Prezidentka sa nikdy nezastala občanov, ktorých predstavitelia režimu nazvali múdrosráčmi, štekajúcimi psami, opicami, alebo dezolátmi, pripomenul dvojaký meter Zuzany Čaputovej vo vzťahu k vlastným občanom expolitik a diplomat Peter Weiss
Tolerovanie vo svojej podstate extrémistických výrokov ľudí, ktorí sa radi pasujú za zástancov demokracie a euroatlantických hodnôt, znamená nahrávanie extrémizmu vo všetkých jeho podobách, lebo ho de facto legitimizuje, varoval vo svojom komentári Peter Weiss..
Bývalý politik a diplomat Peter Weiss si myslí, že útoky na LGBTI komunitu je nutné odsúdiť. Na druhej strane však tvrdí, že sa nejedná o jediné nenávistné prejavy v našej spoločnosti. Spomína pri tom na to, ako predstavitelia vlády častovali občanov s iným názorom na covid, alebo na vojnu na Ukrajine. Ľudia s názorom si vypočuli, že sú múdrosráči, štekajúci psi, opice, alebo dezoláti. Komentár skúseného expolitika sme sa rozhodli priniesť v plnom znení.
„Nenávistné útoky nesmieme tolerovať ani v ich počiatočnej verbálnej podobe, aby sme predchádzali útokom, aký sa stal aj v Nitre. 27.10.2022 to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na útok na LGBTI+ pár. Dá sa s ňou len súhlasiť. Veď nenávisť rozožiera slovenskú spoločnosť ako rakovina. A nielen nenávisť voči príslušníkom LGBTI+ komunity, ktorá do popredia vystúpila po ohavnej vražde dvoch mladých ľudí neonacistickým rasistom. Rovnako rázne verejné odsúdenie zo strany prezidentky si zaslúžili aj iné prejavy nenávisti, šikany a neúcty k ľudskej dôstojnosti bežných občanov, ktorých sme boli svedkami v časoch vlády slušného Slovenska, očisty spoločnosti a boja proti zlu.
Múdrosráči, štekajúci psi, opice, dezoláti
V apríli 2020 predseda vlády, ktorej občania dali vo voľbách príležitosť zmeniť Slovensko k lepšiemu, na ich adresu povedal, že sú „múdrosráči“. A to len preto, že si dovolili kritizovať politiku jeho vlády, čo je v demokracii úplne normálne. O mesiac neskôr I. Matovič spoluobčanov v Česku, ktorí sa zúfalo snažili dostať domov cez uzavreté hranice, počastoval týmito pohŕdavými slovami: ´nenechať sa vyrušovať krikľúňmi zboku, alebo spoza plota kričiacimi. Ísť v duchu toho, ako sa hovorí, psy štekajú, karavána ide ďalej.´ Živo si pamätám, aké obrovské pobúrenie toto prirovnanie vyvolalo medzi Slovákmi žijúcimi v Prahe, ktorí unisono volili „vládu zmeny“. Prezidentka sa ich však nezastala.
Ďalšia vlna doslova dehumanizujúcich atakov vládnucich politikov na adresu desať tisícov občanov, ktorí si drzo dovolili využiť ústavné právo demonštrovať, priniesol 17. november 2020. Minister obrany J. Naď vyhlásil: ´Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať, iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov.´ Podľa vtedajšieho premiéra Matoviča protesty robili ´mafia a fašisti´ a žiadal pre nich exemplárne tresty.
Predseda bezpečnostného výboru NR SR J. Krúpa demonštrujúcich ľudí označil za ´lúzu´. Prezidentka nositeľov týchto vyjadrení, ktoré akoby kopírovali reči voľakedajších mocipánov na adresu poddaných, verejne neskritizovala. Urobila tak až v prípade hlavného opozičného konkurenta vládnucich politikov v oblasti ´hate speach´ Ľuboša Blahu, keď verbálne atakoval ju. Medzitým sa však už stal takýto nactiutŕhačský slovník normou v politickom boji a situácia sa zhoršuje.
Takto ich budeme dávať dole
Koncom decembra 2020 počas diskusie vtedajších vládnych odborníkov na tému pandémie COVID-19 za sympatizujúceho smiechu prítomných Pavol Čekan na adresu nezaočkovanej jasnej väčšiny spoločnosti povedal: ´Takto postupne ich budeme dávať dole z bežného života, jednoducho budú chodiť zarúškovaní, náhubky budú mať, nebudú môcť cestovať, a ja sa budem z toho tešiť. Všetkých, čo sa nechcú zaočkovať, pošleme do rozvojových krajín.´ Miesto kritiky za tieto urážky a zastrašovanie dostal P. Čekan od prezidentky štátne vyznamenanie a bol súčasťou jej delegácie pri návšteve pápeža Františka. Tým jeho slovník a pohŕdavý vzťah k spoluobčanom s iným názorom nado všetku pochybnosť legitimizovala. Spojenie ´dávať dole´ sa ujalo. I. Matovič chce dávať dole novinárov a R. Fico prezidentku.
Komentátor P. Schutz v júni 2021 na adresu vyše polovice nezaočkovaných občanov napísal, že by mali ´kvičať ako svine na bitúnku´, že ´nie sú ľudia´ a majú ´teľacie IQ´. Ponechajme teraz bokom, ako vyznenie jeho výkriku vo svetle priznania zástupkyne Pfizeru v Európskom parlamente, že firma nikdy vakcínu netestovala na prenos vírusu. Podstatné je, že šéfredaktorka denníka Schutzove slová vzala ako nejaký gavaliersky delikt. Pokarhala ho a dnes vypisuje o potrebe bojovať proti nenávisti. Podobne to dopadlo, keď komentátor P. Tkačenko speváčku S. Magušinovú vedome ponížil slovami: ´Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým.´
Ministerka kultúry odvolala riaditeľa SND kvôli výroku, že ´politici ešte stále dýchajú´, hoci sama na adresu Rómov pred časom povedala, ´sú to neprispôsobivé zlodejské svine a hovädá.´
Šéf špeciálnej prokuratúry D. Lipšic, ktorý vyjadrenia Tkačenka prešetroval z hľadiska podozrenia zo spáchania trestného činu hanobenia presvedčenia, konštatoval, že síce nejde o trestný čin, ale má byť predmetom morálneho odsúdenia. Napísal, že ´je poľutovaniahodné, keď sa vo verejnom priestore objavujú výroky, ktoré posilňujú predsudky voči iným skupinám obyvateľstva. Úlohou orgánov činných v trestnom konaní však nie je kultivovať verejnú diskusiu, na to má demokratická spoločnosť iné inštitúcie.´ Žiada sa dodať, že nielen médiá a politické strany, ale aj demokraticky zvolených ústavných činiteľov.
Tolerovanie vyššie citovaných, vo svojej podstate extrémistických výrokov ľudí, ktorí sa radi pasujú za zástancov demokracie a euroatlantických hodnôt, znamená nahrávanie extrémizmu vo všetkých jeho podobách, lebo ho de facto legitimizuje. Platia slová profesora psychiatrie J. Haštu: ´Ak sú v spoločnosti verejne činnými osobami živené pohŕdavé, znevažujúce, nepriateľské postoje voči inakosti menšiny alebo vôbec časti obyvateľstva, môže to oslabovať zábrany voči fyzickému násiliu voči nim.´“
Zdroj: ereport.sk