„Rokovania s USA o znížení počtu jadrových zbraní nie sú o nič užitočnejšie ako rokovania o prímerí s Hitlerom v roku 1945,“ vyhlásil Dmitrij Medvedev
Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev reagoval na najnovšie vyhlásenie šéfa Bieleho domu Joea Bidena, že Spojené štáty sú pripravené rokovať s Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou o riešení otázok jadrovej bezpečnosti.
Bývalý prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev povedal, že myšlienka diskutovať s USA o jadrovej stabilite je smiešna, keďže Spojené štáty v podstate vedú proti Rusku vojnu.
Americký prezident Joe Biden v nedeľu 13. októbra 2024 vo svojom vyhlásení uviedol, že svet musí pokračovať v pokroku smerom k úplnému jadrovému odzbrojeniu. „Spojené štáty sú pripravené zapojiť sa do rokovaní s Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou bez predbežných podmienok s cieľom znížiť jadrovú hrozbu,“ zdôraznil.
Biden taktiež uviedol, že neexistuje dôvod na odkladanie snáh v oblasti znižovania počtu jadrového arzenálu.
„Pre naše národy alebo svet nie je prínosom brániť pokroku v znižovaní jadrových arzenálov. Zníženie jadrovej hrozby je dôležité nie napriek nebezpečenstvám dnešného sveta, ale práve kvôli nim,“ skonštatoval Biden.
Dmitrij Medvedev, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady, túto ponuku bez okolkov odmietol a naznačil, že Biden „vyrukoval“ s týmto vyhlásením kvôli túžbe „pomôcť svojej bezmozgovej chránenkyni“, čím zrejme narážal na demokratickú prezidentskú kandidátku Kamalu Harrisovú.
Podľa bývalého ruského prezidenta je tento návrh ďalším „prípadom... drzosti“ zo strany USA.
„Zamyslite sa nad tým: USA proti nám vedú takmer plnohodnotnú (a v žiadnom prípade hybridnú) vojnu a usilujú sa o strategickú porážku našej krajiny... Rokovania o zmluve START (o znížení počtu jadrových zbraní) s Amerikou by neboli o nič užitočnejšie ako rokovania o prímerí s [nacistickým vodcom Adolfom] Hitlerom v roku 1945,“ uviedol Medvedev vo svojom príspevku zverejnenom na Telegrame.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov rovnako spochybnil možnosť jadrových rozhovorov a zdôraznil, že „je absolútne nemožné diskutovať o tejto téme bez toho, aby sme ju spojili so všetkými ostatnými bezpečnostnými aspektmi“, keďže „proti Rusku sa vedie vojna s nepriamou a dokonca priamou účasťou jadrových mocností, ako sú USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko“.
Podpredsda hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev taktiež naznačil, že Bidenova predohra znie ako klasická predvolebná rétorika pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. „Vyhlásenie 'chromej kačice' a jeho snaha získať PR body na tému Nobelovej ceny by sa sotva mali považovať za serióznu výzvu na rokovania,“ povedal s odkazom na skutočnosť, že Biden svoje poznámky predniesol, keď blahoželal japonskej organizácii Nihon Hidankjó združujúcej ľudí, ktorí prežili údery atómovými bombami na Hirošimu a Nagasaki, k získaniu Nobelovej ceny za mier.
Rusko a USA majú najväčší jadrový arzenál na svete, ktorý predstavuje viac ako 90 % tohto typu zbraní. Rastúce napätie medzi oboma krajinami, najmä v súvislosti s Ukrajinou, spôsobilo narušenie architektúry kontroly zbrojenia. Zmluva New START, ktorú v roku 2010 podpísali bývalý americký prezident Barack Obama a Dmitrij Medvedev a ktorá obmedzuje počet rozmiestnených jadrových hlavíc, je poslednou ochrannou hrádzou pre použitie atómových zbraní.
Zdroj: rt.com / InfoVojna