Premiér Robert Fico pri príležitosti výročia udalostí počas 21. augusta 1968 v Československu pripomína, kam až môže zájsť politika jediného správneho názoru
21. august 1968 bude v našej histórii vždy spojený s násilným zastavením obrodných a demokratizačných procesov, ktorými prechádzalo vtedajšie socialistické Československo, skonštatoval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD).
Dvadsiaty prvý august 1968 nám pripomína, kam môže viesť politika jediného správneho politického názoru a odmietanie suverénnych a odvážnych postojov. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SSD) pri príležitosti 56. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a začiatku okupácie.
"Výročie augustových udalostí v roku 1968 by malo byť mementom aj v súčasnej dobe. Keď sa opäť presadzuje politika jediného správneho politického názoru a keď každý, kto prejavuje suverenitu a odvahu v názoroch na najzávažnejšie zahranično-politické témy, stojí pred nevyberaným tlakom vyspelých demokracií a hrozbou izolácie," skonštatoval Fico.
Dvadsiaty prvý august 1968 bude podľa premiéra v našej histórii vždy spojený s násilným zastavením obrodných a demokratizačných procesov, ktorými prechádzalo vtedajšie socialistické Československo.
"Rozhodnutie signatárov Varšavskej zmluvy potlačiť s použitím vojenskej sily akýkoľvek iný ako povinný jednotný názor obralo Čechov a Slovákov o možnosť vybrať sa efektívnejšou a slobodnejšou cestou, ako ponúkal existujúci politický režim," poznamenal Fico.
Reformný a demokratizačný proces v Československu z roku 1968 ukončila invázia armád piatich štátov Varšavskej zmluvy - Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska. Udalosť sa v SR od roku 2021 pripomína ako pamätný deň.
V tejto súvislosti stojí za zmienku prepis telefonického rozhovoru zo dňa 13. augusta 1968 medzi predsedom Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR Ukrajincom Leonidom Iľjičom Brežnevom s tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom o neplnení dohôd z Čiernej nad Tisou a Bratislavy, ktorý v roku 2022 zverejnil Armádny magazín.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna