...

Pred Vianocami sa Slovákom oplatí nakúpiť v zahraničí. Niektoré potraviny sú u našich susedov o desiatky percent lacnejšie


Už menej sa podľa analytika UniCredit Bank Slovákom oplatí vycestovať do blízkeho zahraničia za nákupmi vianočných darčekov.


Slovákom sa na predvianočné nákupy oplatí vycestovať do okolitých krajín, a to najmä za nákupom potravín. Uviedol to v analýze Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

„Vzhľadom na dodatočné náklady na dopravu dáva nákupná turistika zmysel najmä v geograficky blízkych krajinách. V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny. Tie sú v priemere nepatrne drahšie len v Rakúsku. Naopak, v Poľsku sú aj vďaka nižšej DPH lacnejšie až takmer o štvrtinu. Drahšie v Rakúsku je najmä pečivo (o 6 %), mäso (o 29 %) a ryby (o 16 %),“ spresnil.

Ceny ostatných potravinových položiek podľa Koršňáka sú aj v Rakúsku v priemere nižšie ako na Slovensku, najvýraznejšie, až o 16 %, sú nižšie ceny mlieka a vajec. Za mliekom, mliečnymi výrobkami a vajcami sa podľa neho, naopak, neoplatí vycestovať do Maďarska, kde je ich cena v priemere dokonca nepatrne vyššia ako na Slovensku.

Priblížil, že ceny nealkoholických nápojov sú nižšie vo všetkých okolitých krajinách, najmenej o takmer 7 % v Maďarsku, najviac o 16 % opäť v Poľsku.

Nákupy vianočných darčekov sa v zahraničí neoplatia

Už menej sa podľa Koršňáka Slovákom oplatí vycestovať do blízkeho zahraničia za nákupmi vianočných darčekov. Tradičné vianočné tovary ako oblečenie, obuv, spotrebná elektronika či domáce spotrebiče sú často v okolitých krajinách drahšie ako na Slovensku, vo viacerých prípadoch aj výrazne.

Poznamenal, že lacnejšie Slováci v priemere nakúpia len odevy v Maďarsku (o 12 %) a Poľsku (o 2 %) či obuv v Maďarsku (o 7 %). Naopak, za odevy (22 %), obuv (18 %), elektroniku (10 %) či domáce spotrebiče (11 %) si priplatia najmä v Česku. Výrazne drahšie (o približne desatinu) sú však aj obuv a domáce spotrebiče v Rakúsku či domáce spotrebiče v Maďarsku.

Upozornil, že v porovnaní s minuloročnou predvianočnou sezónou pre Slovákov pomerne výrazne zdraželi nákupy predovšetkým v Maďarsku a Poľsku – o približne 7 až 8 %, najmä v dôsledku toho, že forint aj zlotý sú silnejšie ako v závere minulého roka.

„V priemere sú ceny tovarov v krajinách EÚ o 8 % vyššie ako na Slovensku, ceny potravín vrátane nealkoholických nápojov sú už však, naopak, na Slovensku o 5 % vyššie ako v priemere v krajinách EÚ. Vyššie ceny potravín ako na Slovensku nájdeme len v 12 krajinách EÚ, s výnimkou Estónska výlučne z regiónu západnej Európy. Naopak, najlacnejšie potraviny v Európe nájdeme v Turecku a Macedónsku, z krajín EÚ v Rumunsku (o 32 % nižšie ako na Slovensku) a v susednom Poľsku (23 %),“ dodal Koršňák.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.