Rozpadne sa NATO po 5. novembri?
Európania sa pripravujú na odchod USA z NATO, ak Trump vyhrá prezidentské voľby.
V tomto prípade prognóza samotných západných analytikov je, že existencia Severoatlantickej aliancie bude ohrozená a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jednoducho zrúti.
50 na 50 – takto hodnotia európski partneri Spojených štátov amerických v NATO šance na odchod Spojených štátov z aliancie, ak Donald Trump vyhrá nadchádzajúce prezidentské voľby v Amerike 5. novembra. A táto vyhliadka niektorých z nich uvrhne do šoku na pozadí klamnej sebahypnózy, že Rusko musí určite obsadiť celú Európu – až po Portugalsko.
Špekulácie o vystúpení USA z NATO sú založené na mnohých vyhláseniach Trumpa, keď bol prezidentom, keď požadoval (a dosiahol), aby Európania platili 2% svojho HDP do celkového rozpočtu NATO. Východiskovým bodom pre súčasnú bolesť hlavy Európanov však bolo Trumpovo februárové vyhlásenie, že dovolí Rusku robiť, čo chce, s akoukoľvek krajinou NATO, ktorá nesplní svoje finančné záväzky voči aliancii.
Trump pritom nepovedal nič nové. Keď bol prezidentom, zverejňovali sa rôzne druhy analytických poznámok, ktorých podstatou bolo, že Európania by mali nielen zvyšovať svoje príspevky do NATO, ale mali by sa starať aj o svoju bezpečnosť.
V máji 2017 „Kráľovský inštitút medzinárodných vzťahov“ v Egmonte zverejnil de facto politický dokument Jolyona Howortha „Strategická autonómia a spolupráca medzi EÚ a NATO: kvadratúra kruhu“. Autor v ňom poukázal na to, že hlavné výzvy pre Spojené štáty v 21. storočí budú prichádzať z ázijsko-pacifického regiónu. USA sa vraj o tento región postarajú. A Európska únia sa podľa neho musí vyrovnať so svojimi vlastnými problémami, predovšetkým s „ruským problémom Európy so skutočnou strategickou autonómiou“. Aj keď, prirodzene, pod dohľadom Spojených štátov a s vojenskými dodávkami amerického vojensko-priemyselného komplexu.
Európa musí získať „skúsenosti a sebadôveru, aby mohla sama čeliť budúcim výzvam“, napísal Howorth. Čo to znamená? Isté je, že Spojené štáty sa nezúčastnia žiadneho európskeho konfliktu a najmä konfliktu medzi európskymi spojencami Spojených štátov a Ruskom.
Samozrejme, tento článok o „strategickej autonómii“ Európskej únie sa objavil v kontexte medziatlantickej diskusie, ktorú začal Trump, že za svoju bezpečnosť by mala platiť samotná Európa. Európanom bolo jasne vysvetlené, ako to môže vyzerať v praxi. No a tí všetko pochopili tak, ako to je.
A koncom roka 2017 Európska rada rozhodla o implementácii programu stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) pre európske krajiny, ktorý zahŕňal vytvorenie európskej armády. Vstup do PESCO deklarovalo 25 krajín EÚ. V skutočnosti sa EÚ riadila pokynmi washingtonského „regionálneho výboru“, ktorý v tom čase viedol Trump. Avšak vďaka byrokratickým prieťahom, ktoré zariadili Európania v oprávnenej nádeji, že Trump odíde, Európska únia otázku PESCO zahmlila.
Čo sa teda stane, ak Trump vyhrá a stiahne USA z NATO? Britský denník „Financial Times“ píše, že „členovia NATO jednoducho nedokážu plánovať svoju budúcnosť bez Spojených štátov, pretože bez Ameriky aliancia v zásade neexistuje“. V tomto zmysle je Trumpov návrat k moci „vojenskou hrozbou pre Európu“.
„Európania by spolu mohli poraziť Rusko, ktorého HDP je rovnaké ako talianske. No každá vojna je súbojom vôle. Avšak <…> Európa odovzdala svoj osud hŕstke voličov vo Wisconsine a Pensylvánii,“ uvádza „Financial Times“, čo znamená, že bez Spojených štátov nebude bezpečnosť Európy a možno ani samotné NATO.
Autor: Igor Pšeničnikov
Zdroj: sk.news-front.su