...

Putin chce pred americkými voľbami spraviť z Bidena ruského agenta. Súčasný šéf Bieleho domu je podľa neho predvídateľnejší ako Trump. Vojenský blok NATO je podľa neho silový nástroj zahraničnej politiky USA


Bývalý americký prezident Donald Trump uviedol, že Putinov vyjadrenia mu lichotia, pričom ich označil za dôkaz, že by bol voči protivníkom USA tvrdší ako súčasný americký prezident.


Ruský prezident Vladimir Putin označil súčasného amerického prezidenta Joea Bidena za "predvídateľnejšieho", než je Donald Trump. Zároveň uviedol, že Kremeľ je pripravený spolupracovať s kýmkoľvek, kto vyhrá novembrové prezidentské voľby v USA. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

Na otázku novinára ruskej televízie, kto je z dvoch pravdepodobných súperov vo voľbách pre Rusko lepší, či demokrat Biden, alebo republikán Trump, Putin odpovedal, že Biden. "Je skúsenejší, predvídateľnejší, je to politik starej školy."

Putin napriek tomu vyjadril silný odpor voči zahraničnej politike Washingtonu pod vedením Bidena. Podľa neho je "postoj súčasnej administratívy mimoriadne škodlivý a nesprávny".

Putin reagoval na medializované správy o Bidenovom zhoršení kognitívnych funkcií slovami, že keď sa s americkým lídrom stretol pred tromi rokmi vo Švajčiarsku, nič také si nevšimol.

"Čo na tom, že si udrel hlavu, keď vystupoval z helikoptéry? Kto z nás si neudrel hlavu o helikoptéru, nech hodí prvý kameňom," povedal Putin. "Nie som lekár."

Podľa ruského prezidenta je pre Moskvu dôležitá súčasná podoba politiky režimu vo Washingtone, ktorú označil za "škodlivú a chybnú".

Putin sa vyjadril aj k nedávnym Trumpovým výrokom týkajúcim sa niektorých členov NATO, ktorí nevyčleňujú na armádu takú časť svojho HDP, ako tento vojenský blok vyžaduje.

Trumpov prístup k NATO "má určitú logiku", povedal Putin, ale rovnako aj postoj európskych krajín, ktoré si zvykli žiť pod "jadrovým dáždnikom" USA bez akýchkoľvek otázok. NATO "je nástrojom zahraničnej politiky USA", a ak sa USA rozhodnú, že ho už nepotrebujú, je to výsadou Washingtonu, povedal Putin. "Nech si to vyriešia sami."

Ako pripomína DPA, dve hlavné jadrové mocnosti sa nezhodnú takmer vo všetkých medzinárodných otázkach, medzi ktoré predovšetkým patrí ruská invázia na Ukrajinu.

Trump, ktorý sa uchádza o nomináciu Republikánskej strany do prezidentských volieb, cez víkend na predvolebnom podujatí povedal, že ak si členské krajiny NATO nebudú plniť svoje finančné záväzky a napadne ich Rusko, Spojené štáty im v prípade jeho návratu do Bieleho domu neprídu na pomoc.

Dokonca vyhlásil, že by Rusko nabádal k útoku na členov NATO, ktorí si neplnia povinnosti. Členské krajiny Severoatlantickej aliancie majú povinnosť každý rok financovať svoju obranu sumou dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP).

Trumpove vyjadrenia znepokojili spojencov NATO a Biden ich označil v utorok za hlúpe, hanebné a nebezpečné.

Bývalý americký prezident Donald Trump uviedol, že Putinov vyjadrenia mu lichotia, pričom ich označil za dôkaz, že by bol voči protivníkom USA tvrdší ako súčasný americký prezident.

V prejave k svojim priaznivcom v Južnej Karolíne len niekoľko dní pred republikánskymi primárkami v tomto štáte Trump povedal, že hoci počas svojho pôsobenia v úrade "vychádzal s Putinom dobre", ruský líder "ma nechce" na ďalšie funkčné obdobie.

"Ruský prezident Putin mi vlastne práve zložil veľký kompliment. Práve povedal, že by oveľa radšej mal za prezidenta Joea Bidena ako Trumpa," dodal. "Tak to je kompliment. Veľa ľudí si povedalo: 'Ach, jéj, to je zlé'. Nie, nie, to je dobré."

Trump opakovane tvrdí, že zaujme tvrdší postoj voči protivníkom USA ako Biden, a okrem iného obviňoval prezidenta zo "slabosti" v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, útokom Hamasu na Izrael zo 7. októbra a nedávnym útokom bezpilotného lietadla na americké jednotky umiestnené v Jordánsku.

"Na Ukrajine by sa to nikdy nestalo. Rusko by tam nikdy nevstúpilo, nikdy by sa to nestalo. Nedávny útok na Izrael by sa nikdy nestal," vyhlásil Trump v januári s tým, že dosiahne "mier prostredníctvom sily".

Počas svojho pôsobenia v Bielom dome sa Trump pravidelne snažil vyvracať obvinenia demokratov, že je voči Moskve "mäkký“. Tie súvisia so šírením konšpiračnej teórie Russiagate, podľa ktorej Kremeľ spolupracoval s Trumpovou volebnou kampaňou s cieľom ovplyvniť voľby v roku 2016. V príspevku na sociálnej sieti v roku 2018 uviedol: "Nikdy nebol prezident, ktorý by bol tvrdší (ale spravodlivý) voči Číne alebo Rusku," a a odmietol "falošné správy"

Biden a Trump presadzovali podobne nepriateľskú politiku voči Rusku, pričom obaja zaviedli množstvo sankcií a súhlasili s poskytnutím zbraní Ukrajine. S eskaláciou konfliktu na Ukrajin počas Bidenovho pôsobenia v úrade však vzťahy medzi USA a Ruskom klesli na historicky najnižšiu úroveň, čo vyvolalo bezprecedentnú sankčnú kampaň zameranú na ochromenie ruského hospodárstva a takmer kompletné zastavenie urovnať situáciu prostredníctvom diplomacie.


Zdroj: info.sk / rt.com (1), (2) / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.