...

Prečo vo voľbách neuspelo hnutie Republika?


Je zjavné, že kritickú časť voličov vysal Smer a niečo aj SNS. Prečo k tomu však došlo? Dôvodov je viacero, pričom niektoré Republika neovplyvní, z iných sa môže poučiť.


Je zjavné, že kritickú časť voličov vysal Smer a niečo aj SNS. Prečo k tomu však došlo? Dôvodov je viacero, pričom niektoré Republika neovplyvní, z iných sa môže poučiť.

1. Zachraňovanie SNS

Pronárodní voliči, ktorí nie sú fixovaní na jednu zo strán, ale rozmýšľali takticky a pragmaticky, sa mohli na základe prieskumov rozhodnúť dať hlas SNS, aby neprepadli jej hlasy a zvýšila sa šanca na vládu bez PS. Republika vyzerala, že má parlament istý.

2. Slabý koaličný potenciál

V podstate iba zo strany Smeru a SNS sa dalo čakať, že by s Republikou išli do vlády a aj to len v nevyhnutnosti. Smer, SNS a Republika by však ťažšie získali parlamentnú väčšinu, pričom Fico by zrejme i tak preferoval silnejšiu vládu s Hlasom.

Ako reálnejšia alternatíva sa tak javila vláda Smer, Hlas a SNS, ktorá však v prieskumoch tiež vychádzala ako na hrane parlamentnej väčšiny, preto mnohí voliči preferovali SNS alebo Smer.

3. Málo odlišná a málo atraktívna alternatíva voči Smeru

Tým, že Smer vyslal Republike signál, že je ochotný ísť do vlády iba so stranami s antifašistickou orientáciou, Republika opustila niektoré témy, ktoré by boli pre Smer toxické. Je možné, že plnením tejto objednávky stratili časť voličov, ktorým prezentovanie sa Republiky v antifašistickom závoji prišlo neautentické až pokrytecké.

ĽS NS dokázalo mať vyššie percento napriek tomu, že strana bola spájaná s adoráciou prvej Slovenskej republiky, s odmietaním SNP ap. Je možné, že volič radšej prehltne istý antagonizmus medzi sebou a politikmi, ktorých volí, a ťažšie toleruje to, ak politikom príliš viditeľne veje plášť podľa vetra.

Vo výsledku tak bola Republika svojimi postojmi pomerne málo odlíšiteľná od Smeru, pričom Smer má významnejšie politické osobnosti, mal jasnú istotu v prekročení brány parlamentu aj väčší koaličný potenciál.

4. Smer – symbolický víťaz nad PS

Mnoho voličov Smeru, ktorí by to inak hodili Republike, volilo Smer symbolicky kvôli tomu, aby nebolo PS prvé.

5. Slabý výkon v predvolebných debatách

To, čo však mohlo byť rozhodujúce, je slabý výkon predstaviteľov Republiky v predvolebných debatách.
Predstavitelia Republiky boli, resp. sú zrejme rozmaznaní intelektuálne menej zdatným voličstvom, s ktorým sa stretávajú na sociálnych sieťach či v uliciach. V debatách v konfrontácii s reálnou protistranou však pri prezentácii svojich naratívov padali na formulovaných detailoch a vyzneli nakoniec defenzívne a neraz ako porazení.

Republikáni sa dokonca ani neučili na vlastných chybách a stávalo sa, že ich nachytávali na tých istých veciach a opätovne na to nereagovali dostatočne profesionálne a efektívne.

Obviňovanie Matoviča z korupcie, obviňovanie Naďa či Krúpu z vybrakovania armádneho arzenálu, programové body podobajúce sa na utopický socializmus ap. tam často zlyhávali, a to opakovane.

6. Program plný bludov

Vo všeobecnosti platí, že strany vo voľbách predkladajú programy plné rôznych kreatívnych vecí, ktoré na prvý pohľad vyzerajú atraktívne, pri hlbšom zamyslení ide však často o hlúposti, ktoré by vo výsledku narobili buď viac škody ako úžitku, alebo sú ekonomicky príliš nákladné a strana nemá reálnu predstavu, ako dané veci financovať.

Samozrejme, takýto program má aj Progresívne Slovensko, lenže hlavnoprúdoví moderátori predvolebných debát predstaviteľov PS za toto iba poslušne hryzkali. Republika, ktorá je v danom prostredí silno nepriateľským subjektom, si takýto program nemohla dovoliť predložiť. Resp. mohla, ale stal sa ľahkým terčom výčitiek až výsmechu.

Namiesto toho mohla Republika zvoliť menej pompézne programové body, ktoré by boli ale realistické, ľahko obhájiteľné a mohli spomedzi ostatných vyčnievať poctivosťou v tom, že by aj vysvetlili realistické financovanie predkladaných opatrení.

Zdroj: Facebook Hrot.info

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.