...

Putin sa stretol so šéfom súkromnej armády PMC Wagner


Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov potvrdil, že stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s Jevgenijom Prigožinom sa uskutočnilo 29. júna. .


Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol so šéfom súkromnej vojenskej spoločnosti PMC Wagner Jevgenijom Prigožinom niekoľko dní po tom, ako skupina ukončila vzburu v rámci dohody sprostredkovanej Bieloruskom, uviedol v pondelok tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov v rozhovore s novinármi potvrdil správu francúzskych novín Liberation, ktoré informovali, že ruský líder sa stretol so šéfom spoločnosti Wagner. "Prezident mal takéto stretnutie. Bolo naň pozvaných 35 ľudí - všetci velitelia jednotiek a vedenie spoločnosti vrátane samotného Prigožina," vysvetlil.

Podľa hovorcu sa stretnutie uskutočnilo v Kremli 29. júna a trvalo takmer tri hodiny.

Peskov dodal, že prezident predniesol "hodnotenie činnosti spoločnosti" počas konfliktu s Ukrajinou a hovoril o svojom hodnotení udalostí z 24. júna, teda zo dňa, keď jednotky PMC mali namierené vojsť do Moskvy.

"Putin si vypočul vysvetlenia veliteľov a ponúkol ďalšie možnosti zamestnania a bojového nasadenia," uviedol Peskov. Dodal, že velitelia wagnerovcov poskytli svoju správu o povstaní, pričom "zdôraznili, že sú vernými stúpencami a vojakmi hlavy štátu" a sú "pripravení bojovať za vlasť aj naďalej".

"Samotní velitelia prezentovali svoju verziu toho, čo sa stalo. Zdôraznili, že sú vernými stúpencami a vojakmi hlavy štátu a vrchného veliteľa a tiež že sú pripravení pokračovať v boji za svoju vlasť," povedal hovorca Kremľa.

Prigožin obvinil dňa 23. júna ruské ministerstvo obrany z uskutočnenia raketového útoku na vojenský tábor PMC Wagner. Žoldnieri následne obsadili niekoľko vojenských zariadení v juhoruskom meste Rostov na Done, pričom niektorí z nich pochodovali smerom na Moskvu.

Prigožin následne 24. júna oznámil, že vydal rozkaz na stiahnutie svojich bojovníkov, aby sa vyhol prelievaniu „ruskej krvi“. Šéf wagnerovcov neskôr uviedol, že išlo o protest a nie pokus o zvrhnutie vlády.

Dohodu s ním sprostredkoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý naznačil, že jednotky PMC Wagner by mohli byť použité na obranu Bieloruska.

Bieloruský líder neskôr opísal, ako Prigožina varoval, že v prípade potreby je v Moskve pripravená vojenská brigáda na obranu ruského hlavného mesta. Priznal tiež obavy, že nepokoje by sa mohli rozšíriť aj mimo Ruska a "my by sme boli ďalší na rade".

Prigožin v telefonáte s Lukašenkom oznámil, že podmienky prijme, ale požadoval bezpečnostné záruky pre seba a svojich bojovníkov. Vtedy sa Lukašenko spojil so šéfom FSB Alexandrom Bortnikovom a dohodol sa s ním, že Rusko na Wagnerove jednotky nezaútočí.

Lukašenko "sľúbil" Prigožinovi, že sa tak nestane, a ponúkol "záruku", že prijme wagnerovcov v Bielorusku a zaistí im bezpečnosť.

Lukašenko poznamenal, že sa musel "ponáhľať", pretože Rusko toho času už "vybudovalo obrannú líniu asi 200 km od Moskvy".

"Obával som sa, že ak by sa s nimi na tejto línii stretli bojovníci Wagnera, preliala by sa krv a bolo by po všetkom," dodal.

Nakoniec Lukašenko sprostredkoval priamy telefonát medzi šéfom ruskej FSB Bortnikovom šéfom PMC Wagner Prigožinom, ktorý nariadil svojim bojovníkom, aby sa stiahli a vrátili sa do svojich poľných táborov. Následne Lukašenko uviedol, že mal ďalší telefonát s Putinom, v ktorom ruský líder prisľúbil dodržať svoje sľuby, že Prigožin nebude trestne stíhaný za ozbrojenú vzburu.

 

Zdroj: rt.com / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.