Rezort obrany pod vedením Naďa porušil ústavou garantované právo na informácie, keď odmietol zverejniť analýzu o darovaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine, vyhlásil verejný ochranca práv Dobrovodský
Dočasne poverená vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera na rokovaní v piatok 17. marca 2023 rozhodla, že Kyjevu poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Ako vtedy povedal Heger, príslušná medzinárodná dohoda bola schválená vládou jednohlasne v súlade s Ústavou SR. Viacerí politici i právnici však tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, nakoľko ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky.
Ministerstvo obrany (MO) SR porušilo právo na informácie zakotvené v Ústave SR, keď odmietlo poskytnúť právnu analýzu týkajúcu sa možnosti darovania stíhačiek MiG-29 Ukrajine vládou s vyslovenou nedôverou. Vyplýva to zo zistení verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského. Obrátil sa naňho žiadateľ, ktorému analýzu rezort nesprístupnil ani v odvolacom konaní. TASR o tom informoval hovorca ombudsmana Branislav Gigac.
Ako dôvod nesprístupnenia informácie ministerstvo uviedlo, že nemá uvedenú analýzu k dispozícií. Verejný ochranca dospel k záveru, že analýza existuje minimálne od 11. februára, ministerstvo ju samo vytvorilo a neexistujú iné dôvody na jej neposkytnutie.
"Právo na informácie považujem za jedno z najdôležitejších politických práv obyvateľov Slovenska, a to obzvlášť v tak spoločensky sledovaných prípadoch, akým bolo darovanie migov na Ukrajinu. Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám," skonštatoval Dobrovodský. Rovnako navrhol, aby ministerstvo obrany rozhodnutie zrušilo a podávateľovi sprístupnilo analýzu.
Dočasne poverená vláda premiéra Eduarda Hegera na rokovaní v piatok 17. marca 2023 rozhodla, že Kyjevu poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Ako vtedy vyhlásil Heger, príslušná medzinárodná dohoda bola schválená vládou jednohlasne v súlade s Ústavou SR.
Viacerí politici i právnici však tvrdili, že v decembri roku 2022 odvolaný a dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, nakoľko ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky.
Viac k téme TU.
Predseda Smeru-SSD Robert Fico na tlačovej konferencii dňa 17. marca 2023 upozornil, že takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.
"Nikto neukázal žiadnu právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne," vyhlásil Fico.
Hegerova vláda aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. „Vláda Slovenskej republiky a prezidentka konajú protiústavne a podľa nášho názoru páchajú trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Sme pripravení pripraviť príslušné podklady a obrátiť sa na generálnu prokuratúru,“ uviedol.
Smer preto podal trestné oznámenie na členov vtedajšej vlády pre podozrenie zo spáchania zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a sabotáže.
Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) zverejnil v polovici mája 2023 na sociálnej sieti právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Ako zdôvodnil na tlačovej konferencii, svojmu nástupcovi chcel nechať "čistý stôl".
Naď však v apríli odmietol materiál zverejniť. Nepomohla ani žiadosť cez infozákon.V rozhodnutí o nezverejnení informácie skonštatoval, že ministerstvo obrany požadovanou informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.
"Žiadateľom požadovaná informácia sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo elektronickej evidencii, resp. v registratúre povinnej osoby a teda sa nenachádza v jej dispozičnej sfére. Preto, aby mohla byť predmetná informácia sprístupnená, musela by byť povinnou osobou kvalifikovaným spôsobom spracovaná a vytvorená,“ zdôraznil Naď v rozhodnutí.
Žiadosť o zverejnenie právnej analýzy bola ministerstvu doručená 7. marca 2023. Na dokumente zverejnenom Naďom je perom napísaný dátum 14. marca. Vláda o darovaní uzemnených sovietskych strojov mala rozhodnúť o tri dni neskôr od vypracovania právneho dokumentu.
Detail schváleného vládneho materiálu zo 17. marca roku 2023 si môžete prečítať TU.
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna