...

Progresívno-liberálna opozícia v spolupráci s niektorými médiami šíri klamstvá o nových daniach z bezhotovostných platieb. Ministerstvo financií ich vyzvalo, aby prestali šíriť hoaxy


Opozičné strany PS, SaS & spol. ale aj viaceré médiá informovali, že vláda údajne uvažuje nad novou daňou z bezhotovostných platieb, ktorá by sa dotkla každého pri platbe kartou, prevode na účet či výbere z bankomatu. Podobný model má zavedené Maďarsko. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) poprel zverejnené informácie a podľa neho žiadna nová daň nehrozí.


Podľa informácií Denníka N prišla vláda na nový spôsob konsolidácie verejných financií. Pomôcť by tomu malo zdanenie viacerých každodenných úkonov Slovákov. Daň by sa mala vzťahovať na širokú škálu bezhotovostných transakcií vrátane bežných prevodov z účtu na účet, výplaty miezd, platenia faktúr, platieb kartou a dokonca aj výberov z bankomatov.

Návrh je inšpiráciou z Maďarska a priniesť do štátneho rozpočtu by mal 550 miliónov eur. Táto správa už obletela viaceré médiá a stala sa aj hlavnou pre tlačové konferencie opozičných strán.

„Ministerstvo financií SR nebude podporovať akékoľvek mediálne špekulácie o tejto téme,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie rezortu. Z koalície sa k problematike vyjadril aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) na sociálnej sieti. Tvrdenia o zdanení úkonov popiera a hovorí o lži médií a opozície.

„To, čo šíri opozícia s podporou niektorých médií na svojich tlačovkách, sú obyčajné klamstvá a lži a neštítia sa o tom ešte organizovať aj viaceré tlačové besedy,“ napísal Kamenický.

Aj rezort financií sa vyjadril, že ide o neoverené fakty. Zároveň ministerstvo uviedlo, že neplánuje zaviesť bežným občanom zdaňovanie výberov z bankomatov a bankových prevodov.

„Sú to klamstvá a ministerstvo financií takéto výroky považuje doslova za šírenie poplašných správ,“ informuje MF SR.

„Rezort financií SR momentálne pracuje na balíku konsolidačných opatrení, ktorého výsledná podoba bude známa, ako avizujeme už niekoľko týždňov, až po rokovaniach koaličnej rady. Následne budú všetky opatrenia detailne predstavené verejnosti,“ uviedlo ministerstvo financií, ktoré zároveň vyzvalo politických predstaviteľov a aj zástupcov médií, aby nešírili neoverené a ničím nepodložené informácie.

Kamenický kritizuje poslancov zo SaS, ktorí na tlačovej besede informovali, že vláda chce siahnuť na paušálne výdavky živnostníkov. Minister financií dodal, že je potrebné počkať na výsledky koaličnej rady. Tá by mala rozhodnúť o konečnej podobe konsolidácie verejných financií.


Status Ladislava Kamenického:

Milí priatelia,

posledné dni sa médiami za výraznej kolaborácie opozície šíria klamstvá, fabulácie a hoaxy o konsolidácii verejných financií.

Preto včera ministerstvo financií vyzvalo médiá, aby prestali šíriť o konsolidácii špekulácie.
Keďže to neustalo a vidím, že to mohutne pokračuje, musím na to aj osobne zareagovať!

To, čo šíri opozícia s podporou niektorých médií na svojich tlačovkách, sú obyčajné klamstvá a lži a neštítia sa o tom ešte organizovať aj viaceré tlačové besedy!

Mne sa to už javí ako zhnitá torta, na ktorej sú až 3 čerešničky.

1. čerešničkou na tejto torte bola tlačová beseda, kde Viskupič s Gröhlingom a niektoré médiá "zasvätene" hovorili o tom, že vláda ide siahnuť na paušálne výdavky živnostníkov. JE TO OBYČAJNÁ LOŽ !

2. čerešničkou na torte bola dnešná tlačovka neboráka Hegera, ktorý tvrdil, že vraj vláda ide bežným ľuďom zdaňovať výbery z bankomatov a bankové prevody. Opät je to LOŽ a kontrujú tomu ešte aj médiá, ktoré v minulosti vehementne "bojovali" proti šíreniu hoaxov a lží!

Najviac, samozrejme, kričia tí, ktorí totálne rozbili verejné financie. Heger by mal pri téme ozdravovania verejných financii doslovne zaliezť do myšacej diery a on má ešte tú drzosť postaviť sa na tlačovku a šíriť klamstvá.

3. čerešničkou na tejto zhnitej torte je, že týmto klamstvám kontruje na tlačovke aj Progresívne Slovensko, ktoré našej vláde na rok 2024 prostredníctvom Ódora namiesto sľubovaného reálneho rozpočtu zanechalo len rozbitú stavebnicu.

Chcem vyzvať všetkých šíriteľov "zaručených" informácii, aby s tým prestali a aby si počkali na výsledky koaličnej rady, ktorá rozhodne o konečnej podobe konsolidácie verejných financií.
Rozbiehať štvavú politickú kampaň na základe neoverených informácií považujem doslovne za nechutné!

Šírenie klamstiev za mohutnej podpory niektorých médií je zhnitá torta, ktorá sa nedá jesť a nikomu nechutí.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa vyjadrila, že nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Takýto krok by podľa zamestnávateľov ovplyvnil aj bežných občanov.

„Zvýšené náklady za transakcie budú zároveň viesť k zvýšeniu poplatkov za existujúce produkty a služby, na čo doplatia predovšetkým občania. Môže to taktiež viesť k používaniu iných alternatívnych foriem financovania, čo v konečnom dôsledku zníži transparentnosť celého finančného systému, ako aj zníži životnú úroveň obyvateľstva,“ uviedla AZZZ.

Odporúča zároveň, aby sa vláda v rámci konsolidácie verejných financií venovala znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.

„Zároveň si dovoľujeme dodať, že s cieľom, aby boli negatívne dosahy čo najnižšie, by vládni predstavitelia mali rozhodne o podobných návrhoch rokovať aj so zástupcami zamestnávateľov, ktorých sa toto opatrenie bytostne dotýka a ktorí to v konečnom dôsledku zaplatia,“ uzavrela asociácia.

„Ak vám napríklad príde čistá mzda, tak štát zamestnávateľovi strhne nejaké to percento. Len preto, že vám ju nedal v hotovosti, ale na účet. Čo sú toto za hlúpe nápady? Vo vláde sa už zbláznili?“ hovoril na piatkovej tlačovej konferencii predseda SaS Branislav Gröhling.

Podpredseda SaS Marián Viskupič doplnil, že bankové operácie sú kyslíkom bankového sektora. „To je, ako keby ste chceli zdaniť dýchanie človeka. V konečnom dôsledku to zaplatia len a len ľudia,“ uviedol Viskupič.

„Vláda vymyslela spôsob, ako obtiahnuť všetkých občanov bez toho, aby si to všimli,“ povedal poslanec za Progresívne Slovensko Štefan Kišš. Už dnes ľudia platia rôzne vysoké poplatky v rámci bankovníctva, ako napríklad za výber či zmenu PIN-u.

Namiesto toho, aby sa vláda snažila s bankami na poplatkoch dohodnúť, ďalšie zdanenie zvýši podľa Kišša tlak a banky budú zvyšovať poplatky ďalej. „Vláde sa zrejme páči doba kešu. Toto opatrenie bude mať za následok, že skončí bezhotovostné platenie,“ domnieva sa Kišš.

 


Zdroj: startitup.sk / topky.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.