...

„Putin vedie proti Nemecku infovojnu“, vyhlásil Pistorius v reakcii na zverejnenie rozhovoru nemeckých dôstojníkov o možnostiach raketového útoku na Krymský most


Nemecký minister obrany Boris Pistorius sa snaží odhalenie zločineckého konania predstaviteľov nemeckej armády zastrieť vyhláseniami, že je to Rusko kto je na vine a nie Nemecko, ktorého armádni predstavitelia mohli páchaním teroristického útoku takmer vyprovokovať 3. svetovú vojnu.


Ruský prezident Vladimir Putin sa zverejnením odpočúvaného rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva o Ukrajine snaží zasiať v krajine rozkol, uviedol v nedeľu nemecký minister obrany Boris Pistorius.

"Je to o využití tejto nahrávky na našu destabilizáciu a znepokojenie," podotkol Pistorius. Zároveň uviedol, že ide o "hybridný útok Ruska" a vyjadril nádej, že "Putinovi sa to nepodarí".

"Je to súčasť informačnej vojny, ktorú Putin (proti nám) vedie," povedal nemecký minister obrany v Berlíne. "Ide o rozkol. Ide o to, aby bola podkopaná naša jednota. A preto by sme na to mali reagovať obzvlášť obozretne, avšak nemenej odhodlane," dodal.

Podľa Pistoriusa ide Putinovi aj o vnesenie rozkolu do vnútornej politiky Nemecka a zdôraznil, že sa krajina nesmie "nechať Putinom oklamať", cituje DPA.

Podľa Pistoriusa nešlo o náhodu, že že Rusi zverejnili nahrávku na konci týždňa, ktorý bol z pohľadu Kremľa plný kritických udalostí - konal sa napríklad pohreb Putinovho kritika Alexeja Navaľného, píše denník Bild.

Šéf rezortu obrany zároveň uviedol, že doposiaľ nemá vedomosť o žiadnych ďalších možných únikoch alebo odpočúvaní telefonátov. Vyjadril očakávanie, že v prvých dňoch nasledujúceho týždňa budú známe výsledky interného vyšetrovania incidentu - okrem iného aj to, či bola na na spomínaný rozhovor zvolená vhodná platforma.

Predstavitelia letectva sa na videokonferencii spojili na platforme WebEx, pripomína DPA.

Pistorius zároveň prisľúbil že z vyšetrovania budú vyvodené primerané dôsledky.

Agentúra AFP pripomína, že ku škandálu s odpočúvaním prichádza v čase, keď Nemecko čelí tlaku na dodanie striel Taurus s dlhým doletom Ukrajine.

Šéfke ruskej spravodajskej televízie vysielajúcej v angličtine Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v piatok zverejnila 38-minútovú zvukovú nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krymský polostrov.

Diskusie vysokopostavených predstaviteľov nemeckých vzdušných síl zachytené na nahrávke sa týkali možného použitia striel Taurus nemeckej výroby ukrajinskými silami a jeho možných dôsledkov, spresňuje AFP. Medzi ďalšími témami bolo cielenie týmito strelami na kľúčový most spájajúci Ruskom okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským prielivom.

Kyjev dlhodobo žiada od Nemecka dodanie striel Taurus s doletom do 500 kilometrov. Nemecký kancelár Olaf Scholz to doteraz odmietal pre obavy, že by to mohlo viesť k eskalácii konfliktu.

Nahrávka dokazuje, že nemecká armáda sa chcela priamo zapojiť do vojny proti ruskej armáde, a to priamo z leteckej základne nemeckých vzdušných síl v meste Büchel, kde sa nachádza centrála kozmického velenia Luftwaffe, odkiaľ sú riadené nemecké vojenské družice a tiež rakety Taurus. Rusko zrejme nahrávku zverejnilo v dobrom úmysle, aby zabránilo vypuknutiu 3. svetovej vojny a vtiahnutie nemeckej armády do konfliktu na Ukrajine poza chrbát kancelára Olafa Scholza. Moskva tomu chcela zrejme zabrániť a jedinou možnosťou tak bolo zverejnenie odpočutých rozhovorb, aby si šéf nmeckej vlády urobil doma poriadky.

Viac v článku TU.


Zdroj: info.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.