Poľskú rafinériu PKN Orlen likvidujú vysoké ceny ropy po tom, ako Varšava zakázala dodávky lacnej ruskej ropy. Generálny riaditeľ ropného koncernu vyzval sprísniť protiruské sankcie napriek miliónovým stratám kvôli alternatívnym dodávkam
Petrochemický závod Orlen pokračoval v dovoze ruskej ropy na svoj domáci trh až do februára. A to napriek pôvodnému prísľubu Poľska zastaviť dovoz ruskej ropy do konca minulého roka..
Zákaz dodávok ruskej ropy stojí poľskú rafinérsku spoločnosť PKN Orlen milióny dolárov denne. Firma uvádza, že má problém zháňať alternatívne dodávky pre svoju českú rafinériu v Litvínove, píše na svojom webe denník Financial Times.
Russian oil ban costs Polish oil company PKN Orlen millions a day, says boss https://t.co/2XkpgmdPU5
— Financial Times (@FinancialTimes) May 7, 2023
Podľa generálneho riaditeľa poľskej firmy Daniela Obajteka by protiruské sankcie mali byť prísnejšie.
Obajajtek hovorí o strate asi 27 miliónov dolárov denne. Na vine je podľa neho cenový rozdiel asi 30 dolárov za barel medzi lacnejšou ruskou ropou a alternatívnymi dodávkami.
"Nenazýval by som to stratou: Ide o nepodporovanie Ruska," povedal Obajtek britskému listu. "Toto sú trhové náklady a platí pre každú spoločnosť, ktorá nedováža ropu z Ruska," uviedol.
Dodal však, že jeho podnik stále používa ruskú ropu privádzanú potrubím cez sieť Družba pre českú rafinériu v Litvínove, na ktorú sa doteraz nevzťahovali sankcie, a to napriek tomu, že vláda vo Varšave presadzuje prísnejšie sankcie Únie voči Moskve.
"Kompletná náhrada ruskej ropy vyžaduje zlepšenie logistiky dodávok ropy, na čom pracujeme s českou vládou," povedal Obajtek FT.
Orlen tiež pokračoval v dovoze ruskej ropy na svoj domáci trh až do februára. A to napriek pôvodnému prísľubu Poľska zastaviť dovoz ruskej ropy do konca minulého roka. Minulý mesiac Orlen oznámil, že ukončil svoju poslednú zmluvu s ruskou spoločnosťou Tatnefť s tým, že to nemohol urobiť skôr bez toho, aby riskoval ruskú žalobu za porušenie podmienok zmluvy.
Európska únia v minulom roku zakázala dovoz ropy z Ruska po mori. Do zákazu ale nezahrnula ropu prepravovanú po súši cez sieť ropovodov Družba, ktorá spája Rusko s Poľskom a niekoľkými ďalšími krajinami Európskej únie vrátane Slovenska a Česka.
Kým Orlen sa sám snaží stať sa od Ruska nezávislým, tak ruské ropné spoločnosti podľa Obajteka stále "zaplavujú Európu petrochemickými produktmi" a ďalšími ropnými derivátmi napriek sankciám Európskej únie, ktoré majú znížiť schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine.
Vymenoval niekoľko medzier, ktoré umožnili ruskému ropnému sektoru naďalej zarábať "slušné peniaze" z Únie. Konkrétne dôkazy o porušovaní sankcií však neuviedol.
"Ak to zhrnieme, myslím si, že sankcie by mali byť prísnejšie. Nemal by to byť len trik, ako zlepšiť mediálny obraz Európy,“ povedal Obajtek.
Zdroj: trend.sk