...

Predseda militantne proukrajinskej českej vlády Fiala označil Čaputovej vyhlásenie, ktorá sa postavila proti ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine, za nešťastné. Takmer polovica Slovákov si podľa najnovšieho prieskumu myslí, že Ukrajincom sa pomáha až príliš


Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa postavila proti zámeru slovenského ministerstva obrany poskytnúť ďalší balík vojenskej pomoci Ukrajine.


Český premiér Petr Fiala vo štvrtok označil postup Slovenska v otázke poskytnutia ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine za "nie úplne šťastný", hoci podľa vlastných slov chápe dôvody, ktoré k tomu mohli viesť. Reagoval tak na krok slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa pred súhlasom s poskytnutím ďalšej pomoci Kyjevu rozhodla počkať na závery rokovaní o zostavení novej vlády.

"Je pre mňa z pochopiteľných dôvodov ťažké komentovať rozhodnutie inej krajiny, ale snáď to nebude nezdvorilé, ak poviem, že nepovažujem tento postup Slovenska za úplne šťastný," povedal český premiér, ktorý sa zúčastňuje na summite Európskeho politického spoločenstva v španielskej Granade.

Dodal, že síce chápe dôvody, ktoré k tomuto kroku mohli viesť, ale pripomenul, že Ukrajina podľa neho pomoc potrebuje.

"Potrebuje ju rýchlo, pretože zvádza zápas nielen za svoju územnú celistvosť, bezpečnosť a nezávislosť, ale aj za európsku bezpečnosť a mier v Európe. Preto si zaslúži našu podporu, a tak si myslím, že musíme využiť všetky príležitosti, ako jej pomôcť," dodal Fiala.

Vo štvrtok sa v médiách objavili informácie, že Čaputová sa postavila proti zámeru slovenského ministerstva obrany poskytnúť Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc. Podľa jej hovorcu Martina Strižinca však nie je pravda, že by prezidentka ďalší balík vojenskej pomoci Ukrajine zastavila.

Prezidentka podľa neho vojenskú pomoc Ukrajine podporuje, ale momentálne nedáva súhlas ani nesúhlas s jej poskytnutím. Čaputová sa podľa hovorcu stotožnila s názorom premiéra Ľudovíta Ódora, že je potrebné rešpektovať výsledky volieb a počkať na závery rokovaní o zostavení novej vlády.

Viac v článku TU.

 

Prieskum: Takmer polovica Slovákov si myslí, že Ukrajincom sa pomáha až príliš

Takmer polovica Slovákov si myslí, že Ukrajincom sa pomáha až príliš a pomoc by mala byť časovo obmedzená. Vyplýva to z prieskumu verenej mienky Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá o tom informuje na svojom webe. Prieskum tiež odhalil obavy Slovákov, že "dodávky zbraní len predlžujú vojnu".

K tvrdeniu, že Ukrajincom sa pomáha až príliš, sa prikláňa takmer polovica respondentov. Z toho 8,1 percenta s ním súhlasí, 31,7 percenta úplne súhlasí a deväť percent súhlasí čiastočne. Nesúhlasí s ním 7,4 percenta opýtaných, úplne nesúhlasí 20,2 percenta a čiastočne nesúhlasí 8,3 percenta. Možnosť ani súhlasím ani nesúhlasím si vybralo 15,3 percenta respondentov.

"V odpovediach respondentov sme identifikovali únavu zo solidarity, ktorá môže byť spôsobená viacerými faktormi. Môžu za tým byť ekonomické tlaky, politické faktory, ale aj vplyv médií," uviedla sociálna psychologička Jana Papcunová z CSPV SAV. Skonštatovala, že k pocitu únavy voči utečencom prispeli ekonomické problémy a politická kampaň na Slovensku. Taktiež zdôraznila, že neustála medializácia utečeneckej krízy môže znecitliviť verejnosť.

"Je nevyhnutné uvedomiť si, že únava zo solidarity je prirodzenou ľudskou reakciou na dlhotrvajúce a zaťažujúce krízy. Riešenie únavy zo solidarity a jej dôsledkov je kľúčové pre udržanie sociálnej súdržnosti a podporu hodnôt empatie, tolerancie a solidarity v hostiteľských komunitách," uzavrela.

Z prieskumu tiež vyplynuli obavy Slovákov, že "dodávky zbraní len predlžujú vojnu". K tomuto tvrdeniu sa prikláňa vyše 55 percent respondentov. Z toho 7,3 percenta s ním súhlasí, 39,2 percenta úplne súhlasí a 8,7 percent súhlasí čiastočne.

Nesúhlasí s ním 5,7 percenta opýtaných, úplne nesúhlasí 20,6 percenta a čiastočne nesúhlasí 5,1 percenta. Možnosť ani súhlasím, ani nesúhlasím si vybralo 13,4 percenta respondentov.

Prieskum bol realizovaný v auguste na vzorke 1854 respondentov.


Zdroj: cas.sk / pravda.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.