Pôvod Covid-19 súvisí s únikom z čínskeho laboratória, konštatuje nová správa Kongresu USA
Americkí zákonodarcovia dospeli k záveru, že koronavírus pochádza z výskumného laboratória v Číne. Správa uvádza, že čínska vláda, americké vládne agentúry a niektorí členovia medzinárodnej vedeckej komunity „sa snažili zakryť fakty týkajúce sa pôvodu pandémie“.
Covid-19 pravdepodobne pochádza z laboratória v čínskom Wuhane, konštatuje v 520-stranovej správe po dvojročnom vyšetrovaní Výberový podvýbor amerického Kongresu pre pandémiu koronavírusov.
????FINAL REPORT????
— Select Subcommittee on the Coronavirus Pandemic (@COVIDSelect) December 2, 2024
The Select Subcommittee on the Coronavirus Pandemic’s final report is the most thorough review of the pandemic conducted to date.
This report ensures COVID-19 accountability and serves as a roadmap for the U.S. to prepare for and respond to future pandemics. pic.twitter.com/4JMGCzx9w1
Zistila, že vírus má biologickú vlastnosť, ktorá sa v prírode nevyskytuje, a údaje naznačujú, že všetky prípady Covid-19 pochádzajú z jediného zavlečenia do ľudského organizmu, čo posilňuje teóriu „úniku z laboratória“.
Správa uvádza, že čínska vláda, americké vládne agentúry a niektorí členovia medzinárodnej vedeckej komunity „sa snažili zakryť fakty týkajúce sa pôvodu pandémie“.
Koronavírus, ktorý bol prvýkrát zistený v centrálnom čínskom meste Wuhan v decembri 2019, sa rozšíril ďaleko za hranice krajiny a zabil viac ako 7 miliónov ľudí na celom svete.
Podľa správy vedúce čínske výskumné laboratórium pre koronavírusy vo Wuhane „v minulosti vykonávalo výskum s nedostatočnou úrovňou biologickej bezpečnosti“.
V dokumente sa tvrdí, že výskumníci v laboratóriu „ochoreli na vírus podobný COVID na jeseň roku 2019, niekoľko mesiacov pred objavením COVID-19 na mokrom trhu“. „Podľa takmer všetkých vedeckých meradiel, ak by existoval dôkaz o prirodzenom pôvode, už by sa objavil,“ uvádza sa ďalej.
Na začiatku pandémie teórie naznačovali, že vírus sa objavil na čínskom „mokrom trhu“. Tieto tradičné trhy sú známe tým, že sa na nich často predáva mäso, ryby, produkty a exotické zvieratá v nehygienických podmienkach.
V roku 2020 však vtedajší prezident Donald Trump bez poskytnutia dôkazov tvrdil, že vírus pochádza z čínskeho laboratória. Peking uviedol, že toto tvrdenie bolo predvolebnou taktikou zameranou na posilnenie Trumpovej pozície medzi republikánskymi voličmi.
V rámci slovnej vojny vtedajší hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien presadzoval teóriu, že vírus mohla do Číny zaviesť americká armáda.
Donald Trump roku 2021 vyhlásil, že Čína by mala zaplatiť odškodné za svoju úlohu v pandémii Covid-19, pričom tvrdil, že ak by sa správne odhadli celosvetové škody, pravdepodobne by dlhovala až 60 biliónov dolárov.
V tom istom roku Dr. Anthony Fauci - vtedajší hlavný lekársky poradca prezidenta Joea Bidena, ktorý čelil intenzívnej kritike za postup pri riešení pandémie - povedal, že implikácia, že laboratórny výskum viedol k pandémii Covid-19, je „bezohľadná“ a „molekulárne nemožná“.
Správa kongresového podvýboru tiež kritizuje reakciu amerických úradníkov a uvádza, že „členovia a zamestnanci odhalili korupciu na vysokej úrovni v americkom systéme verejného zdravotníctva, potvrdili najpravdepodobnejší pôvod pandémie, verejne hnali k zodpovednosti aktérov (operácie) COVID-19, podporili dvojstranný konsenzus v následných otázkach týkajúcich sa pandémie“.
Zdroj: rt.com / InfoVojna