...

Putin varoval Scholzov režim v Nemecku pred kopírovaním kanadských sympatizantov nacizmu v reakcii na očierňovanie exkancelára Schrödera režimom v Berlíne


Komentáre ruského prezidenta súvisia s nedávnou polemikou okolo Jaroslava Hunku, 98-ročného Kanaďana ukrajinského pôvodu a veterána 14. divízie Waffen Grenadier SS vytvorenej nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny, ktorý v kanadskom parlamente zožal potlesk v stoji.


Ruský prezident Vladimir Putin varoval Nemcov, že snahou ostrakizovať bývalého kancelára Gerharda Schrödera pre jeho väzby na Moskvu opakujú chybu kanadského parlamentu, ktorý tlieskal nacistickému veteránovi SS.

V rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil novinár Pavel Zarubin, bol ruský líder požiadaný, aby sa vyjadril k pokusom o stigmatizáciu Schrödera, ktorý nedávno zopakoval, že Putin zostáva jeho priateľom napriek tomu, že obaja majú opačné názory na konflikt na Ukrajine.

Denník Bild nedávno informoval, že na slávnostnej ceremónii pri príležitosti 33. výročia znovuzjednotenia Nemecka sedel bývalý šéf nemeckej vlády Schröder ďaleko od súčasného kancelára Olafa Scholza.

"Viete, nedávno sme boli svedkami otrasného incidentu v kanadskom parlamente, kde nacista dostal potlesk... Čím ďalej ste od Schrödera, tým bližšie ste k Anthonymu Rotovi, [ex]predsedovi kanadského parlamentu, ktorý je sympatizantom nacizmu," povedal Putin. Potom zopakoval rovnaký odkaz v nemčine.

"V Nemecku je veľa slušných ľudí a som si istý, že mnohí to budú počuť," uzavrel.

Putin, ktorý na začiatku svojej kariéry slúžil ako agent KGB v Drážďanoch, hovorí plynule po nemecky.

Komentáre ruského lídra súvisia s nedávnou polemikou okolo Jaroslava Hunku, 98-ročného Kanaďana ukrajinského pôvodu a veterána 14. divízie Waffen Grenadier SS vytvorenej nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny, ktorý v kanadskom parlamente zožal ovácie v stoji.

Vtedajší predseda snemovne Anthony Rota ho vtedy predstavil ako "hrdinu... ktorý bojoval za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom".

Tento incident však vyvolal ostrú reakciu nielen v Moskve, ale aj vo viacerých západných krajinách, predovšetkým v Poľsku, ktoré veľmi trpelo pod nacistickou politikou holokaustu. Po tejto kontroverzii bol Rota nútený odstúpiť.

Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998 až 2005, si počas svojho pôsobenia vytvoril úzke vzťahy s Putinom. Po skončení svojej kancelárskej funkcie sa štátnik stal členom predstavenstva spoločnosti prevádzkujúcej dnes už nefunkčný plynovod Nord Stream spájajúci Nemecko a Rusko.

Väzby bývalého kancelára na Rusko boli široko kritizované, čo viedlo k tomu, že bol minulý rok zbavený parlamentných výsad. Niektorí nemeckí poslanci tiež navrhovali jeho vylúčenie zo Sociálnodemokratickej strany, hoci bez úspechu.

V rozhovore pre Berliner Zeitung, ktorý bol zverejnený v piatok, Schröder tiež tvrdil, že hoci bol Kyjev na začiatku konfliktu otvorený ústupkom voči Rusku, nesúhlasil s mierom, pretože Washington by nepripustil žiadne kompromisy.

 

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.