Prvý policajný viceprezident Branko Kišš vyberal šéfa daňových kriminalistov. Úspešný kandidát potom vypovedal na NAKA proti ľuďom zo SIS v kauze Rozuzlenie
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v uznesení o vznesení obvinenia v prípade Rozuzlenie cituje výpoveď svedka Petra Grinča z 8.júna 2022, píše vo svojom článku novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Kauzu Rozuzlenie a personálne nominácie na Kriminálnom úradu Finančnej správy SR spájajú mnohé zaujímavé skutočnosti v súvislosti s vojnou v bezpečnostných zložkách. V tomto texte sa budem zaoberať novou, doposiaľ neznámou informáciou, ktorá iba vzbudzuje ďalšie pochybnosti a podozrenia.
Súčasný riaditeľ daňových kriminalistov Peter Grinč začínal v policajnom zbore. Od 1. marca 2003 do konca januára 2017 prešiel rôznymi pozíciami na okresnom riaditeľstve, krajskom riaditeľstve aj prezídiu a taktiež na inšpekcii. Údaje som získala na základe info zákona a žiadala som ich už skôr, no finančné riaditeľstvo predĺžilo lehotu na ich sprístupnenie. Napokon ich poslali ešte pred uplynutím predĺženej lehoty. V pondelok po parlamentných voľbách.
Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že z finančnej správy neuviedli konkrétne policajné útvary a v prípade okresného a krajského policajného riaditeľstva nenapísali konkrétne mesto.
„Bezpečnostná zložka SR 1.februára 2017 - 14. januára 2022, pozície: starší referent špecialista, vedúci oddelenia, zástupca riaditeľa sekcie,“ uviedli o ďalšej pracovnej pozícii Petra Grinča. Už z dostupných informácií je známe, že v po odchode z polície pracoval v Slovenskej informačnej službe (SIS).
Zo spravodajskej služby Peter Grinč prešiel na Finančné riaditeľstvo SR. Najskôr pôsobil na Sekcii inšpekcie a vnútornej kontroly. Od 11. júla 2022 je riaditeľom daňových kriminalistov. Miesto získal na základe výberového konania, ktoré služobný úrad Finančného riaditeľstva SR vyhlásil 9. mája 2022 a konalo sa 27. mája 2023. Súčasťou výberového konania bolo aj vyšetrenie na polygrafe (detektor lži).
Svedok NAKA
Peter Grinč vypovedá ako svedok v kauze Rozuzlenie. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v uznesení o vznesení obvinenia v prípade Rozuzlenie cituje výpoveď svedka Petra Grinča z 8.júna 2022. Teda, na NAKA odbor Východ vypovedal mesiac po vyhlásení výberového konania na finančnej správe, 12 dní po tom, ako bol vo výberovom konaní úspešný a necelý mesiac pred nástupom do novej funkcie.
Vyšetrovateľovi opísal, ako sa niekedy v septembri 2021 zúčastnil odbornej porady a začal sa rozprávať s kolegom Martinom Ciriakom. „.. v čase keď NAKA plánovala zadržať Petrova (Petra Petrova alias Tigra) mal dostať za úlohu skontaktovať sa s ním a presvedčiť ho k návratu na Slovensko a zabezpečiť ho pre potreby služby, respektíve ho priviesť na miesto, kde by sa mohla služba o neho postarať... ... nie je bežné, že radový príslušník dostáva úlohy priamo od vedenie sekcie, respektíve od riaditeľa služby,“ povedal.
(Viac sa dozviete v článkoch tu a tu.)
Krátka odbočka: Kauza Rozuzlenie je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. OČTK za hlavu zločineckej skupiny považujú Petra Košča alias pána X, medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský i jeho nástupca Michal Aláč (z funkcie ho už odvolali). Podľa vyšetrovateľa skupina mala diskreditovať policajtov z NAKA, ktorí riešia exponované kauzy a pokúšať sa ovplyvňovať priebeh trestných konaní. Spis z kauzy Rozuzlenie z NAKA odbor Bratislava odstúpili na NAKA odbor Východ 8.marca 2022 a z „Východu“ na NAKA odbor Stred ho odstúpili 22. decembra 2022. Následne 17. augusta 2023 došlo k vzneseniu obvinenia.
Výberové konanie
Už v predchádzajúcom článku som písala o zložení výberov komisie, ktorá rozhodovalo o tom, kto bude daňovým kriminalistom šéfovať. Hovorkyňa finančnej správy SR Martina Rybanská vtedy uviedla, že: „Výberová komisia bola päťčlenná, skladala sa zo zástupcov finančnej správy, ministerstva financií a Policajného zboru SR. Za finančnú správu bol v komisii prezident finančnej správy Jiří Žežulka, generálny riaditeľ sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly Petr Vincenz a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Rastislav Gábik,“. Na prosbu o doplnenie údajov aj o členoch komisie z polície a ministerstva nereagovala.
Krátka odbočka: Finančnú správu SR od decembra 2020 vedie Jiří Žežulka a do funkcie ho uviedol vtedajší minister financií Eduard Heger (vtedy OĽaNO a dnes Demokrati). Igor Matovič (OľaNO) uviedol, že „žiadneho pána Petra Grinča nepozná a nikdy sa s ním nestretol.“ Eduard Heger do zverejnenia článku na otázky neodpovedal.
Zaujímavý člen komisie
Teraz v odpovedi podľa info zákona finančná správa uviedla, že ďalšími členmi výberovej komisie bol Michal Krčméry z ministerstva financií a Branko Kišš z policajného zboru. Michal Krečméry pôsobí na ministerstve financií. Zastával aj pozíciu riaditeľa kancelárie štátneho tajomníka Ľuboša Jančíka.
Zaujímavé tak nie sú iba už spomínané dátumy, kedy sa Peter Grinč prihlásil do výberového konania, kedy bol vo výberovom konaní úspešný a kedy vypovedal na NAKA odbor Východ. Za pozornosť stojí aj člen výberovej komisie Branko Kišš, ktorý je prvý policajný viceprezident a predtým bol krátko aj šéfom NAKA.
Doposiaľ má na NAKA dobré vzťahy a podľa viacerých zdrojov z policajného prostredia chodí aj na ich porady, aj napriek tomu, že do jeho pôsobnosti NAKA nepatrí a následne informácie referuje Štefanovi Hamranovi. NAKA pritom organizačne spadá pod policajného prezidenta.
Finančné riaditeľstvo mi nesprístupnilo celú zápisnicu o výberovom konaní, aj napriek tomu, že som o ňu žiadala. Zaslali mi iba list – „Záverečné hodnotenie“.
Prvého policajného viceprezidenta Branka Kišša som sa opýtala tieto otázky:
-
Kedy a za akých okolností ste sa zoznámili s Petrom Grinčom?
-
Poznali ste ho v čase, keď pôsobil na polícii?
-
Prichádzali ste s ním do kontaktu?
-
Poznali ste ho v čase, keď pôsobil v SIS?
-
Prichádzali ste s ním do kontaktu?
-
Mali ste informácie z tímu Fénix, že Peter Grinč vypovedá ako svedok?
-
Kedy, ako a od koho ste sa dozvedeli, že Peter Grinč vypovedá závažné skutočnosti v kauze Rozuzlenie?
Do zverejnenia tohto textu neodpovedal. Na reakciu mal tri pracovné dni.
Ďalší uchádzači
Kto boli ďalší uchádzači vo výberovom konaní? „ Jeden uchádzač výberového konania neudelil súhlas povinnej osobe na sprístupnenie svojho mena a priezviska,“ odpovedali z finančnej správy na žiadosť podľa info zákona.
Ďalším uchádzačom bol Ľubomír Provazník. Je to bývalý vyšetrovateľ finančnej správy a neskôr námestník riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy SR pre úsek finančného vyšetrovania a analytických činností.
Po nástupe Petra Grinča do vedenia daňových kriminalistov ho nahradil Róbert Hrušovský. Predtým šéfoval NAKA odbor Východ a bol aj členom tímu Fénix. Z polície musel odísť, lebo stratil dôveru súčasného vedenia policajného zboru (prezident Štefan Hamran, 1. viceprezident Branko Kišš a riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko). Na finančnú správu sa dostal bez výberového konania. Iba pripomeniem, že práve na NAKA odbor Východ vypovedal v kauze Rozuzlenie Peter Grinč. (Viac sa o dozviete v článku tu.)
Osem z desiatich
Od kedy daňovým kriminalistom šéfuje Peter Grinč bolo na Kriminálny úrad Finančnej správy SR prijatých 10 príslušníkov finančnej správy. „Z počtu novoprijatých 10 príslušníkov finančnej správy bolo prijatých osem z Policajného zboru Slovenskej republiky,“ odpovedali z finančnej správy na info žiadosť.
Okrem už spomínaného Róberta Hrušovského, prišiel aj bývalý policajný vyšetrovateľ z NAKA odbor Východ Jaroslav Verščák. Vyšetroval kauzu Súmrak, v ktorej čelili obvineniam predseda Smeru-SSD Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (zvolený za poslanca parlamentu za stranu SMER – SSD) a oligarcha Norbert Bödör. U daňových kriminalistov zastáva pozíciu námestníka riaditeľa, na starosti má úsek operatívnych činností a vyšetrovania, informovali o tom Aktuality.sk.
Na Kriminálny úrad Finančnej správy SR prešiel z inej bezpečnostnej zložky aj ďalší pôvodne policajt z okresného riaditeľstva v piatom bratislavskom okrese. Má hodnosť podplukovníka a je vedúci oddelenia úseku colnej a daňovej kriminality, pobočka Bratislava.
Autor: Júlia Mikolášiková - novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
Zdroj: blog.sme.sk