretože nebudú pred pomstou veľmocí v bezpečí.
Treba zdôrazniť, že Julian Assange neporušil žiadny britský zákon a len plnil svoje povinnosti ako novinár. Jeho vydanie a potrestanie za jeho hrdinský čin whistleblowerstva poruší Európsku konvenciu o ľudských právach, vrátane jeho práva na slobodu prejavu.
Vážený pán veľvyslanec,
tento týždeň sa v Londýne má definitívne rozhodnúť o tom, či sa Julian Assange ešte môže odvolať voči rozhodnutiu deportovať ho do USA, kde na neho čaká prísny a nespravodlivý rozsudok.
Už tento týždeň by mohol padnúť konečný verdikt, na základe ktorého by Julian Assange mohol byť bezodkladne vydaný do USA, kde mu hrozí možno aj smrť.
Vzhľadom na vyššie uvedené, a tiež vzhľadom na avizované nové dôkazy o údajných plánoch CIA Assangea uniesť a zavraždiť, ktoré sľubujú priniesť Assangeovi obhajcovia, ale v neposlednom rade aj vzhľadom na jeho zhoršujúci sa zdravotný, tak fyzický, ako aj psychický stav, ktorý je dôsledkom mučivých podmienok pri jeho väznení, týmto vyzývam britské úrady v mene mojom, a tiež v mene rovnako zmýšľajúcej časti slovenskej verejnosti, aby nevydali Juliana Assangea do USA, a aby sa plnou váhou postavili za slobodu slova.
Prosím Vás o tlmočenie tejto výzvy britským úradom. Ide o spravodlivú vec, ktorá nepozná odklad. Ide o život človeka, ktorého právom možno označiť za hrdinu. A veľká časť Slovenska stojí za ním.
S úctou,
PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.
podpredseda NR SR
Profesor politických vied na Chicagskej univerzite a odborník na medzinárodné vzťahy John J. Mearsheimer sa k jeho prípadu vyjadril vo svojom videu. „Trestné stíhanie Juliana Assangea je zločinom proti ústave,“ napísal v nedeľu 18. februára 2024 bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.
Viac v článku a videu TU.
"V utorok a stredu (20. a 21.2) sa v Londýne uskutoční zasadnutie Najvyššieho súdu (Supreme Court) o tom či dovolí Julianovi Assangeovi sa odvolať voči rozhodnutiu britskej vlády ho vydať do USA. Ak môžete, tak prídite na demonštráciu v utorok 20.2 o 18:00 pred budovu Britskej ambasády v SR, Panská 16, Bratislava," uvádza na sociálnej sieti mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP).
"Assange je zakladateľ a vydavateľ WikiLeaks. USA ho dlhodobo prenasledujú pretože odhalil vojnové zločiny ich armády v Iraku a Afganistane.
Assange je austrálsky občan, držiteľ platného, medzinárodného novinárskeho preukazu a činy, ktoré USA považuje za nelegálne vykonával v Európe kde za ne nie je a ani nikdy nebol stíhaný. Ak by bol vydaný hrozí mu až 175 rokov väzenia podľa zákona z roku 1917.
Assange je už skoro 5 rokov na žiadosť vlády USA väznený v Belmarsh prison prezývanej "britské Guantánamo" kde je 23 hodín denne na samotke.
Assange bol prvýraz bol zatknutý krátko po tom ako v roku 2010 zverejnil uniknuté tajné depeše americkej armády. Záznamy obsahujú informácie o vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv počas vojen v Iraku a Afganistane ako aj dôkazy o mučení na Guantanáme (o ktorom sme informovali včera) a masívnej korupcii vlád po celom svete.
Proti jeho stíhaniu sa opakovane ozvali aj Európsky parlament, Rada Európy (CoE) a OECD. Za svoju prácu získal cenu Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov, tú istú ako Ján Kuciak, minulý rok bol nominovaný na Sacharovovu cenu a opakovane aj na Nobelovu cenu mieru.
Jeho prepustenie žiada austrálska vláda, novinárske a ľudsko-právne organizácie ako aj významné svetové médiá vrátane New York Times, ktoré jeho prenasledovanie označili za riziko pre slobodu tlače," pripomína IĽP.
Zdroj: Telegram Ľuboš Blaha / InfoVojna