...

RTVS reagovala na manipulátora Vagoviča, ktorý na jej obrazovkách musel skončiť. Jeho relácia vraj nedosahovala očakávaný výkon a navyše bola neobjektívna. Moderátor sa požaloval, že RTVS mu uštedrila neférovú podpásovku a obvinil verejnoprávnu televíziu zo žonglovania s číslami podľa potreby


Militantný politický aktivista v maske novinára Marek Vagovič sa na sklonku roka posťažoval, že v RTVS musel skončiť. Krátko na to sa však ozvalo aj vedenie verejnoprávnej televízie v Mlynskej doline..


Marek Vagovič 30. decembra šokoval všetkých svojich priaznivcov. „Končím ako moderátor relácie Pod povrchom. Primárne som chcel volať rešpektovaných odborníkov, ktorí stoja v prvej línii zápasu s korupciou a mafiou – policajtov, prokurátorov, sudcov. Mojou ambíciou však bolo pozývať aj ľudí z pomysleného druhého brehu barikády. Vrátane kajúcnikov typu František Imrecze,” napísal Vagovič s tým, že vedenie RTVS začalo mať proti tomu veľké námietky.

„Začalo to ‚nevinnými’ poznámkami, či je, naozaj, nevyhnutné robiť s ním rozhovor – a keď už to musí byť, či ho radšej neodložiť na neskôr. Časť vedenia RTVS sa totiž obávala, že bude hovoriť o živých veciach v kauzách, kde je kľúčovým svedkom. Po konzultácii s právnym oddelením bol rozhovor napokon predsa len odvysielaný. Obavy pominuli, relevantní ľudia z vedenia televízie boli s výsledkom maximálne spokojní. Inak to však videla Rada RTVS, kde majú svoje záujmy aj politické strany a vplyvní oligarchovia. Televízii som zároveň oznámil, že som ochotný pokračovať len pod jednou podmienkou: že mi bude nielen ústne, ale aj písomne garantovaná úplná autorská sloboda a nezávislosť pri výbere tém a hostí,” pokračoval Vagovič, ktorý zdôraznil, že RTVS zhodila jeho požiadavku zo stola s tým, že ak si s dramaturgičkou relácie myslia, že sú bohovia, majú ju robiť na vlastnom webe.

Čerešničkou na torte bolo aj oznámenie o zmene vysielania. „Následne som sa dozvedel, že od januára presúvajú reláciu na kanál 24, ktorý má rádovo nižší zásah ako prvý okruh. Pôvodná dohoda pritom bola, že od nového roka bude pokračovať na Jednotke v oveľa lepšom čase,” dodal Vagovič.

Viac v článku TU.

Neobjektívna relácia notorického manipulátora a dezinformátora

Po jeho vyhlásení RTVS okamžite reagovala: „Zmluva s Markom Vagovičom bola podpísaná iba do konca roka 2022. Vzhľadom na to, že relácia na Jednotke nedosahovala očakávaný výkon v rámci sledovanosti a ani mediálnej odozvy, jej pokračovanie bolo naplánované v premiére v programovej štruktúre RTVS :24 a následne aj v repríze na Jednotke.”

A vyjadrila sa aj k jeho ďalším výhradám. „Je potrebné zdôrazniť, že RTVS ako verejnoprávne médium nesie zodpovednosť za vysielaný obsah, ktorý musí spĺňať nároky na objektivitu, vyváženosť a nestrannosť. Z tohto dôvodu nemohla akceptovať požiadavky pána Vagoviča o absolútnej slobode pri výbere tém a hostí. RTVS z pozície verejnoprávneho vysielateľa musí zabezpečiť výber hostí tak, aby spĺňala pravidlá vyplývajúce zo zákona. To sa týka zvlášť „živých káuz,“ kde ešte nepadol rozsudok o vine či nevine.”

A čo na to generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj? „Som presvedčený, že RTVS má mať odvahu odkrývať aj pre niektoré elity nepríjemné kauzy. Musí však dodržiavať princípy, ktoré stanovuje legislatíva a vnútorné normy. Mrzí ma, že pán Vagovič na túto možnosť rezignoval, ale je to, samozrejme, jeho rozhodnutie.”

Vagovič: RTVS žongluje s číslami, ako sa jej to hodí

Prečítajte si reakciu samotného aktéra, ktorú napísal na svojom profile na Facebooku:

Pôvodne som už nechcel reagovať, no keďže RTVS zverejnila zavádzajúce stanovisko k ukončeniu relácie Pod povrchom, musím sa brániť. A vysvetliť na konkrétnych príkladoch, ako manipuluje a ohýba realitu.

Ešte predtým však považujem za potrebné zdôrazniť tri veci:

1. Počas cca dvoch mesiacov spolupráce som dvakrát pohrozil odchodom. Prvýkrát pred odvysielaním rozhovoru s Františkom Imreczem, okolo ktorého robili viacerí ľudia v RTVS politické „tanečky“.

Člen vedenia, o ktorom všetci v televízii vedia, že tam zastupuje (a chráni) záujmy Sme rodina, sa dokonca pokúsil pretlačiť mi do zmluvy s RTVS paragrafy o mlčanlivosti, aby som si náhodou „nepustil hubu na špacír“.

Keď som sa to dozvedel, kontaktoval som riaditeľa televízie. Na stretnutí som sa voči tomu ohradil s tým, že ide o neprípustný zásah. A že ak máme takto pokračovať, nepodpíšem zmluvu na ďalšie časti Pod povrchom.

2. Druhýkrát som pohrozil odchodom, keď programový riaditeľ odsunul rozhovor so šéfkou tímu Gorila s „argumentom“, že by šlo o „ďalšiu provokáciu smerom k Rade RTVS, ktorá by nám nemusela schváliť rozpočet“.

V minulosti som pracoval aj pre médiá, ktoré prišli v dôsledku mojich zistení o veľké peniaze z reklamy. Napriek tomu sa za mňa vždy postavili a neustupovali záujmovým skupinám oligarchov ani politických strán.

Hoci s odsunutím relácie nesúhlasila dramaturgička relácie ani intendant Jednotky, programový riaditeľ trval na svojom. Hlboký predklon pred Radou RTVS má ešte trpkejšiu príchuť, keďže televízia príde o koncesie.

3. Po dvoch upozorneniach prišlo neľahké rozhodnutie – ukončiť spoluprácu s RTVS. Z posledného stretnutia s vedením bolo totiž jasné, že im vôbec nezáleží na výsledku, ale hľadajú zámienku, ako ma upratať.

A teraz pekne postupne k zverejnenému stanovisku RTVS:

1. „Vzhľadom na to, že relácia na Jednotke nedosahovala očakávaný výkon v rámci sledovanosti a ani mediálnej odozvy, jej pokračovanie bolo naplánované v programovej štruktúre RTVS 24.“

Po celý čas mojej spolupráce s RTVS nehovoril nikto z vedenia o „očakávanej sledovanosti“. Vytiahli to až na poslednom stretnutí, pred ktorým som dvakrát pohrozil odchodom, ak budú tlaky a zásahy.

Spôsob, akým to urobili, je navyše účelovým žonglovaním s číslami. Vedenie televízie totiž vytiahlo nižšiu sledovanosť relácie s Terezou Nvotovou, ktorá však bola odvysielaná cca tri hodiny po páde vlády.

V tom čase žilo celé Slovensko politikou, čomu zodpovedal aj výber hostí do relácie Na hrane v konkurenčnej televízii JOJ (Sulík, Kollár). Táto relácia sa navyše vysiela v prime time, cca pol hodinu pred Pod povrchom.

Nehovoriac o tom, že ak by bol v danom čase nasadený na Jednotke pôvodne plánovaný (nakoniec stopnutý) rozhovor so šéfkou tímu Gorila, mal by zrejme vyššiu sledovanosť ako nadčasové interview s T. Nvotovou.

O týždeň neskôr (dva dni pred Vianocami) bol navyše odvysielaný rozhovor s Robertom Bezákom, ktorý bol napriek silnej konkurencii – a neskorému času – najsledovanejšou reláciou Pod povrchom.

Tento rozhovor videlo dokonca viac divákov ako interview s Imreczem, ktorý mal pre zmenu silnú konkurenciu v podobe duelu Matovič – Cigániková, ktorý začínal o pol hodinu skôr (Na hrane v televízii JOJ).

Žonglovanie s číslami pri relácii Pod povrchom je preto neférová podpásovka, ktorá nemá nič spoločné s realitou. A už vôbec nie s obsahom/kvalitou rozhovorov, ktorú nikto z vedenia RTVS nespochybnil.

Všetkým, ktorí tomu rozumejú, je jasné, že 22:15, kedy sa vysielala relácia Pod povrchom, nie je prime time, ale tzv. nočný čas, kedy je sledovanosť pochopiteľne nižšia. RTVS preto porovnávala hrušky s jablkami.

Nehovoriac o tom, že Dvojka vysiela dlhé roky diskusnú reláciu, ktorá má v priemere možno desaťkrát nižšiu sledovanosť ako program Pod povrchom, no nikto sa nad tým nepozastavuje (lebo verejný záujem).

V prípade relácie Pod povrchom šiel zrazu verejný záujem bokom – a vytiahla sa štatistika a grafy, za aké by sa nehanbil ani Kažimír. Presne v duchu porekadla: Kto chce psa biť, palicu si nájde.

Dôležitú rolu zohrávajú aj tzv. divácke návyky. Ak ľudia pravidelne sledujú politickú talkshow, ktorú vysiela konkurencia v lepšom čase, tak väčšinu z nich by zrejme RTVS získala, len ak by nasadila Superstar.

Osobitnou kapitolou je mizerný marketing RTVS, ktorý „zabije“ aj program so sľubným potenciálom. Kompetentní sa tam starajú do vecí, do ktorých ich nič nie je – a na promo vlastných značiek zvysoka kašlú.

V prípade relácie Pod povrchom, ktorú ohlasovalo vedenie ako hlavný brand jesene, sa robili len povinné upútavky. Na sociálnych sieťach aj webe televízie sa navyše strácali pre veľkú neprehľadnosť.

V súvislosti s vlažným marketingom stojí za povšimnutie aj fakt, že podobné relácie ako Pod povrchom, ktoré som moderoval alebo moderujem v iných médiách (Aktuality, Postoj), mali na ich weboch porovnateľnú, niekedy aj vyššiu sledovanosť ako v RTVS. Ak sa tak dialo aj napriek rádovo vyššiemu dosahu televízie, tak chyba nemusí byť v mojom prijímači.

K tvrdeniu RTVS o slabej mediálnej odozve relácie Pod povrchom len jedna poznámka: rozhovory s F. Imreczem a R. Bezákom citovali viaceré relevantné médiá. Keby mi televízia nehovorila do toho, s kým a kedy mám/nemám urobiť rozhovor, som si istý, že relácia by sa mohla stať časom mienkotvornou, ako iné diskusné formáty, na ktorých som spolupracoval, alebo spolupracujem (Aktuality.sk, Postoj, Večer v Lune).

2. „Marek Vagovič dostal od RTVS serióznu a korektnú ponuku. Za rovnakých výrobných aj finančných podmienok a s rovnakým obsahovým zameraním relácie tak, ako bola z jeho strany ponúknutá cez centrálny register námetov RTVS.“

Po prvé: programový riaditeľ po celý čas mojej spolupráce s RTVS tvrdil, že od Nového roka sa relácia Pod povrchom presunie – v rámci Jednotky – na oveľa lepší čas (cca 21:35 – 21:40). Namiesto toho mi na poslednom, emotívne vyhrotenom stretnutí oznámil, že ju presúvajú na spravodajský kanál 24, ktorý sleduje oveľa menej ľudí ako Jednotku.

Po druhé: kanál 24 už vysiela reláciu podobného typu (Interview 24). S reláciou Pod povrchom by sa navzájom vybíjali – a zrejme by to ani nerobilo v tíme 24 dobrú krv.

Po tretie: RTVS mi ponúkla zmluvu s kanálom 24 len na tri mesiace, čo je level, aký som nezažil v žiadnom médiu ani v čase, keď som tam začínal ako novinársky elév. Nikto z vedenia sa navyše jasne nevyjadril, čo by bolo po tomto termíne. Nejasné by bolo aj dlhodobé finančné krytie relácie Pod povrchom z rozpočtu 24, ktorý má oveľa menej zdrojov ako Jednotka.

Po štvrté: napriek tomu, že RTVS mi ponúkla, že spomínané tri mesiace môžem robiť reláciu Pod povrchom na kanáli 24 za rovnaký honorár ako na Jednotke, som sa rozhodol ďalej nepokračovať. Okrem iného aj preto, že vedenie sa na poslednom stretnutí explicitne vyjadrilo, že už nemám pozývať hostí typu Imrecze. Po skúsenosti s odsúvaním rozhovoru so šéfkou tímu Gorila – z obáv pred Radou RTVS – som už nemal žiadne garancie, že podobná situácia by sa v budúcnosti neopakovala.

SVOJU SLOBODU, INTEGRITU A NEZÁVISLOSŤ SI TOTIŽ VÁŽIM VIAC AKO AKÉKOĽVEK PENIAZE

3. „Marekovi Vagovičovi nikdy nikto nezakázal žiadneho hosťa, ale v prípade šéfky tímu Gorila žiadal zmenu už plánovaných a dohodnutých hostí v čase adventu, ktorých sám navrhol. Návrhom RTVS bolo odvysielať tento rozhovor v prvom januárovom vydaní relácie. Marek Vagovič RTVS následne informoval, že rozhovor so šéfkou tímu Gorila urobí pre denník Postoj.“

Televízia nie je štátny úrad, ktorý má všetko naplánované rok dopredu. Zmeny sú súčasťou života, hostia diskusií sa často menia aj na poslednú chvíľu. Niekedy z dôvodu choroby, inokedy pre pracovnú zaneprázdnenosť alebo aj preto, že hosť si to rozmyslí. Presne to sa v minulosti stalo aj v prípade šéfky tímu Gorila, ktorá na poslednú chvíľu odriekla účasť v relácii Silná zostava.

Iste uznáte, že odsunúť za týchto okolností nahrávanie (a odvysielanie) rozhovoru s ňou o mesiac neskôr – so slovami prepáčte, je advent a vyrušili by sme Radu RTVS – by bolo prinajmenšom absurdné. Tým viac, že po vyše troch rokoch odmietania interview sa ozvala sama, že je ochotná prísť. Vedenie televízie však nepresvedčil žiadny racionálny argument. Keď som im oznámil, že rozhovor spravím pre Postoj, len mykli plecami a nechali to tak.

4. „RTVS ako verejnoprávne médium nesie zodpovednosť za vysielaný obsah, ktorý musí spĺňať nároky na objektivitu, vyváženosť a nestrannosť. Z tohto dôvodu RTVS nemohla akceptovať požiadavky pána Vagoviča o absolútnej slobode pri výbere tém a hostí.“

Každého hosťa a scenár som konzultoval s dramaturgičkou relácie Martina Kubaniova. Výsledok následne oznámila programovému riaditeľovi RTVS. Po skúsenostiach s jeho zásahmi som však žiadal – celkom logicky – písomné garancie, že sa tak už nestane. Tým viac, že v televízii neexistuje diskusná relácia podobného typu (Večera s Havranom, Do kríža, Silná zostava), ktorej témy a hostí by schvaľoval programový riaditeľ RTVS. Pred ich odvysielaním mu to všetci len oznamujú.

P.S. Ospravedlňujem sa za taký dlhý post, ale niektoré veci treba vysvetliť do hĺbky. A nazrieť pod povrch, aby sa nešírili verejným priestorom bludy a bájky. Ďakujem všetkým hosťom relácie Pod povrchom – Fedorovi Gálovi, Františkovi Imreczemu, Marianovi Hossovi, Petrovi Sabakovi, Tereze Nvotovej a Robertovi Bezákovi. A ďakujem aj vám, ktorí ste ju sledovali a mali radi. Vidíme sa snáď v lepších časoch, priatelia.

Zdroj: pluska.sk / InfoVojna / Facebook Marek Vagovič

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.