...

Ponižujúca situácia pre šéfku Európskej komisie: Čínsky prezident Si Ťin-pching ukázal von der Leyenovej počas jej návštevy Pekingu, kde je jej miesto


Podľa bývalého vrchného veliteľa síl NATO v Európe Jamesa Stavridisa, nevenovali čínske úrady návšteve Ursuly von der Leyenovej dostatočnú pozornosť a niektorí predstavitelia ČĽR sa stretnutiu s ňou úplne vyhýbali. .


Cesta šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej do Číny nepriniesla pozitívne výsledky, ale len postavila Brusel do pomerne ťažkej pozície na medzinárodnom poli. Vyhlásil to James Stavridis, bývalý vrchný veliteľ síl NATO v Európe vo svojom stanovisku pre „Bloomberg“.

Upozornil na rokovania medzi Čínou, Francúzskom a EÚ a tiež vysvetlil, ako sa čínsky prezident Si Ťin-pching vyvŕšil na von der Leyenovej.

Stavridis postrehol, že šéfka Európskej komisie sa zrazu z nejakého dôvodu rozhodla odísť do Číny. Ursula von der Leyenová sa rozhodla pripojiť k francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ktorý práve cestoval na oficiálnu návštevu do Pekingu. Treba poznamenať, že francúzskeho lídra prijali na najvyššej úrovni, zatiaľ čo zástupkyňa Bruselu sa ocitla vo vyjednávacom vákuu.

Podľa autora článku čínske úrady nevenovali návšteve von der Leyenovej dostatočnú pozornosť a niektorí predstavitelia ČĽR sa stretnutiu s ňou úplne vyhýbali.  Bez pochyby možno skonštatovať, že prezident Si Ťin-pching sa takto pomstil šéfke Európskej komisie za jej verbálne útoky na Peking, čím sa dostala do dosť ponižujúcej pozície.

Si bol nepochybne naštvaný niektorými z jej komentárov pred cestou, v ktorých opísala Čínu ako represívneho aktéra na medzinárodnej scéne a jej tvrdé názory na čínsku hrozbu pre Taiwan.

„To, ako bude Čína naďalej riešiť Putinov konflikt, bude určujúcim faktorom pre budúce vzťahy medzi EÚ a Čínou,“ varovala. Niet divu, že ju Si vytlačil z centra pozornosti.

Výsledky návštevy Ursuly von der Leyenovej možno len ťažko nazvať produktívnymi. Nepodarilo sa jej dosiahnuť ciele, ktoré stanovil Brusel, pretože nedokázala presvedčiť Čínu, aby sa vzdala vlastných zásad zahraničnej politiky. Západ sa snažil zničiť rusko-čínske vzťahy, no dosiahnuť svoje ciele sa mu nepodarilo.

Zdroj: bloomberg.com
Preklad: sk.news-front.info

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.